| SaveTheNature a întrebat:

1. Cele 10 porunci le gasim in Biblie.
Daca respectam aceste 10 porunci vom ajunge in rai? e suficient?
Ce alte "reguli","legi" mai gasim in biblie de care trebuie sa tinem cont?
2 Unde scrie in biblie ca trebuie sa ne rugam sfintilor(ce se intampla daca ne rugam doar lui Dumnezeu?
3 Care este cel mai placut lucru, fapt pentru Dumnezeu?sadrugaciunea, iubirea de semeni, sau postul?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ascultarea este cel mai placut lucru.,,Cine Ma iubeste,asculta poruncile mele.,,Domnul Isus nu a venit sa strice Legea, ci s-o implineasca. Diferenta este ca noi nu suntem mantuiti prin Lege, ci prin jertfa Domnului Isus.Prin har suntem mantuiti, prin credinta.Inainte cei care tineau legea si calcau una din cele zece porunci, se faceau vinovati de toata Legea.

| Rapunzell a răspuns:

1. In afara de poruncile Vechiului Testament, Hristos ne-a lasat si poruncile Noului Testament. Pe acestea din urma nu le gasim in Biblie tot in format de lista tongue, dar daca luam Noul Testament la citit, vom vedea de cate ori ne spune Hristos: "porunca noua va dau voua". Imi este greu sa ti le scriu pe toate. Eu le am intr-o carticica, enumerate, cu indicele de cautare pentru fiecare. Cele mai mari sunt acestea doua si ele le cuprind pe toate celelalte:
"Matei 22:37-39 El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. Aceasta este marea şi întâia poruncă. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi."

2. Nu scrie nicaieri in Biblie sa ne rugam sfintilor. Fireste ca te poti ruga direct lui Dumnezeu. Dar si cine se roaga sfantului, nu se roaga puterii sfantului ci tot lui Dumnezeu, prin sfant. Pe sfinti ii cinstim pentru ca viata lor au inchinat-o lui Dumnezeu. Noi, de fapt, cinstim si ne inchinam Chipului lui Dumnezeu din sfantul respectiv. Si pentru ca anumiti sfinti au primit dar de la Dumnezeu ca dupa moartea lor sa savarsesca minuni, noi le cerem ajutorul de la Domnul, sa ne ajute si te noi prin rugaciunile lor.

3. Iubirea este firea omeneasca. Dumnezeu este Iubure si iubire suntem si noi. Fara iubire nu poate exista nici rugaciune si nici post. Rugaciunea este neceasa pentru ca reprezinta "convorbirea" noastra cu Dumnezeu, iar postul este ascultare. Din iubire vorbesti cu Dumnezeu si tot din iubire Il si asculti. Deci, iubirea le cuprinde pe toate.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Daca vrei sa crezi in ceva crezi in dumnezeul tau, cel din biblie e de tot rahatul. Nu are niciolegatura cu realitatea. Biblia a fost scrisa de niste smecheri pentru niste prosti pentru ai controla mai usor!

| AndreeaMaria_4827 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Sa sti ca sunt cam de aceeasi parere. In antichitate (cred, nu mai stiu exact), oameni aveau frica doar de Dumnezeu pentru ca toti citisera (sau o stiau in mare) biblia. Cei care faceau cel mai mic pacat, erau omorati (in chinuri)!

| Varahil a răspuns:

N-o sa-ti raspund punctual,dar voi incerca sa cuprind tot. Legile,regulile Noului Testament sunt foarte simple in aparenta,dar complexe in continut,de aceea,oricat ne-am stradui, niciodata nu vom putea spune ca le-am indeplinit in totalitate.Ce nu reusim, mai completeaza D-zeu.Importanta cu adevarat este dragostea fata de El, si apoi fata de semenii nostri, pe care tot El i-a creat.Rugaciunea si postul sunt mijloace,ajutoare,prin care mintea si sufletul nostru devin mai sensibile si mai patrunzatoare,tocmai pentru a putea iubi.A putea iubi,este un dar de la D-zeu, iar acest dar nu vine pe un teren nepregatit. Postul si rugaciunea sunt pregatirea pentru dragoste.Iar sfintii sunt oameni care au primit aceasta dragoste in inimi, niste"favoriti"carora D-zeu le indeplineste orice dorinta.Si ei, sfintii, doresc si cer de la D-zeu ce ii rugam noi sa doreasca.

| adi97 a răspuns:

Pai cele mai mari lucruri care le putem face in aceasta viata si care ne aduc mai aproape de Dumnezeu sunt:Iubeste-L pe Domnul Dumnezeu-L tau cum poti tu mai frumos si mai bine si pe aproapele tau ca pe tine insuti. Daca vrei sa intelegi mai bine cine este aproapele tau cauta pilda bunului samaritean. Cele 10 porunci sunt si ele foarte importante si mai greu de facut pacate mari daca le indeplinesti cu staruinta pe acestea. Sper sa iti fi fost de mare ajutor

| Raducu1 a răspuns:

1.Pe langa cele 10 porunci, ar trebui sa cauti in Noul Testament, unde Iisus are multe pilde si vorbe care cred ca-ti vor da raspunsul la aceasta intrebare.
2.Nu scrie nicaieri ca ar trebui sa ne rugam sfintilor, ci doar sa ii cinstim in ziua in care ii sarbatorim.Roaga-te lui Dumnezeu, ca El decide unde te trimite dupa moarte, nu altcineva.
3. Dumnezeu este insusi Iubirea,in concluzie, dupa mine cel mai placut lucru pentru El este Iubirea de semeni, dar asta nu inseamna ca pe celelalte nu trebuie sa le mai faci.

| supercar72 a răspuns:

1 cu siguranta ce vei avea sanse mari de a ajunge in Rai daca le respecti
2 pai important este sa te rogi.asta e parerea mea. daca te rogi si Sfintilor.acei sfinti te vor rasplati. intelegi ce vreau saspun
3 eu cred ca toate sunt importante.
ai citit Biblia thinking