| DarkStarGW a întrebat:

Salutaree big grin De curand ma gandeam sa-mi iau o chitara, si ma intrebam daca aveti ceva sugestii, pentru nivelul incepator?

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Http://esound.ro/......tural.html
eu nu's cel mai bun specialist, poate altii iti vor da niste chitari mai bune, dar la bugetul tau mi-as lua un epiphone, sunt chitari foarte placute iar pe modelul asta am cantat si mi-a placut

16 răspunsuri:
| dge18 a răspuns:

Da am o sugestie.
Prima chitara intotdeauna trebuie sa fie acustica, ca dupa aia o sa canti la electronica mai bine!
Trebuie sa nu-ti fie nici prea mare nici prea mica! Eu as prefera putin mai mare, acum depinde! Am primit o chitara prin clasa 6-a imi era mare acum ca sunt a 11-a imi este perfecta! La asta ma refer! Sa nu o ai prea mica, dupa aia te chinui sa canti la ea.
Ca lectii de chitara iti sugerez sa inveti de pe net ca sa nu dai bani aiurea, eu am invatat prima oara de aici: https://www.youtube.com/user/lectiadechitara
Multa Bafta!

| Duucu a răspuns (pentru dge18):

Nu conteaza care e prima chitara, poti incepe si pe electrica, e chiar mai usor si nu iti freci degetele prea tare.
Cum adica nici mica nici mare? 4/4 e chitara standard pe care o iau toti, rar am vazut pe cineva cu 3/4.
Tipul pe care l-ai dat te invata cum sa canti melodii si sa schimbi niste acorduri de tot rasul... ce are el nevoie e o baza in care sa invete ce e ala un acord, notele pe freturi etc... si teorie muzicala, iar in Romania nu prea gasesti astfel de profesori online. Marty Schwartz e strain, are niste lectii de incepatori si explica fantastic de bine.

Revenind la intrebare: ce buget ai? ce tip de chitara vrei?

| dge18 a răspuns (pentru Duucu):

laughing mda pai atunci ma refeream la chitara 4/4 si am zis acustica deoarece devi mai profesionist cu aia decat cu electrica. Daca inveti prima oara la electrica. la acustica o sa-ti fie mai greu. Si ce vrei tu sa inveti acolo sunt o gramada de chestii... du-te la un profesor de chitara si dai bani grei sa inveti sa canti la ea. Eu am invatat de pe net, nu-ti convine treaba ta. Crezi ca doar melodiile aluia le stiu? Acum orice melodie care mi-o dai s-o cant ti-o cant. Am zis ca de la ala am invatat sa cant prima oara si dupa aia am gasit o gramada de melodii care le-am invatat si am invatat si acorduri noi intre timp. Eu iti urez success la cariera ta de chitarist! happy

| Duucu a răspuns (pentru dge18):

Lucrurile care le inveti pe acustica is aceleasi care le inveti si pe electrica, poate nah... nu faci fingerpicking pe electrica, iar bending-ul e mai greu pe acustica, insa sunt doar detalii astea. Spuneam ca ce ai dat acolo sunt doar tutoriale de melodii, dar el va avea nevoie de cineva sa ii explice ce sunt acele acorduri, ce e aia o gama/un mod (daca nu stie de la scoala), tehnici de cantat la chitara...
Chitara nu e limitata doar la acorduri, sunt multe tehnici.
Poate tipu vrea sa cante muzica de asta:
www.youtube.com/watch?v=8B6jOUzBKYc
sau de asta...
www.youtube.com/watch?v=dztb6wqUVNg

| dge18 a răspuns (pentru Duucu):

Da correct! La categoria asta ai dreptate happy

| DarkStarGW explică (pentru dge18):

Multumesc frumos big grin

| DarkStarGW explică (pentru Duucu):

Pai, habar n-am, acustica cred ca e ok :? iar la buget, sa zic 5-6 milioane, adica este doar o curiozitate, vreau sa vad daca o sa-mi placa sau o sa fie doar e chestie de moment.

| dge18 a răspuns (pentru DarkStarGW):

Cu placere! happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru dge18):

Prietene, ma uimesti cu prostia si ignoranta ta. Ai zis ca orice melodie pe care ti-o dau o canti, nu? Iti fac cover la ABSOLUT orice melodie vrei tu, mai ales acustica, pentru ca tot vorbeai de ea, daca tu imi faci cover la o melodie : Dream Theater - Instrumedley. De fapt iti pup si talpile daca o canti tu. Terminati dracului odata cu prostiile astea. Si eu pot canta 99, 999999% din muzica existenta la chitara, pentru ca mi-am dezvoltat foarte mult tehnica, si chiar daca nu stiu nicio melodie care sa-mi stea in cale deocamdata, sunt sigur 100% ca exista. Deci asa ramane, tu faci cover la Instrumedley, mie mi-a luat 21 de zile s-o invat, tie iti dau un an, iar eu fac cover la orice melodie vrei tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Fiecare vorbeste cum ii este mai bine sa se exprime, daca tu iei totul in serios este problema ta omule. Si in plus chestia cu "canti orice melodie" m-am referit ca se poate canta orice tip de melodie la chitara, nu ca pot eu sa cant orice melodie... daca intelegi gresit e treaba ta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai, esti culmea, uite ce-ai scris tu, cu degetele tale "Eu am invatat de pe net, nu-ti convine treaba ta. Crezi ca doar melodiile aluia le stiu? Acum orice melodie care mi-o dai s-o cant ti-o cant.". Sunt dispus oricand sa facem pariul de care ti-am zis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Hai ca altceva n-am... canta tu acolo si lasa-ma dracul cu spusa ta.

| Duucu a răspuns:

Meh... tot printre incepatori sunt, nu ma descurc de minune. Nici nu sunt programat, am invatat asa aiurea, fara profesor, din mers, o saptamana cant una nu.
Nu m-a entuziasmat niciodata chitara, am invatat doar de dragul de a-mi pierde timpul. Sa inveti cu un profesor calumea e cel mai mare noroc... te tine mereu in priza si daca cunoaste multe in domeniu...

| dge18 a răspuns (pentru Duucu):

Da, dar in ziua de azi numai gasesti profesori buni de chitara.
Adica sunt. dar nu te pot invata majoritatea ce vrei tu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi, după părerea meaaa, ar trebui să-ţi iei una cu corzi de plastic, pentru început, chiar dacă aia cu corzi de metal sună mai bine.
Prima dată când am cântat ceva la chitară a fost la una cu corzi metalice, şi a durut rău. Vreau să zic, din dorința de a învăţa, am ţinut apăsat atât de tare că după mi-au sângerat degetele... şi n-a fost prea ok.
O să vezi că şi la aia cu corzi de plastic e o durere groaznică la început, dar măcar nu e chiar atât de rău.
Baftă ^^