| Kaℓi a întrebat:

Va place Beatles?
Daca va place, cu siguranta ati auzit/citit despre mitul mortii lui Paul in 1966, despre legenda din jurul subiectului si toate interpretarile "mesajelor ascunse" din muzica lor ulterioara.
Ok, nu e un subiect cald. Au trecut aproape 50 de ani de atunci.
Dar Ringo Starr a redeschis subiectul zilele astea.
Cum ar fi daca e adevarat?
http://worldnewsdailyreport.com/......ook-alike/

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Eu nu cred în chestii de genul. Sunt o mulțime de astfel de teorii despre multe melodii ale anilor 60-70, cea mai cunoscută probabil fiind chestia cu Stairway to heaven de la LZ, ascultată invers.
Majoritatea inepțiilor de genul s-au dezvoltat în jurul melodiilor populare care să zicem că nu erau pe placul publicului mai puțin rebel din perioada aia.
Oricum nu are niciun sens, să asculți o melodie invers în care-ți spune să fumezi marijuana sau pomenește de Satan. Mă întreb cine se apuca de fumat marijuana doar pentru că așa a auzit într-o melodie ascultată invers. Credeam că trebuie să fumezi întâi marijuana ca să asculți o melodie invers.
Și nu înțeleg de ce ai băga mesaje ult prea subliminale într-o melodie, când poți să le spui pe față. Da, în anii 60 industria muzicală era un pic mai cenzurată, dar trupele rock, cunoscute pentru nonconformism puteau cânta despre ce voiau ei.
Cred că trebuie să fi fost niște oameni foarte plictisiți dacă au stat să găsească toate astea.
Cu destul timp liber și o răbdare de autist, cred că poți găsi mesaje ascunse negative și în melodii inocente ca Imagine sau Let it be.

3 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ce vrăjeală...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A murit Paul si l-au inlocuit?! Nu prea vad sensul. Puteau sa-i anunte moartea atunci, ar fi fost un ajutor de marketing divin.
Mie nu mi-au placut, tot timpul inlocuiesc versurile melodiilor cand ii aud pe la radio.In special "love is all u need" come on, Paul! u need food, shelter, medicine, money, funeral services...

| PaulMacca a răspuns:

Nu cred in porcariile astea...Toata chestia asta a inceput dupa accidentul lui Paul cu motocicleta in 1965 : http://www.thebeatlesrarity.com/......ped-tooth/

Atunci s-a "nascut" mitul. N-aveau altii nimic mai bun de facut decat sa arunce vorbe in vant...
Ok, si atunci sa spunem ca "Paul ar fi murit". Cum ar fi putut ei, pe atunci, sa gaseasca unul cu exact aceeasi infatisare si mai ales voce? Exact aceeasi voce. Exact aceleasi miscari si personaliate. Sa nu mai vorbim de mana lui stanga, el este stangaci. L-au invatat pe falsul Paul sa cante cu mana stanga?! Nu, pare imposibil si asa este.
Altii spun ca nu, doamne, nu este Paul cel adevarat. Nu e fata lui... Oamenii se mai schimba, nu raman mereu tineri, oamenii imbatranesc in timp. Asa si Paul, la toata lumea se intampla asta.
La cate s-au auzit despre Paul, la cate mituri exista, ce sa faca si Ringo :) Nu stiai de sarcasm? El doar se distreaza si rade de unii :)) Asa vad eu toata situatia.
Aa, da si mai e si chestia cu melodiile pe invers, nu prea are sens, cum mai zicea si Woodenpints... Si daca ar avea totusi sens, ei (trupa)ar fi auzit prea multe chestii despre barfa asta, si ce sa zica : "Hai ma sa cantam -Paul e mort- si apoi sa inversam sa sune a muzica normala, si apoi sa radem de astia, de prostia lor, sa ii bagam in sperieti. " :))) Bineinteles, in timp ce ei erau bauti si toate alea :))
Ca am asa vad eu toata chestia asta. Si orice ar spune pe subiectul asta, motive si dovezi ca el e mort, doar o sa rad de prostia lor...Nu o sa cred in balaria asta. Am citit undeva, ca cica cei care cred in prostia asta, cu Faul(nu Paul cel adevarat) nu sunt Beatlemaniaci adevarati. :) Ti-am mai adus si eu motive de liniste, nu, nu ma crede in toate "vrajelile" astea.