| MechanicalT a întrebat:

1. Pentru voi ce este sufletul?
2. O parere cu cat mai multe argumente despre acest text?
3. Credeti ca omul se naste cu un suflet? In trecutul apropriat cautam in mine, si nu gaseam nimic...
4. La ce economisire ( " post " ) credeti ca se face referire in text?

Sufletul este scopul tuturor regligiilor, a tuturor scolilor.Dar nu este decat un scop, o posibilitate, nu un fapt.
Omul obisnuit nu are nici suflet, nici vointa.Ceea ce numim de obicei "vointa" nu este decat rezultatul unor dorinte. Daca un om isi doreste ceva si daca in acelasi timp se iveste in el o dorinta opusa, mai puternica decat prima, cea de a doua o va inghitii pe prima si o va face sa dispara.Asta e ceea ce se numeste vointa in limbajul obisnuit.

Copilul nu se naste niciodata cu un suflet.Sufletul nu poate fi dobandit decat pe parcursul vietii.Mai mult, acesta este un lux, rezervat doar unui mic numar de persoane.Majoritatea oamenilor isi petrec viata fara suflet, fara stapan. In viata obisnuita un suflet nu este deloc necesar.

Dar sufletul nu se poate naste din nimic. Orice lucrul este material.Si sufletul este material; dar el este format dintr-o substanta foarte fina.Pentru a dobandi un suflet trebuie sa ai mai intai substanta corespunzatoare.Ori, noi nu avem suficient material nici macar pentru functiilor noastre zilnice.Prin urmare, daca vrem sa ne asiguram substanta necesara trebuie sa economisim in vederea zilei de maine.De exemplu daca am obicei sa mananc un cartof pe zi voi manca doar jumatate si voi pune deoparte cealalta jumatate, sau chiar voi posti complet.Si rezerva trebuie sa fie mare, daca nu, cea care exista se va risipi curand.
Daca avem cateva cristale de sare si le punem intr-un pahar de apa, ele se vor dizolva rapid. Putem sa adaugam noi si noi cristale, ele tot se vor dizolva.Dar vine un moment in care solutia este saturata. Atunci sarea nu se mai dizolva, iar cristalele raman intregi, pe fundul paharului.Tot asa se intampla si cu organismul uman,chiar daca materialele cerute pentru formarea sufletului sunt produse constant in organism, ele vor fi imprastiate si dizolvate(...)Trebuie sa exista o supraabundenta a acestor materiale astfel incat cristalizarea sa fie posibila.

Al doilea corp este "corpul astra", in raport cu corpul fizic este ceea ce numim suflet.Daca vorbim despre suflet, trebuie sa explicam ca exista mai multe categorii de suflete, dar numai una dintre ele poate sa poarte cu adevarat acest nume. Un suflet, cum tocmai am spus, se dobandeste de-a lungul vietii. Daca omul a inceput sa acumuleze substanta moare inainte ca aceasta sa fie cristalizat, atunci, chiar in momentul mortii corpului fizic si aceste substante se descompun si sunt imprastiate.
Daca cel de-al doilea corp reuseste sa se cristalizeze la un om inainte de moartea sa, el poate continua sa traiasca dupa moartea corpului fizic, Materia acestui corp astral corespunde prin vibratiile sale, materiei emanatiilor Soarelui, teoretic, acesta este indestructibil in interiorul limitelor Pamantului si poate trai mult timp sau existenta lui se poate sfarsi foarte repede.Trebuie subliniat ca si al 2-lea corp ca si primul are centrii, el are nevoie de o educatie.

Un om cu doua corpuri poate sa dobandeasca noi proprietati, prin cristalizarea unor noi substante.Un al treilea corp se formeaza, atunci in interiorul celui de-al doilea, el este numit cateodata "corp mental". AL treila corp va deveni principiul activ; al doilea corp principiul neutralizant, iar primul corp principiul pasiv ( o trinitate - 3 forte ).

Dar acesta nu este inca sufletul in adevaratul sens al cuvantului. La moartea corpului fizic, corpul astra poate sa moara si el, la randul sau, iar corpul mental sa ramana singur, si daca va intalnii o materie mai fina, se va descompune.( mai devreme sau mai tarziu poate murii si el )

Doar cel de-al patrulea corp arata implinirea dezvoltarii posibile pentru om, inconditiile pamantene ale existentei sale.El este nemuritor in limitele sistemului solar.Adevarata vointa ii apartine acestui corp.El este "eul" adevarat, sufletul omului, stapanul.El este principiul activ in raport cu celelalte corpuri ( este unul ). Intrepatrunzandu-se cele patru corpuri sunt totusi distincte unele de altele.La moartea corpului fizic, corpurile superioare se pot separa.
Reincarnarea este un fenomen foarte rar.Ea este posibila fie dupa o perioada foarte lunga de timp fie in eventualitatea existentei unui om cu corpul fizic identic in fiecare amanunt cu cel al omului care avea corpurile superioare.Mai mult, corpul astral nu se poate reincarna decat prin intalnirea in mod accidental al unui asemenea corp fizic, ceea ce nu se poate produce decat in mod inconstient.Pe cand corpul mintal este deja capabil sa aleaga.

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

CE-ti doresti sa afli atata timp cat tu ne spui ce crezi TU despre suflet si nu ce credem, stim noi? P.S. Ce ai scris (crezi) tu despre suflet sunt DOAR niste aiureli cu tenta hindusa, In crestinism asta se numeste SATANISM.

| doctorandus a răspuns:

Copii, feriti-va de etnobotanice ca ajungeti si voi sa scrieti texte de-astea.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, omul e sufletul.Geneza2:7.Nu e ceva separat de corp.

| milan9 a răspuns:

Iti poti face o imagine corecta despre suflet numai daca vei lua in considerare urmatoarele versete biblice referitoare la subiect:

" Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

| milan9 a răspuns:

Sufletul ESTE o ENTITATE ce traieste si in afara corpului:

" Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

7 Atunci ţărâna se întoarce în pământ, cum a fost, iar spiritul se întoarce la adevăratul Dumnezeu, care l-a dat.
Nu încurca săponul cu săponeala şi spiritil cu sufletul. no talking
Apropo, eşti sigur că aici nu este vorba despre un punct de vedere uman, profan, o discuţie în contradictoriu? După cum susţii că este ecl. 9: 5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.
rolling on the floor oh go on

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

În Sfânta Scriptură, termenii de "suflet" şi "spirit" (sau "duh") sunt întrebuinţaţi ŞI ÎN RELAŢIE DE SINONIMIE, denumind aceeşi parte din om, cea spirituală!

Deci nu sunt două puteri distincte ci două funcţii ("puteri") ale aceleeaşi naturi spirituale a omului.

Sufletul - este PUTEREA VIEŢII ORGANICE (inferioare), iar "spiritul" – puterea VIEŢII SPIRITUALE (superioară, raţională).

Astfel, în acord perfect cu limbajul metaforic, simbolic, preponderent al Scripturii, PSIHICUL este numit uneori doar "SUFLET" dacă în viaţă nu depăşeşte "strictul trupesc", şi se numeşte " SPIRIT" (DUH) dacă se ridică prin "har" şi stăruinţă în bine la o viaţă ce depăşeşte "naturalul". Opoziţia nu este structurală sau fiinţială, ci doar "de nuanţă".

CA DOVADĂ, despre această "opoziţie" între omul duhovnicesc (spiritualizat) şi cel neduhovnicesc (nespiritualizat, "trupesc") se vorbeşte şi în I Corinteni 2, 14-15; I Cor.15, 45-46; Galateni 5, 16-17, etc...

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

laughing

| suffarstar a răspuns:

Fiecare om se naste cu un suflet. Poate ca mai sunt si alte corpuri, insa ele fac parte din persoana, nu din fiinta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici explicaţia oferită de către Biblie despre acest subiect: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1101989270

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cate ai insirat pentru o idee simpla, dar nu ai adus un argument bun. IATA ce este sufletulsickpersoanafizica vie; sau individ a carei viata este intretinuta prin respiratie si circulatia sangelui. Deci suflet = individ care traieste, suuufffla. sufffffl. Nu este ceva ce calatoreste in afara corpului, Dar individul daca a murit, suuufflul nu mai exista, a incetat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma trudila? intai pui cateva intrebari despre suflet,vrei dovezi, marturii, daca se poate si un sufletel acolo cat de mic, sa-l poti tu vedea, apoi insiri o gramada de chestii despre inexistenta sufletului.mergi mai frate, la stiinta si fizofolie, ori la inventii si gradinarit.iar cand sotia ta fiv-a insarcinata daca o sa ai fericirea si binecuvantarea respectiva, o sa simti un suflet acolo.in burtica ei.ca pana ajungi sa-l vezi deja va fi imbracat in forma de om.dar vei sti ca este acolo undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Orice lucrul este material.Si sufletul este material"
Te inseli amarnic.
Totul este energie, vibratie.
Totul este fum, ziceau sfintii crestini.
"Totul este spirit; Universul este mental" spunea un mare maestru.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Avand in vedere ca omul este un suflet(geneza2:7),la moarte sufletul moare (Ezechiel 18:4) Iată că toate sufletele sunt ale mele. După cum sufletul tatălui este al meu, tot aşa şi sufletul fiului este al meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
La fel cum sarea se dizolva in apa, si sufletul deci omul la moarte se dizolva sau cu alte cuvinte devine inactiv, la fel ca si un TV care il scoti din priza.Acel curent nu se duce undeva tot la fel cum sufletul nu se duce in rai sau iad
Viata de dincolo a fost inventata, si mai ales iadul ca sa ii sperie pe pacatosi si sa vina la biserica, deoarece ecleziastul spune clar ca mortul nu se duce nicaieri:
(Eclesiastul 9:5) Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită.
(Eclesiastul 9:10) Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.

| mihaelacm a răspuns:

Sufletul este energia primordiala, care este ca o oala sub presiune si explodeaza. Daca nu aparea ea, noi nu am fi existat in momentul acestta.