| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Iisus spune sa ucidem pe cei care vorbesc de rau pe parinti, cum este scris in vechiul testament. what the heck? vedeti aici citatul din biblie. e moral sa zica asa ceva, indiferent de contextul in care a zis-o?

6. Isus le-a răspuns:
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
http://goo.gl/qUhxJc

iar aici ii si cearta ca ei de ce nu respecta ce zice dumnezeu in biblie si nu isi ucid copiii cand graiesc de rau pe parintii:
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:

2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."

3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?

4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Daca tac-tu e musulman sau ateu, sau naiba stie ce si tu ajungi naiba stie cum crestin si spui despre tac-tu ca e ratacit, esti erou in sanul crestinilor, daca e invers meriti sa mori dupa povestea lor tampita.
Ipocrizia oricarei religii, pana la urma.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Holiday):

Ce liniste pe aci. suiera vantul big grin crestinii au tacut malc

| sublime89 a răspuns:

Da, si uite cum nu mai poate nimeni invoca scuza aceea penibila cum ca Vechiul Testament e putin cam deplasat, dar Isus a venit si a indreptat lucrurile in Noul Testament. Doar 3 raspunsuri in 2 zile, si niciunul de la crestini. Pana si pentru ei a fost prea greu sa mai inventeze o scuza.

| JusTPauL a răspuns:

Parca era o parte in Biblie cand Dumnezeu ii zice lui Moise sa dea ordine pentru a fi ucsi 10 mii de oameni, asta sa-i puna credinta lui la incercare...(sper sa nu gresesc)
Daca e asa..nu era vorba ca e pacat sa ucizi..acum ce sa mai crezi...e prea incurcat totul.n-are logica.