| Jigokunokishi a întrebat:

Salut Prieteni! cine stie sa imi zica va rog mult rtmurile de chitara la urmatoarele piese :
Pasarea Colibri - Poaia care va veni
Cargo - Aprope de voi
Cargo- Daca ploaia s-ar opri
Holograf -Dincolo de pai
Pasarea Colibri - Vinovatii fara vina
Vama Veche - 18 Ani ( unele nici n-am ncercat sa le aflu ritmul, nici nu ma am prea bine asa ca nu vreau sa gresesc ). Multumesc anticipat happy!

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Oameni buni, nu mai cantati la chitara ca roboteii.

Incearca atunci cand canti sa simti pulsatia unei piese, nu sa te gandesti "aici era jos, jos, sus, jos, si ce urma dupa sus?". E total gresit din punct de vedere muzical sa gandesti asa.

Asculta cu atentie piesele si toba. Pe baza ritmului si pulsatiei, construieste-ti o bataie asa cum o simti tu in momentul in care canti. Te ajuta foarte mult, iti dezvolta urechea muzicala. E mult mai bine decat sa cauti ritmurile pieselor de la alti chitaristi amatori.

Niciodata nu e bine sa imiti intru totul un artist atunci cand faci cover la o piesa de-a lui. Incearca sa-ti pui amprenta pe piesa respectiva, sa o faci in stilul tau. De-aia iti spun, canta piesele cum simti in momentul ala.

| Wøodenpints a răspuns (pentru TeoPT):

Înveți mai repede și mai bine și atunci când îți faci propria bătaie, dar și atunci când nu iei acordurile de pe net și încerci să-ți dai singur seama ce acord este. E mai mult un exercițiu pentru ureche.

| Jigokunokishi explică (pentru TeoPT):

Mersi de sfaturi happy

| Jigokunokishi explică (pentru Wøodenpints):

Mersi de sfaturi, numai ca eu sunt incepator, cu bataia ma descurc cat-decat dar cu acordurile deloc, opticum apreciez sfaturile si voi tine cont de ele happy