| Enderman9405 a întrebat:

Eu studiez chitara clasica de 2 ani.As vrea să compun melodii.Imi dati niște sfaturi? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Metalheadforever666 a răspuns:

Asculta cat mai mult din genul tau preferat.Documenteaza-te despre genul tau preferat, asculta cat mai multi aristi si albume numai asa o sa intelegi genul tau preferat mai bine si o sa-ti stimuleze creativitatea.Ca sa compui piese mai intai compune cateva riffuri, vezi ce acorduri se leaga foarte bine sau ce game se potrivesc cu linia melodica.Invata lucruri noi la chitara cum ar fi acorduri noi,game noi(ex:gama majora,gama minora,gama blues,gama minor pentatonica,gama major pentatonica si gama cromatica sunt cele mai importante),moduri(ionian,dorian,phrygian, lydian, mixolydian, aeolian, locrian.Acestea dau o anumita atmosfera pieselor deci merita sa le inveti.),invata tehnici noi (palm mute,arpegii, hammer on, pull off, tapping, harmonics etc.). Citeste un pic de teorie muzicala pentru ca o sa vezi muzica si melodiile cu alti ochi.

1 răspuns:
| Anabellaftw a răspuns:

Buna! Te ai putea inspira mai întâi din cateva melodii ale talentaților cantuatori ai României precum Delia! Multa bafta