| Seraph14 a întrebat:

Pe ce fel de chitara este mai usor sa inveti sa canti? Pe unu electrica sau acustica?

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna Teo, ca si incepator materialul de studiu pentru cele 2 tipuri de chitare este acelasi (pentru ca functioneaza la fel in ceea ce priveste notele, acordurile etc). Mai tarziu ve vedea ca presunpun si cateva tehnici diferite pentru ca sunt folosite in stiluri muzicale diferite.S-ar putea spune ca datorita gatului mai confortabil, a tensiunii mai reduse a corzilor, a distantei corzilor fata de griff - chitara electrica este mai usor de cantat. Alegerea chitarei tale trebuie sa depinda de stilul muzical pe care vrei sa-l abordezi. Rock-ul nu va suna ok pe chitara clasica, cum specifice chitarei acustice sau clasice nu vor suna bine pe electrica. Poti afla mai multe detalii despre alegerea chitarei si multe altele la http://www.the-guitar.ro/2011/05/04/alegerea-chitarei-potrivite/. Mult spor, Marius Furduescu www.the-guitar.ro

5 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Sunt două instrumente complet diferite.Alege-o pe care-ţi place.Chiar dacă faci acustica prima dată, o vei începe pe cealaltă de la 0. Şi invers. Oricum eu am început cu o clasică care m-a ajutat la electrică doar prin simplul fapt că aveam forţă în degete să cânt un death bunicel.
Noroc

| 985436982 a răspuns:

Mai usor e pe electrica, pentru ca are corzi mai subtiri, dar mai indicat e sa inveti pe acustica.

| Dianaaa1997 a răspuns:

In primul rand gandeste-te ce gen de muzica vrei sa canti ca sa iti poti alege chitara. Este mai simplu sa canti pe electrica, pentru ca iti poti regla distanta corzilor fata de grif, si nu e nevoie sa stii la perfectie, toate au un inceput.

| miku0101 a răspuns:

Este mai usor pe acustica. Deoarece la electrica trebuie sa stii la perfectie sa diminuezi sunetelewinking.

| pomohaci a răspuns:

Pe una acustica e mai usor