| SkatM4 a întrebat:

Salut am scris niste versuri, sau doar am incercat s-o fac. Astept cateva pareri. Si daca se poate as vrea sa imi spuneti care vers v-a placut cel mai mult m-ar ajuta mult ( in fine, doar daca v-a placut vreunu'). Multumesc anticipat.

E atat de liniste totu pare pustiu

Poate asta e motivu ce ma face sa scriu

Un cer ce arata acum a cenusiu.

Stiam ca o sa ajung aici puteam sa pun pariu

Singur in casa, asezat la o masa parca intru in transa

Cu-n pix in mana drept bisturiu

Disec sentimente laolalta, gramada

Toate acestea pentru o singura fata

Concentrat, atent la un alt atentat sentimental

Ultimul m-a schimbat radical

Asta nu e nici pe departe pastel

Ca printesa a parasit acest castel

Tablou asta e lipsit de culoare

Armonie de unde? Pauza n-are

Ea e absenta si inca doare

Ma intreb ma mai stie oare?

Si Doamne cum sa fiu tare?

Cand mi-e dor de aceeasi fata in continuare

Ea acum e doar o amintire cu care-mi beau cafeaua

Si care ma face sa plang cand se lasa seara

Si sa fie plina balta, nu ma apuc de pescuit

Ca ea nu mai gaseam alta oricat as fi ratacit

Poate ca totu e simplu, doar eu le complic

Ca deja m-am obisnuit sa mint ca numai simt nimic

Am zis gata de azi nu ma mai implic

Si ca sa vezi iar m-am mintit

In fata am soare, in spate nori de fum

Pai cum sa ma intorc acum din drum?

Dar ceva ma tine, nu ma lasa sa plec

Dar continui optimist, multumit de faptul ca incerc

Genu de fata, care vine sta, iubeste si pleaca

Acum fiecare amintire cu ea din senin m-a ataca

N-am stiut ca da iubire cu camata

Si mi-a promis ca nu pleaca si iata ca a plecat

Mi-a promis ca nu ma uita, uite ca m-a uitat

Am atatea sa-i spun dar nu e sa asculte

Am atatea intrebari dar cine-mi raspunde?

Ca n-am crezut vreodata c-am sa plang dupa o fata

Dar totodata continui sa nu cred in noroc, destin sau soarta

Mi s-a spus ca timpul le rezolva pe toate

In fine poate... nu mai stiu ce sa zic

Ma uit la ceasul' asta de ceva timp si face doar tic

Secundaru asta o fi stricat se misca greu

Si e pentru prima data cand simt ca nu mai sunt eu

In minte aud frecvent necontrolat sapte cuvinte

"Tine capu sus, zambeste, mergi tot inainte"

Asta nu e poveste, chiar s-a intamplat odata

Cum asta nu e poezie, e doar hartie de suflet patata

Răspuns Câştigător
| roxyroxyx a răspuns:

Buna, chiar ai talent.Sti adevaratul rap. nu-i asculta pe cei ce zic ca nu e buna ca nu stiu ce. iti zic asta desi sunt fata ascult rap, hip-hop, genuri de astea si stiu care e mesajul acestei piese. iti zis sa continui sa compui versuri. nu te da batut. daca ai mai multe te-as ruga sa imi trimiti si mie cateva sa vad cum suna celelalte.

| SkatM4 explică (pentru roxyroxyx):

Buna, iti multumesc mult pentru raspuns. Si da mai am si altele dar sunt scrise intr-un caiet, dar multe sunt neterminate cum de altfel nici asta nu e chiar finalizata. Deoarece cand am scris-o pur si simplu era o joaca, scriam exact ceea ce simteam, era ca o dictare dar s-a cam dus starea insa am de gand s-o termin. Cand o sa am timp o sa-ti trimit un mesaj pe privat si cu alte piese.

| roxyroxyx a răspuns (pentru SkatM4):

Ok

5 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Cred că ar trebui să înveți limba română înainte să te apuci de scris versuri.
E ca și cum ai vrea să fii șofer de raliu înainte și nu ești în stare să-ți iei permisul de conducere.

| SkatM4 explică (pentru Wøodenpints):

Salut vreau sa-ti multumesc de acest raspuns. As vrea sa mai adaug faptul ca doar am transcris toata treaba asta in graba ce-i drept. Nu spun ca nu exista greseli gramaticale insa eu nu le-am putut identifica posibil sa fiu putin mai prost decat ma consideram insa te-as ruga daca se poate sa-mi spui tu macar una dintre ele. Si daca vrei sa spui ca tot ce-am scris e o mare porcarie am s-o iau ca pe o insulta si as vrea sa mentionez ca o persoana care n-are habar cu ce sa mananca jocul de fotbal nu are dreptul sa critice un jucator atata timp cat nu se afla pe aceelasi teren cu respectivu. O zi buna.

| Wøodenpints a răspuns (pentru SkatM4):

Știu cu ce se mănâncă asta. Dar dacă vrei, am prieteni care scriu versuri. Dacă le consideri opinia lor mai valabilă, pot sa0i chem pe ei să-ți spună ce ți-am zis și eu.
Greșelile sunt mai peste tot unde ai băgat rimă forțată și ai făcut jocuri inutile din cuvinte doar să-ți iasă rima.
Noțiunea de prozodie te depășește grav.
Încearcă să nu mai mergi pe ideea "nu ai oie să râzi de mine daca mănânc căcat. trebuie să mănânci și tu din același căcat și abia apoi ai voie să râzi de mine că mănânc căcat". Și sigur nu vrei să ai parte doar de criticile oamenilor din domeniu. Ar fi mult mai aspre decât ale mele.
Dar nu trebuie să faci același căcat ca să-ți dai seama că ce face altul nu-i bun. În felul ăsta am fi niște oameni încuiați care nu-și pot da seama dacă ceva e bun sau nu dacănu aparține de domeniul lor de interes.
Pune și învață-ți limba maternă, citește mult, studiază-le munca altora și abia apoi te apuci de scris versuri.
Nu, nu evoluezi cu cât scrii mai mult. Dacă scrii versuri și-o faci prost, continunând cu asta nu faci decât să scrii prost în continuare. Și sunt o mulțime care de mai bin de 10 ani scriu versuri de toată jena și-au continuat încurajați de pupincurismele și criticile pozitive pe care le-au primit și ignorând pe oricine nu le zicea că-s fabuloși la scris versuri.
Dacă vrei să ajungi ca ei, spor. Văd că deja te îndrepți în direcția aia. Dar într-o zi oricum viața o să-ți demonstreze că scrii prost. Și atunci impactul cu realitatea va fi mult mai dur, fiind învățat doar cu laude.