| anonim_4396 a întrebat:

"Omul obisnuit nu are nici suflet, si nici vointa. Ceea ce este numit in mod obisnuit vointa este mai mult rezultanta dorintelor. Daca omul are o dorinta si in acelasi timp apare o dorinta opusa mai puternica decat prima, cea de-a doua o va bloca pe prima si o va stinge. Aceasta este numit in mod obisnuit vointa.

Dar sufletul nu se poate trezi din senin. Totul este de natura materiala, si la fel este si sufletul, chiar daca este alcatuit din materie foarte fina. Prin urmare, pentru a avea un suflet trebuie mai intai sa avem materia necesara. Totusi noi nu avem suficiente materiale nici pentru functiile de zi cu zi.

Prin urmare, pentru a avea materia sau capitalul necesar, trebuie sa incepem sa economisim, astfel incat sa ramana ceva de la o zi la alta. De exemplu, daca sunt obisnuit sa mananc un cartof pe zi, pot sa mananc doar o jumatate, si sa pun cealalta jumatate deoparte, sau pot chiar sa tin post negru. Si rezerva de substante acumulate trebuie sa fie mare. Altfel, ceea ce exista se va disipa rapid.

Daca avem cateva cristale de sare si le punem intr-un pahar cu apa ele se vor dizolva rapid. Putem sa mai adaugam altele de mai multe ori, si acelea se vor dizolva si ele. Dar vine un moment in care solutia este saturata. Atunci sarea nu se mai dizolva si cristalele se depun pe fundul paharului.

La fel este si cu organismul uman. Chiar daca materialele necesare sufletului sunt produse in permanenta in organism, ele sunt dispersate si se dizolva in el. Trebuie sa existe un surplus de astfel de substante in organism, doar atunci este posibila cristalizarea.

Materialul cristalizat dupa un astfel de surplus, ia forma corpului fizic al omului, este o copie a sa, si se poate separa de corpul fizic. Fiecare corp are propria lui viata, si fiecare se supune unor ordine diferite de legi. cel nou, sau al doilea corp, este numit corpul astral. Stiinta este deja foarte aproape de a descoperi realitatea acestui al doilea corp.

Daca vobim despre suflet, trebuie sa explicam ca exista mai multe categorii de suflete, dar numai unul dintre ele poate fi numit intr-adevar asa.

Un suflet, dupa cum s-a spus, se formeaza pe parcursul vietii. Daca omul incepe sa acumuleze aceste substante, dar moare inainte ca ele sa fi cristalizat, atunci odata cu moartea corpului fizic aceste substante se dezintegreaza si ele, si se disperseaza.

Omul, ca orice alt fenomen, este rezultatul a trei forte:

Trebuie sa spunem ca, la fel ca orice lucru viu, pamantul, lumea planetara si soarele emit vibratii. In spatiul dintre soare si pamant exista, se pare, trei amestecuri de vibratii. Vibratiile soarelui, care sunt mai intense avand in vedere ca dimensiunile lui sunt mai mari, ajung pana la pamant, si chiar trec prin el nestavilite, deoarece sunt cele mai fine.

Vibratiile planetelor ajung pana la pamant, dar nu ajung la soare. Vibratiile pamantului sunt chiar mai slabe. In acest fel, in cadrul atmosferei subtile a pamantului exista trei tipuri de vibratii, ale soarelui, ale pamantului si ale planetelor. Iar mai sus exista doar vibratii ale soarelui

Omul este rezultatul interactiunii vibratiilor planetare si a atmosferei pamantului, cu materii ale pamantului. La moartea unui om obisnuit, corpul sau fizic se dezintegreaza in partile sale componente. Partile din pamant se intorc in pamant, " din tarana vii si in tarana te vei intoarce", partile care au venit din vibratiile planetare, se intorc acolo, in lumea planetara, iar partile din atmosfera pamantului se intorc de unde au venit. Astfel nu ramane nimic nelegat.

Daca al doilea corp reuseste sa se cristalizeze inainte de moartea omului, acesta poate continua sa traiasca constient dupa moartea corpului fizic. materia acestui corp astral corespunde vibratiilor soarelui si este, teoretic, indestructibil in cadrul pamantului. Totusi, durata vietii sale poate fi diferita. Poate trai mult sau existenta sa se poate sfarsi foarte rapid. asta este din cauza ca, la fel ca primul, si al doilea corp are centri. Si el traieste si primeste impresii. Si din moment ce nu are suficienta experienta si material de impresiii trebuie, ca un nou nascut, sa primeasca o anumita educatie. Altfel este neajutorat, nu poate exista independent si se dezintegreaza foarte curand ca si corpul fizic

Tot ceea ce exista se supune aceleiasi legi, caci "asa cum este sus, asa este si jos", ceea ce poate exista in anumite conditii, nu poate exista in altele. Daca acest corp astral intalneste vibratii mai fine, se dezintegreaza.

Asa ca la intrebarea daca "este sufletul nemuritor?", in general se poate raspunde prin "da si nu". Pentru a da un raspuns mai exact trebuie sa stim despre ce fel de nemurire este vorba si despre ce fel de suflet.

Evolutia poate continua. Un om cu doua corpuri, poate capata noi proprietati prin cristalizarea unor noi substante. Un al treilea corp se trezeste atunci, si este numit uneori corpul mental.

Am observat ca bazeaza structura pe trinitate, comentarii?

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Am presupus ca e un post inteligent, insa primele sase paragrafe au fost chiar ridicole. O filosofie de toata jena.

NOname
| NOname a răspuns:

...şi eu aveam unşpe corpuri şi un suflet de budincă şi catifea, iar marmota învelea ciocolata în staniol.

Dovezi (care să transforme afirmaţiile nefondate în fondate)?

"...ideea că personalitatea umană ar putea supravieţui morţii corpului pare imposibil de crezut. Acest lucru nu înseamnă că cercetătorii au reuşit să descifreze toate misterele minţii şi ale creierului; nici pe departe. Neuroştiinţele se află încă într-o fază incipientă, iar mintea şi creierul ascund multe mistere încă nedescifrate. Este foarte posibil chiar ca oamenii să nu descopere niciodată modul în care creierul generează mintea, însă toate dovezile acumulate până acum arată că mintea este în totalitate dependentă de creier. Situaţia este sintetizată excelent de psihologul Jesse Bering: „Mintea este ceea ce produce creierul; creierul încetează să mai funcţioneze atunci când murim, aşadar senzaţia subiectivă conform căreia mintea supravieţuieşte morţii este o iluzie psihologică ce operează în creierul persoanelor vii".

Cu cât aflăm mai multe despre noi, cu atât este mai puţin surprinzător faptul că nu avem suflete. Noi, oamenii, am evoluat de-a lungul a miliarde de ani din creaturi simple care nu aveau niciun fel de viaţă mentală – iar înainte de acest moment din elemente ce nu erau nici măcar creaturi. Fiecare dintre noi apare în urma contactului fizic dintre un spermatozoid şi un ovul şi se dezvoltă celulă cu celulă. Viaţa mentală ce apare este în permanenţă strâns legată de starea corpului. De altfel, cele mai bune teorii moderne referitoare la conştienţă susţin că mintea este doar o reprezentare pe care un organism fizic o face despre sine şi mediul său pentru a se ajuta să supravieţuiască într-o lume complexă plină de pericole fizice. Dovezile acumulate până acum de ştiinţă ne spun, totodată, că acest creier complex care produce totul – emoţii, artă, gândire, religie – este un lucru mult mai uluitor decât simplul suflet postulat de Platon şi de teologi."

http://www.descopera.ro/......l-stiintei

| doctorandus a răspuns (pentru NOname):

Da, a uitat sa-i reveleze cel mai mare secret si anume ca nu-ti poti construi un corp mental nemuritor decat daca mananci carne de inorog roz.

| NOname a răspuns (pentru doctorandus):

: ))

| doctorandus a răspuns:

Nimic din asta nu e dovedit, deci e vrajeala.

| Mădă0611 a răspuns:

Si marmota ciocolea inveleaua. La ce i-ar folosi sufletul si corpul mental daca nu vad sa se vorbeasca ceva despre "rai" cand corpul fizic moare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teoria aceasta apartine ezoteristilor, care vad doar o parte din intreg, deoarece atat au vazut si entitatile care le-au dezvaluit asta.
Intregul este cheia si noi facem parte din el.
Suntem suflete de aceeasi natura cu divinitatea, care ne construim corpuri nu invers.
Aceasta sectiune este bantuita si controlata mai mult de atei care l-au luat pe Nu in brate si care au senzatia ca daca au memorat (partial)tabla inmultirii sunt de partea stiintei.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Iti trebuie ceva substante halucinogene pentru a intra pe frecventa mesajului tau.

| Delmoniko a răspuns:

Bai, esti bolnav. Bine ca nu am citit tot ca ma prosteam.

| CommonSense a răspuns:

Cineva o dezgropat vechile carti de alchimie, vad.