| anonim_4396 a întrebat:

"1.Atunci au venit din Ierusalim,la Iisus,fariseii si cărturarii, zicînd:
2.Pentru ce ucenicii Tăi calcă datina bătrînilor? Căci nu-și spală mîinile cînd mănîncă pîine.
3. Iar El răspunzînd, le-a zisbig grine ce și voi călcați porunca lui Dumnezeu pentru datina voastră?"
Păreri?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Si care e "porunca lui d-zeu"? Cu aia de unde am mai venit? Aia nu tot oamenii au inventat-o?

8 răspunsuri:
| elena445 a răspuns:

Ce vrei sa spui?

| zurick a răspuns (pentru elena445):

Pare rau ca n-am fost detul de explicita :(
https://www.google.com/......https?/url
Intrebarea mea ar fi de ce respectam mai mult datinile crestine decat porunca lui Dumnezeu?
Acum ai inteles?

| zurick a răspuns (pentru sublime89):

Poate da poate nu...
Oricum cel mai mult ma enerveaza faptul ca acelasi oameni care sustin ca trebuie sa urmeze porunca lui Dumnezeu si argumenteaza ca dovada lor este biblia cred ca respecta in totalitate biblia, dar nu vad ca daca ei ar urma biblia cu adevarat ar fi alt fel...

| sublime89 a răspuns (pentru zurick):

Daca ei ar urma biblia cu adevarat ar trebui sa stea in pesteri.

| ADN30 a răspuns (pentru sublime89):

Cere Biblia asta?
Unde anume?

| sublime89 a răspuns (pentru ADN30):

Daca vrei sa traiesti dupa "legile" bibliei, atunci trebuie sa traiesti ca si cei de atunci. Bineinteles ca nu traiau in pesteri, cu unele exceptii, dar tot nu traiau cum traiesc crestinii de azi. Crestinii de azi se folosesc de toate avantajele societatii moderne, de care nu scrie nimic in biblie. Traiesc si se folosesc de produsele stiintei pe care o ataca in acelasi timp. Nici asta nu scrie in biblie. Daca sunt anti-stiinta de ce nu se intorc in timp si sa traiasca la nivelul de trai al celor din vremurile biblice, fara niciun pic de stiinta?

| robby212 a răspuns (pentru zurick):

Poruncile Lui Dumnezeu au ramas in picioare! Cele 10 porunci.
Doar ca noi, crestinii ne inchinam Imparatului Maririi.Ne inchinam Sfintei Treimi.
Iisus Hristos a mai adaugat 2 mari porunci. "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, din toata inima ta, din tot sufletul tau", "iar pe aproapele tau, ca pe tine insuti".

| zurick a răspuns (pentru sublime89):

Știi mi-a luat foarte mult să înțeleg ce ai zis...Mersi.

| sublime89 a răspuns (pentru zurick):

Si care e "porunca lui d-zeu"? Cu aia de unde am mai venit? Aia nu tot oamenii au inventat-o?