| Hamsterica a întrebat:

Am sa trec la subiect deja am voce majoritatea prietenilor mau sfatuit sa merg la canto! Credeti ca as putea sa imi lucrez vocea si acasa fara ma merg la canto deoarece rareori gasesti o profesoara buna care sa se ocupe? Dau o funda si prefer sa raspunda cei cu experienta in domeniu muzica!

Răspuns Câştigător
| ElectricChapel a răspuns:

eu am facut 2 ani de canto (muzica usoara, jazz) si am invatat multe lucruri foarte importante. Vocea nu ti-o poti lucra singur acasa pentru ca nu ai de unde sa stii tehnicile de respiratie si alte lucruri care adesea ni se par "nimicuri". Incearca sa inveti sa faci exercitii gen: "ma me mi mo mu" (nu rade). Este foarte important sa cunosti notele, gama mica, repet-o de 10-20 de ori pe zi (do mi sol do), invata si gama mare (do re mi fa sol la si do) si incearca sa-ti compui tu o melodie pe note simple (sol, fa). Invata tipurile de cantat (moderatto, alegretto, andante, etc) invata sa-ti controlezi vocea clasica. De cele mai multe ori, lucrurile astea (pe care multi le considera banale), nu le poti face acasa, ci in cativa ani, dar incearca. Poete te ajuta cu ceva1 Succes!

1 răspuns:
| simf a răspuns:

Trebuie sa mergi la un profesor de canto, chiar daca nu ai prea mare incredere in el, macar pana prinzi tehnicile de respiratie, exercitii. avand macar baza informatiilor poti lucra pentru moment acasa, apoi sa gasesti un profesor bun in cel mai apropiat oras mare eventual.