| AnonymousArmy a întrebat:

Ma gandeam sa-mi iau o chitara electrica si nu stiu daca sa aleg Fender Squier Bullet Strat http://www.soundcreation.ro/......d3956.html sau Epiphone LP Special II http://www.soundcreation.ro/......6135.html.

Apropo, credeti ca s-ar potrivi cu un amplificator Line6 Spider IV 15 http://www.soundcreation.ro/......d7894.html

7 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

In sfarsit am intalnit pe cineva care si-a facut un set calumea si singur.Bravo tie, amp-ul e foarte bun pentru incepatori, are tot ce-ti trebuie, putere cata vrei, iti pot recomanda eu una, zi-mi un buget si ce vrei sa canti.

| Duucu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Fender Mustang Mini e mai bun sau mai rău decăt Line6 Spider IV?

| AnonymousArmy explică (pentru Thunderstruck):

Bugetul ar fi cam 1000 de lei. Nu vreau sa iau ceva foarte scump din moment ce sunt incepator, dar vreau sa iau in banii astia ceva ca lumea. In general as vrea sa cant hard rock/metal.

| AnonymousArmy explică (pentru Thunderstruck):

Inca ceva. Eu sunt stangaci. Am neaparata nevioe de o chitara pentru stangaci sau pot folosi si una pentru dreptaci?

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnonymousArmy):

Nasol rau ca esti stangaci, iti trebuie neaparat o chitara pentru stangaci, si sunt mai rare si mai scumpe.E o problema...Am cautat pe toate site-urile care le stiu, am cautat si second-hand, si singura chitara calumea pentru hard rock si metal e la 1300 lei.Vintage V100.Ar mai fi, cum ai zis si tu, epiphone les paul special 2, dar vintage-ul e cu foarte mult peste el, e ca si cum ai compara o dacia cu un Lamborghini. Epiphone-ul e o chitara din categoria aia in care cad piesele de pe ea, vine setata cu actiune de 10 mm, fretboard-ul e facut din margarina, swith de doze cu care ramai in mana, jack din plastic etc, iar vintage-ul vine din categoria aia de chitare cu care se poate canta live foarte bine, fara probleme majore.Dar daca (,) chiar nu-ti permiti sa mai dai 300 lei, ramai cu epiphone-ul si o sa-l schimbi peste 6-12 luni, garantez.

| AnonymousArmy explică (pentru Thunderstruck):

Iti multumesc pentru informatii. Cred ca o sa raman la Epiphone dintr-un motiv. Sunt incepator si nu vreau sa iau ceva mai scump si mai profesional, poate nu se lipeste nimic de mine. Dar daca se lipeste ceva, o sa trec la nivelul urmator. Iti multumesc inca o data pentru ajutor.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AnonymousArmy):

N-ai pentru ce, dar orice chitara ai lua, nu porni cu ideea ca "poate nu se lipeste ceva de mine". Sincer, eu de cand am luat acustica, n-am cumparat-o, era prin casa, era a lui tata de vreo 30 de ani, de la prima coarda lovita am stiut ce vreau sa fac de-acum incolo, iar acum aloc extrem de mult timp chitarei. Daca tu vrei sa canti, sigur se lipeste ceva.