| AvalohAlyn a întrebat:

A fost Iisus Christos un personaj istoric?
http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Isus_cel_istoric

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

O fi existat Aristotel, cica exista doar 10 referiri indirecte privind existenta acestuia, dar Stefan cel Mare o fi existat, dat Decebal? Ce spui de strabunicul tau, l-ai cunoscut? Sunt cunoscute pe langa referirile lui Flavius, istoricul Romei inca 26.000 de referiri DIRECTE in privinta lui Isus Hristos, oare o fi existat? Tu ce crezi, eu sunt SIGUR ca EXITA,

| AvalohAlyn explică (pentru danut):

Si eu sunt sigur ca exista! Ma interesa parerea ateilor si non-crestinilor despre Iisus cel istoric. Ca pentru mine e clar, El exista si e Fiul lui Dumnezeu.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Exista infinit mai multe dovezi istorice despre Aristotel, Stefan cel Mare, Decebal si strabunicul utilizatorului ce a pus intrebarea decat exista despre Iisus.

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Consensul istoricilor este ca Iisus a existat, insa studiul istoric asupra lui Isus nu are nicio legatura cu miturile crestine legate de el, dupa cum este precizat si in likul pe care l-ai postat.
Asa dar ideea ca Iisus ar fi Dumnezeu este strict parerea ta personala.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Infinitul asta despre Aristotel se reduce la doar zece si astea indirecte. In rest sunt doar niste relatari si despre unii si altii dar ca numar Isus Hristos depaseste pe cei enumerati. Cand faci referire la un lucru, persoana trebuie sa ai niste puncte de reper caci altfel discutia este puerila iar cei enumerati de mine (aleator) au fost folositi drept borne istorice.

9 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Mai mult decat atat. Personaje istorice au fost multe.
Este Fiul lui Dumnezeu. Si piatra din capul unghiului pentru mintea multor oameni care s-au schimbat.
Citeste Vietile Sfintilor.

| relian a răspuns:

NU,Isus al tau e doar un personaj de basm asa cum este si Harap Alb.Cite scrieri avem cu harap Alb si cate avem cu acest personaj Isus? Cu Isus avem una singura si aia numita biblie, mai exact noul testament din biblie, dar si mai exact nimic nici in noul testament, doar povestiri scrise de unii oameni, nimic scris de acest personaj.Cum deosebim un personaj de basm de unul real? Simplu personajul real lasa ceva in urma lui, o scriere, ori scrieri alor contemporanilor acelui personaj.Deci Isus n-a existat in realitate.

| sublime89 a răspuns:

A avut la baza un personaj istoric, probabil, dar Isus cel din biblie nu a existat. Probabil singurul lucru adevarat despre el e ca a fost un lider religios care a murit crucificat de romani. Apoi toata povestea lui a fost inflorita de cei care au scris noul testament, la cel putin 40 de ani dupa moartea lui, de catre niste oameni care nici macar nu au fost martori la cele intamplate lui. Deci iti dai seama cat de credibila e toata povestea.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Stiu ca au fost oameni de stiinta care s-au interesat serios sa vada daca a existat si nu au gasit dovezi.

| EmilTraian95 a răspuns:

A fost normal si istori iar pentru cei care considera ca totul se termina cu moartea sa pe cruce cum explicati ca 12 soldati ( nu unul ) au aodrmit desi erau cei mai pregatiti din lume in paza la acea vreme, cum au adormit toti odata, si mai ales cum niste umili oameni puteau sa dea jos piatra de la mormant fara ca ei sa se trezeasca si sa fure trupul?