| liftulet a întrebat:

Am si eu o intrebare, cum se face dubstep-ul adica trebuie un program ceva?

Răspuns Câştigător
| DianaBia a răspuns:

Da, iti trebuie un program numit: 'FL studio 10'... Dupa parerea mea asta e cel mai bun.

9 răspunsuri:
| Leutzbv a răspuns:

Iar dupa parerea mea, dubstep-ul se canta la instrumente cel mai bine. Nu se compara cu ce faci pe pc. Crede-ma!

| AlexandruMurzin a răspuns (pentru Leutzbv):

As vra sa stiu si eu un instrument care poate face bassu pe care o melodie oarecare dubstep il are...

| Leutzbv a răspuns (pentru AlexandruMurzin):

A raspuns deja @DianaBia ca ai nevoie de " FL studioa 10" Eu nu fac dubstep pe ps, eu incerc sa-l cand la tobe...happy

| AlexandruMurzin a răspuns (pentru Leutzbv):

Eu am intrebat de instrument, nu de FlStudio ca sunt satul de asta...
Din cate stiu eu nu prea exista instrument sa poata reda sunetele folosite in dubstep, acu nu ma refer la batai, care le poti reda la tobe, ci la restul sunetelor care in general se pot reproduce cu un sintetizator, loopmaker sau alte aparate folosite in studio.

| Leutzbv a răspuns (pentru AlexandruMurzin):

Exista si pentru chitara bass tot felul de sunete, daca ai pedala. Dar din cate stiu eu, in general se foloseste un sintetizator pentru baza. Restul sunt sunete redate cu ajutorul instrumentelor. Dar poate ca ma insel. Ma mai interesez si-ti spun. Ok?

| AlexandruMurzin a răspuns (pentru Leutzbv):

Perfect!

| Leutzbv a răspuns (pentru AlexandruMurzin):

Salut. Dupa cum ti-am spus, am un prieten care este inginer de sunet si este pasionat de muzica. Este un muzician bun si am incerede in parerea lui, asa ca-ti redau tot mesajul pe care mi l-a trimis mie happy...:Ableton live e un program, probabil cel mai dedicat, si se folosesc tot felul de controlere de genu akai mpc 40, novation launchpad, cel pe care eu vreau sa-mi iau e native instruments maschine, parerea mea cel mai tare la momentul asta, apoi sunt clape midi pentru sintetizare care au tot felul de optuini de controlat programele in timp real, eu unu vreau sa-mi iau maschine si novation sl mk2 si poate launchpadul. studiez problema de cand am venit dar treaba asta se ridica la 1000 de lire daca dai bani si pe program (si ar fi corect sa fie asa)
Sper sa te ajute!

| AlexandruMurzin a răspuns (pentru Leutzbv):

Astea sincer, le cunosteam, eram curios strict de ce instrumente pot reda sunetele astea fara ajutor extern(sintetizator, sau programe pe calculator). Oricum, multumesc pentru deranj!

| Leutzbv a răspuns (pentru AlexandruMurzin):

Npc. Uite si saitu' asta http://www.dubspot.com/