| 2011alexandru a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar o chitara electrica, sunt incepator si am auzit de cateva chitari cum ar fi Epiphone sau Fender, dar cand o sa ma duc la magazin ma gandeam sa stiu cate cevahappy
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Elvina a răspuns:

In functie de cati bani ai poti cumpara orice chitara. La 5 milioane poti incerca si Harley Benton. Cele mai bune raman Yamaha.

| 2011alexandru explică (pentru Elvina):

Iti multumesc frumos!happy

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Elvina):

Nu-l mai învăţa sa-şi ia ceva de proastă calitate,ca sa-şi regrete decizia apoi!
Dacă tot te oferi să-i dai un sfat în legătură cu ce chitară să-şi ia, dă-i unul bun.

Nu-ţi lua Harley Benton, dai banii aproape degeaba, nu-s bune mai de nimic. De banii ăia poţi să-ţi iei un Epiphone frumos, uite aici câteva sugestii:
http://www.magazinuldemuzica.ro/......56481.html
sau chiar un ibanez
http://www.mcmusic.ro/chitare/electrice/ibanez-grx20-chitara-electrica.html

| Elvina a răspuns (pentru Woodenpints91):

Eu i-am zis ce stiu si eu.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Elvina):

Păi nu şţii bine.

16 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Sfatul meu..nu iti lua harley benton, ia-ti ibanez, gibson, jackson.ori ce doar nu iti lua facaturi, nu sunt bune nici macar pentru incepatori
spune-mi ce buget si iti recomand eu, si ce gen ai vrea sa canti cu ea happy

| 2011alexandru explică (pentru RockNbeer):

Pai pana in 700-800 leihappy si as vrea sa cant rockhappy

| 2011alexandru explică (pentru RockNbeer):

Si bine ca mi-am adus aminte... o sa am nevoie si de aplificatorhappy. adica stiu ca exista seturi speciale, sau pot sa cumpar separat aplificatorul? Marshall sau Yamaha cred big grin

| RockNbeer a răspuns (pentru 2011alexandru):

Marshall as preferatele mele big grin
dar poti sa iti iei si un Ibanez10G,as foarte bune...
important e sa fie peste 20W, daca vrei sa se auda asa cum trebuie happy
Chitarile care ti lea recomandat Woodenpints91, as foarte bune...am si eu un ibanez GRX20, am avut si un Epiphone, ambele sunt foarte bune...
iti arat si un demo facut de mine cu Ibanezu daca te decizi sa iti iei big grin

| Raynn a răspuns:

NU HARLEY BENTON. Cu 7 milioane mi-am luat un ibanez mai mult decat ok pentru inceput. Mai pui 4 si iti cumperi si o doza calumea pentru bridge.

Ma rog, conteaza si ce vrei sa canti. Ibanezu e de obicei chitara de metal. Fender e putin mai bluesy.

| 2011alexandru explică (pentru Raynn):

O sa ma interesez de doza... imi trebuie neaparat? Dupa cum imi imaginez ar trebui sa pun acea doza peste bridge nu? Si la ce m-ar ajuta? Mai amplifica sunetul sau cum? thinking

| Raynn a răspuns (pentru 2011alexandru):

Doze au toate chitarile electrice. Se afla la bridge sub corzi sa zicem asa. Ele capteaza sunetul si il transmit la amplificator. Pot fi single coil, mai subtiri, au un sunet mai... inalt (nu detin, nu cunosc) si humbucker, in principiu pentru metal si hard rock, dar si blues. Recomand cel putin o doza humbucker pentru bridge.
Pentru amp recomand cu caldura roland micro-cube. Ibanez 10g cum a spus cineva pe aici mi se pare prost. Am un ibanez 15GR, e ok dar nu sunt prea multumit de distors. Again, roland micro-cube are un distors mai bun si este de folos pentru nou veniti pentru ca are si setari pre-stabilite pe langa knoburile de ton, gain etc.

| 2011alexandru explică (pentru Raynn):

Deci daca nu gasesc set cu Ibanez GRX20 o sa trebuiasca sa iau aplificator separat-.-"... ok. o sa caut prin magazine sa vad ce gasesc. Multumesc frumoshappy

| Raynn a răspuns (pentru 2011alexandru):

Eu am cumparat setu cu Ibanez GRG121EX. Chiata foarte ok, dozele nu chiar bune, dar nu o sa iti dai seama de asta la inceput. Ampu, cum am spus si mai sus, slabut pentru distors, deci automat metal. Ampu din set insa e 4 milioane, atat cat e si microcubeul pe care l-am specificat mai sus. La MCmusic ar trebui sa il aiba parca.

| 2011alexandru explică (pentru Raynn):

Deci cred ca o sa raman pe varianta de a mai strange cativa bani, ca sa-mi iau setul cu Ibanez GRG12EX tot daca spui ca nu-i foarte bun sau ca e acceptabil aplificatorulhappy. Cred ca e ok thinking

| 2011alexandru explică (pentru Raynn):

Tot daca chitara nu are humbucker la bridge dupa cum vad... presupun ca pot sa-i punhappy