| Zmeurik1 a întrebat:

Vreau sa compun cantece si pentru asta am nevoie de inspiratie. Puteti sa ma ajutati? Spuneti-mi ce anume va inspira pe voi. happy celui mai interesant lucru dau funda big grin

8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Viata ma inspira si lucrurile prin care am trecut. Daca as compune melodii le-as compune legate de experientele mele de viata, nu as canta fara rost ceva gen " I love you, you hot baby, i wanna **** you.".

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Depinde de gen. Daca e dance/pop/electro/rock nu conteaza versurile. Daca e manea trebuie sa scrii de dusmani iar daca e hip hop... he he he. Deci in legatura cu hip hop, daca vrei sa ti iasa bine trebuie sa ti dezvolti abilitatile de a face minuni lirice altfel nu ajungi nicaieri.

| SerjRap93 a răspuns:

Pai ar trebui sa te inspire viata ta,lucrurile prin care ai trecut, oamenii pe care ii iubesti si care ti-au fost aproape la greu, fosti iubitilaughingpoate faci de alea gen parazitiilaughing nu stiu mai vz uh

| Zmeurik1 explică:

Da, asta stiu si eu, dar ce lucruri anume va inspira. Adica exemple.

| JustMelavJustMe a răspuns:

@shadovv ai minte?! cum sa nu conteze versurile la rock?! P' langa acordurile exceptionale de chitara sau bas... dupa tobele bateristilor atmosfera grozava, nemaipomenita si sentimentul profund ce ti-l trezeste rock-0ul versurile nu conteaza?! nu conteaza?! ba chiar conteaza! foarte mult chiar! thaomne sfinte am mai auzit-o si pe asta.de la mine ai stupid si nefolosttor la chestia asta!

| djspicedem a răspuns:

Depinde si de ce gen de cantec vrei sa fie:
dragoste: sunt indragistit; mi-am pierdut iubirea;
hip-hop: revolutie interioara; parinti; necazuri; viata de zi cu zi;
populara: padurea mea draga; fantanitza cu placeri;
techno:get up and dance; club;
Astea sunt niste idei doar.dar pe mine ma inspira de obicei cea ce vad cand ies la balcon si ma infioara.sau cand merg in locuri linistite si ma incantawinking
Ceva in genu:
Cand privesc afara totu` e lipsit de viata
Ca o zi far'cafeaua de dimineata.
Dar un loc luminat si linistit
Te face sa spui:"am vazut si am trait."
funda?big grin