| Doctorfishadi a întrebat:

SONDAJ!
Cine crezi ca va castiga X factor anul acesta?
Puteti raspunde doar cu numele,nu trebuie sa spuneti si de ce pentru ca vedem si noi de ce happy.
Sa raspunda cine vrea, imi place muzica si de aceea urmaresc emisiunea.

Răspuns Câştigător
| alexandramara a răspuns:

Eu cred ca Adina Raducan

| Doctorfishadi explică (pentru alexandramara):

Si eu intre ea si Alessio, trupa 69 nu cred ca au nici o sansa...adica sunt buni,dar una e sa canti, alta sa faci rap...iar vocalista lui Mardare are vocea flexibila, urca si in pom cu ea, dar are un timbru nasol rau laughing.Cam putini vad ca se uita la emisiune.Dar decat sa ma uit pe toate bazaconiile mai bine x factor, macar este realistic. Poate la anul imi fac si eu fantomatica aparitie pe acolo cu a mea voce si chitara.

| alexandramara a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Sper sa iti indeplinesti visul-si eu cant, tu ce gen muzical canti?

| Doctorfishadi explică (pentru alexandramara):

Timbrul rezoneaza cu majoritatea, in afara de manele care eu personalnu o numesc muzica...inclusiv rap, dar in special cant o gama mare, si opera daca este nevoie, si rock, orice.Sunt la inceput de drum,inca incerc sa imi stapanesc vocea,daca o scap putin se duce...,am o voce foarte tare,atinge un numar mare de note,timbrul este asemanator cu al lui Radu Almasan de la bosquito, imi place sau nu, asa suna, numai ca eu pot sa cobor putin mai mult ca el, si sa urc aproape la aceleasi inaltimi cu el.Tu ce gen canti? Faci canto sau inveti singura?

| alexandramara a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Eu cant singura pop, pop-rock, dar cant si la chitara.

| Doctorfishadi explică (pentru alexandramara):

Si eu la fel.Am timbru vocal de bariton-tenor si pot sa ma duc in inaltime pana la luna happy,dar pot si sa stau pe note joase,imi lipseste tehnica vocala perfecta,si de aceea uneori mai scad in ton din cauza respiratiei si a faptului ca incerc sa imping nota din gat,iar aceasta in loc sa urce,coboara happy,nu din diafragma,nu fac asta mereu,dar o fac, cred ca-i o obisnuinta happy.Dar nu cant opera..., imi place sa fac tot felul de improvizatii, scriu si versuri in functie de stare happy, dar imi place sa fac coveruri in general.La chitara abia m-am apucat de putin timp, dar invat foarte repede, in 3 saptamani de cantat la ea cand am fost la inceput am invatat 3 tipuri de ciupituri, 4 cantece, 2 batai diferite...cred ca ma descurc happy.Eu mi-am luat chitara sa ma"invete" sa cant vocal, ascultand-o imi dau seama daca gresesc.Eu oricum as fi cantat live inainte,cat de fals ar fi fost,multi mi-au zisa ca suna bine,si nu imi erau asa buni prieteni happy si mi se parea ciudat laughing,apoi am intrebat persoane care aveau ceva mai mare experienta in domeniu si mi-au spus ca daca suna bine, dar nu cant pe ton mereu, inseamna ca vocea este buna, nu si urechea, si uite asa langa chitara iau acum notele mult mai exact si suna de 10 ori mai bine ca inainte orice cant, si ma ajut de un soft pentru android care masoara frecventele sa stiu cand am atins nota respectiva, foarte buna aplicatia testata pe acordajul chitarei, si uite asa acum nu mai falsez fara sa stiu cand o fac ci doar uneori cand pierd respiratia si cant o melodie pe ton inalt de este 500 hz, mai rar asa melodii oricum, numai prin opera un asemenea ton. De unde esti?

7 răspunsuri:
| alexandramara a răspuns:

Din Satu Mare, tu?

| Doctorfishadi explică (pentru alexandramara):

Stau pe langa Bucuresti, pacat ca nu esti mai aproape, prin Bucuresti are lumea ce are numai cu rock-ul si numai baieti gasesti, sliste mai rar happy, altceva nu se mai canta numai rock...era tare daca faceam un grup macar de dragul concursului happy.