| Clank a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o chitara, dar nu ma pot hotari. Sunt incepator, dar nu stiu sigur ce chitara sa imi iau: bass sau electrica. Parerea voastra: ce chitara e mai tare si ce chitara imi pot cumparara. DAU FUNDA!

5 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Poti sa iti iei pentru inceput ori electrica,ori acustica, ori clasica.Dar cel mai bine te inveti pe chitara acustica, pentru care are si o gama variata de melodii ce le poti canta.Chiar daca pe acustica degetele te dor mai tare ca pe electrica,e mai bine sa iti iei o acustica pentru inceput,si ca sa te inveti cu elementele de baza. Dupa,daca esti epic pe acustica,treci pe electrica.

Chitara bass este si electrica si acustica,iar bassul electric suna mai bine, dac-ar fi dupa mine. Daca te hotarasti pe acustica, ia un Epiphone AJ 100 sau un Takamine,sunt mai bune. Daca vrei electrica ia-ti Fender sau Les Paul,preferabil un Stratocaster.Dar daca vrei bass,orienteaza-te spre bassurile electrice, preferabil de la Ibanez.

Daca vrei sa arunci o privire mai in detaliu, treci pe site-ul asta:
http://www.mcmusic.ro/

| Clank explică (pentru Dumnezău):

Dar daca ma poti ajuta sa gasesc un pachet pentru incepatori cu chitara, geanta, etc. ti-asi fi recunoscator. Te rog frumos daca imi poti da mai multe variante pentru chitari bass acustice. O sa iti dau funda...

| Dumnezău a răspuns (pentru Clank):

Ma,omule,mi se rupe de funda,poti sa nici n-o dai.Da' te ajut ca oricine are chitara,descopera, inevitabil, muzica buna.Si asta e un lucru ce trebuie facut. Poti si tu sa cauti pachete acolo, pe site, da' fie:

Aici ai un pachet pentru un bass electric Ibanez:
http://www.mcmusic.ro/......t_view.php

Aici e un pachet pentru o chitara electrica Ibanez:
http://www.mcmusic.ro/......t_view.php

Si aici ai o acustica, ceva in genul mi-am luat si eu in vara:
http://www.mcmusic.ro/......t_view.php

Dar te sfatuiesc sa incepi cu acustica,si dupa urmezi ce iti place, dupa ce te inveti putin, si iti dai seama ce instrument e mai potrivit pentru tine.

| Arthur a răspuns:

Chitara bass este şi electrică şi acustică. Care este cea mai tare electrică sau acustică, bass sau normală?

| Mirel_Mutulea_1968 a răspuns:

Chitara Rey, 400 ron folosita aproape deloc, amplificator, corzi schimbate, husa, tel. 0722800384