| Johnislifetp a întrebat:

A fost Iisus rastignit pe cruce sau pe stalp?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ideea este ca tot la zeul Soare al lui Constantin se inchina si acum multi crestini.
Constantin a stabilit duminiza ca zi de odihna inchinata zeului Soare, 25 decembrie nasterea zeului Soare, fara sa-i pese de crestinism.
S-a botezat la crestinism inainte sa moara fiind mintit ca o sa i se stearga toate pacatele.Si cum avea constiinta patata de multe crime oribile a acceptat, oricum nu avea nimic de pierdut.
Iar crucea este simbol solar.
Mi se pare aiurea venerarea si adorarea instrumentul de tortura prin care romanii au executat profetul crestinilor.
Nu exista nicio dovada ca romanii crucificau condamnatii acum 2000 de ani.
Era mult mai simplu de facut un stalp decat o cruce.
Dar la cate inventii exista in cartea crestinilor, ce mai conteaza una in plus.

19 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI": happy

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer SEMNUL FIULUI OMULUI şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în CRUCEA Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! (MOTIV DE LAUDĂ)"
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai CRUCII LUI HRISTOS."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică CRUCEA LUI HRISTOS."

6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. (ARMĂ ASUPRA RAULUI)"
7). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru CRUCEA LUI HRISTOS."
8). "Şi cel ce nu-şi poartă CRUCEA sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
9). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
10). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
11). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
12). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament); ETC…
13). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;

| milan9 a răspuns:

In dictionarul latin cuvantul "crux" avea un singur sens: acela de intersectarea a doua axe.

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

I Corinthians 1, 18 "For the word of the cross is foolishness to those who are perishing, but to us who are being saved it is the power of God."

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

O mica corectare happy termenul crux nu apare in Scripturile grecesti crestine, ci apare in traducerile in limba latina doar, care dupa cum cred ca stii si tu, au fost scrise la secole. Acum tu decizi, treaba ta, insa iti spun, mai de incredere sunt originalele, cele grecesti, nu traducerile latinesti.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Crucificarea in Imperiul Roman presupunea folosirea unui obiect de forma celui pe care astazi ik numim "CRUCE".

Crucificarea a fost inventata de catre Persani in anul 300 i. Chr. si perfectata de catre romani in anul 100 i. Chr.

1. Este cea mai dureroasa moarte inventata vreodata de catre om, de acolo si termenul in limba engleza "excruciating", care inseamna chinuitor, sfasietor.

2. In prima faza aceasta pedeapsa se aplica celor mai rai criminali de sex masculin. Iisus a refuzat vinul anestezic, care i-a fost oferit de catre soldatii romani, din cauza promisiunii sale date in Matei 26:29 "Iata va spun voua, ca nu voi bea din acest fruct al vinului pana in ziua in care il voi bea cu voi in imparatia Tatalui Meu".

3. Lui Iisus i-au fost trase hainele jos de catre soldatii romani si a ramas complet dezbracat. Pslam 22.18 Imi vor sfasia hainele de pe mine si le vor imparti intre ei.

4. Crucificarea lui Iisus a fost o moarte de o durere oribila, inceata. Fiind tintuit pe cruce, Iisus se afla intr-o pozitie anatomica imposibil de mentinut.

5. Genunchii lui Iisus au fost indoiti la 45 de grade, a fost fortat sa isi mentina greutatea in muschii coapselor, ceea ce nu constituie o pozitie anatomica posibila de a te mentine cateva minute fara junghiuri severe in muschii coapselor.

6. Greutatea lui Iisus se afla acum in picioarele, prin care trecea un piron. In timp ce forta muschilor madularelor slabea, greutatea corpului sau era nevoita sa se transfere in incheieturi, in maini si in umeri.

7. In cateva minute dupa crucificare, umerii lui Iisus s-au dislocat. Cateva minute mai tarziu coatele si incheieturile s-au dislocat automat.

8. Rezultatul mebrelor superioare dislocate, a survenit din faptul ca mainile erau mai lungi cu 22 cm cum s -a vazut si din urmele giulgiului.

9. In legatura cu acest aspect, s-a indeplinit profetia din psalmul 22:14 " Sunt intins ca apa si toate oasele mele sunt in afara locurilor lor".

10. Dupe ce i s-au dislocat incheieturile, umerii, coatele, greutatea corpului sau asupra membrelor superioare au cauzat tractiunea fortelor asupra pectoralilor ( Pectoralis Major) si a peretelui pieptului.

11. Aceste forte de tractiune au cauzat ca cosul coastelor sa fie impins in sus si afara, intr-un stadiu foarte nenatural. Peretele pieptului se afla in permanenta intr-o pozitie de maxima inspiratie respiratorie. Pentru a expira, Iisus trebuia din punct devedere fiziologic sa isi forteze intregul corp.

12. Pentru a expira, Iisus trebuia pur si simplu sa se apese pe pironul din picioare, pentru a-Si ridica corpul si a permite cosului pieptului sa se miste in jos si inauntru, pentru a expira aerul din plamani.

13. Plamanii Lui se aflau intr-o pozitie de repaus, de constanta maxima inspiratie. Crucifcarea constituie o catastrofa medicala.

14. Problema era ca Iisus nu putea sa se impinga cu usurinta pe piroanele aflate in picioarele sale, pentru ca muschii picioarelor sale, indoite la 45 de grade, erau extrem de obositi, cu junghiuri severe si intr-o pozitie anatomica compromisa.

15. Spre deosebire de toate filmele hollywoodiene despre crucificare, victima a fost extrem de activa. Victima a fost fortata sa se miste in sus si in josul crucii, pe o distanta de 30 de cm.

16. Procesul respirarii cauza dureri groaznice mixate cu teroarea permanenta a asfixierii.

17. Dupa scurgerea celor 6 ore de crucificare, Iisus era din ce in ce mai neputincios in a-Si mentine greutatea pe picioare, in maini si muschii membrelor superioare si inferioare erau deja foarte extenuati. S-a accentuat dislocarea incheieturilor la maini, picioare, umeri, coate si respiratia devena din ce in ce mai dificila, deoarece necesita ridicarea in permanenta a cosului pieptului. Dupa cateva minute de la crucificare Iisus devenise deja dispnoeic, adica nu mai primea aer usor.

18. Miscarile in sus si in jos pe cruce pentru a respira, provocau dureri groaznice in incheieturi, picioare, coate, umeri.

19. Miscarile incepusera sa scada din momentul in care Iisus devenise tot mai extenuat, dar teroarea mortii iminenete prin asfixiere il fortau sa se chinuie sa respire mai departe.

20. Muschii inferiori au dezvoltat niste junghiuri groaznice de la efortul de a impinge picioarele in jos, de a-si ridica ocrpul pentru a putea expira, intr-o pozitie anatomic compromisa.

21. Durerea din nervii mediani strapunsi in incheieturi, exploda in fiecare moment.

22. Iisus era acoperit de sange si transpiratie.

23. Sangele era un rezultat al biciuirilor si transpiratia datorata eforturilor groaznice de a respira prin plamani. Pe langa asta mai era si complet dezbracat si evreii si masele din ambele parti il injurau, batjocoreau si radeau de el. Mama lui Iisus era si ea acolo si trebuia sa indure toate astea.

24. Din punct devedere fiziologic corpul lui Iisus trecea printr-o serie de evenimente catastrofale si terminale.

25. Pentru ca Iisus nu putea sa isi mentina o ventilatie corecta a plamanilor, se afla acum intr-o stare de hipoventilare.

26. Nivelul de oxigen incepea sa scada si a dezvoltat hipoxie ( nivel scazut de oxigen in sange). Pe langa asta datorita respiratiei restrictionate dioxidul de carbon din sange incepea sa creasca CO2, o conditie numita Hypercapnie.

27. Cresterea nivelului de CO2 a stimulat ca inima sa bata mai rapid pentru a creste transfuzia de oxigen si inlaturarea CO2-ului.

28. Centrul respirator din creierul lui Iisus trimitea mesaje urgente catre plamani sa respire mai rapid si Iisus a inceput sa gafaie.

29. Reflexele fiziologice ale lui Iisus il indemnau sa respire mai adanc si involuntar se misca mai repede pe cruce, in ciuda durerilor groaznice.

30. Oricum, din cauza crucificarii si oboselii, nu mai era in stare sa produca oxigen, pentru corpul Sau.

31. Hipoxia ( prea putin oxigen) si Hypercania ( prea mult CO2) au cauzat inimii sa bata din ce in ce mai tare, astfel ca Iisus a dezvoltat tahicardie.

32. Inima lui Iisus batea tot mai tare, pulsul sau masura probabil 220 de batai pe minut.

33. Iisus nu bause nimic in ultimile 15 ore, cu o zi inainte de la 6 dupa-masa, plus ca mai indurase si o biciuire care era sa ii fie fatala.

34. Sangera din tot corpul de la biciurie, de la coroana de spini, de la cuiele din incheieturi, picioare si maini, de la batai si cazaturi.

35. Iisus era foarte dehidratat si tensiunea Sa scazuse probabil alarmant.

36. Tensiunea Sa masura probabil 80/50.

37. Socul de gradul I a fost Hypovolaemia ( volum scazut de sange), Tahicardie ( bataie a inimii excesiv de rapida), Tachypnoea ( respiratie rapida) si Hiperhidroza ( transpiratie abundenta).

38. Pe la amiaza inima lui Iisus incepea sa slabeasca.

39. Plamanii lui Iisus incepeau sa se umple cu edema pulmonara.

40. Aceasta servea doar sa ii exacerbeze respiratia, care era compromisa sever.

41. Iisus se afla deja in insuficienta cardiaca si insuficienta respiratorie.

42. Iisus zicea " Mi-e sete", datorita faptului ca, corpul sau pierduse toate lichidele.

43. Iisus se afla acum in nevoie disperata de transfuzie de sange si plasma pentru a mai putea fi slavat.

44. Iisus nu mai putea respira si se sufoca de moarte.

45. La acest stadiu Iisus dezvoltase deja Hameopericardium.

46. Plasma si sangele se adunsarea deja in jurul inimii, stare numita Pericardie.

47. Acest fluid a cauzat asa numita Temponada Cardiaca, care nu mai permitea inimii sa bata cum trebuie.

48. Datorita eforturilor fiziologice ale inimii si a starii de Haemopericardie, Iisus probabil a suferit de Ruptura Cardiaca. Aceasta este cauza mortii sale, cea mai probabila.

49. Pentru a incetini procesul mortii, soldatii romani au pus o bucatica de lemn pe cruce, ca un scaunel, care ii permitea lui Iisus sa isi sprijine greutatea pe fund.

50. Efectul acesteia constituia ca un crucificat sa poata trai 9 zile pe cruce.

51. Cand romanii vroiau sa accelereze moartea crucificatului, ii rupeau picioarele victimei, cauzand moartea prin sufocare intr-un interval de doar cateva minute. Aceasta procedura se numea Crucifragrum.

52. La ora trei dupa masa Iisus a rostit "tetelastai", insemnand "S-a terminat". In minutul acela si-a dat sufletul si a murit.

53. Cand soldatii au venit al Iisus sa ii rupa picioarele, acesta era deja mort. Niciun os nu i-a fost rupt in conformitate cu profetia.

54. Iisus a murit prin crucificare, cea mai groaznica tortura inventata vreodata.

55. Iisus a murit astfel, ca oamenii normali, ca mine si ca tine sa poata merge in rai.

| Holiday a răspuns:

Bine ca nu se inventase trasul in teapa. Iti dai seama cum se inchinau crestinii la o teapa, nu doar la figurat cum dealtfel fac, ci si la propriu.
Concluzia: cruce sau par, tot "teapa" e.

| VelaJohnny a răspuns:

Am studiat subiectul asta si am ajuns la o concluzie, insa ca sa te lamuresc ma voi folosi de wikipedia. Termenul grecesc tradus in majoritatea Bibliilor prin „cruce" este „stauros". Dupa cum spune si site-ul de wikipedia

https://ro.wikipedia.org/wiki/Stauros

acest cuvant si-a modificat sensul de-a lungul timpului.

Din secolul I (cel putin de atunci) pana in secolul IV e.n, acest termen avea urmatoarea definitie „un lemn în poziție verticală, un stâlp, sau o bucată de palisadă, „pe care ar fi putut fi atârnat orice, sau care ar putea fi folosit la străpungerea [înfigerea în] unei bucăți de pământ."

Acest cuvant reda ideea unui par, trunchi de copac, chestii de genul, nu ideea a doi pari pusi unul peste altul intr-un anumit unghi.

Dupa secolul IV cuvantul si-a schimbat sensul, insa e clar pe ce a murit Isus. Bun, asta e din punct de vedere lingvistic, apoi din punct de vedere istoric, romanii in acele vremuri nu executau infractorii pe cruci, ci pe stalpi. Cauta in istorie, asta era metoda de executie.

Nu vreau sa jignesc nimanui credinta, insa in religiile pagane, crucea era un simbol sacru. De exemplu crucea egiptenilor. Dupa a fost adoptata si de crestini. Tot pe wikipedia gasesti urmatorul citat

„Aproape în toată lumea antică au fost găsite diferite obiecte care aveau ca semn distinctiv cruci de diverse forme și care datau din perioade mult mai vechi decât era creștină. India, Siria, Persia și Egiptul ne furnizează nenumărate exemple... Folosirea crucii ca simbol religios în timpurile precreștine și printre popoarele necreștine poate fi considerată aproape universală și, în majoritatea cazurilor, legată de o formă oarecare de adorare a naturii." — Encyclopedia Britannica (1946), vol. VI, p. 753.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Cruce_cre%C8%99tin%C4%83

Tragi tu concluzia pe baza informatiilor date.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu unde l-ai rastignit? In minte? In inima? In uitare? Fiindca in fond asta conteaza? Imparateasa Elena, care a fost sarbatorita pe 21 mai ce a gasit pe golgota? Un stalp? Ori o cruce? Ca de inviat a inviat un mort cand l-a atins de crucea cea adevarata a mantuitorului?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiam altfel, ca era o femeie bolnava grav si s-a vindecat, nu un mort care a inviat. Pare sa infloreasca cu trecerea timpului, mie mi-a spus-o o preoteasa care era profa de religie la clasele primare, acum vreo 8 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vezi tu draguta? Fiecare va auzi si asculta doar ceea ce-i va gadila urechile pentru simplul fapt ca nu vor suferi invatatura si adevarul. Te rog fierbinte, inaintea lui Dumnezeu si inaintea lui Hristos Isus, care are sa judece viii si mortii si pentru aratarea si Imparatia Sa:
2. Propovaduieste Cuvantul, staruie asupra lui la timp si nelatimp, mustra, cearta, indeamna cu toata blandetea si invatatura.
3. Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor.
4. Isi vor intoarce urechea de la adevar si se vor indrepta spre istorisiri inchipuite.
5. Dar tu fii treaz in toate lucrurile, rabda suferintele, fa lucrul unui evanghelist si implineste-ti bine slujba.
6. Caci eu sunt gata sa fiu turnat ca o jertfa de bautura si clipa plecarii mele este aproape.
7. M-am luptat lupta cea buna, mi-am ispravit alergarea, am pazit credinta.
8. De acum ma asteapta cununa neprihanirii, pe care mi-o va da in "ziua aceea" Domnul, Judecatorul cel drept. Si nu numai mie, ci si tuturor celor ce vor fi iubit venirea Lui.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai ca nu inteleg la ce te referi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ma baiete? Tica strutului ca si la ingaduinta de sine. In numele intelepciunii toata lumea asta cauta in biblie pietre de poticnire si le gasesc la tot pasul fara sa priceapa ca nu le e dat sa priceapa. Deci isi dau invataturi si invatatori dupa poftele lor, fiindca e mai usor decat sa citeasca si sa caute a pricepe.Asa si la ingaduinta de sine; ca sa-si minimalizeze omul pacatele, nu mai bine se uita la altii si spune; toata lumea face la fel, unde se duc ei m-oi duce si eu, daca Dumnezeu e atotputernic de ce nu face si nu drege. Chiar si la unul credincios sufletul lui vrea si tanjeste dupa Dumnezeu dar carnea lui e neputincioasa si place pacatul. Vezi tu? Ei stiu ca nu au cum ajunge in rai fiindca sunt foarte departe de Dumnezeu, dar nici in iad nu s-ar duce, dar nu vor sa faca nimic in privinta asta. In fond, Dumnezeu e al tuturor, nu al crestinilor ori al musulmanilor ori al altora, e al tuturor celor ce traiesc viata in adevarul adevarat, in pacea si dragostea lui Dumnezeu ca principii ale vietii, nu ca sentimente omenesti.De aia sunt atat de putini cei cu adevarat credinciosi fiindca ei traiesc ingereste in trup cand vor muri ei de fapt sunt vii deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satanei nu ii este frica de un stalp, ci de Sfanta Cruce, prin care Hristos a biruit asupra incepatoriilor si stapaniilor satanei, dandu-le de ocara si dezbracandu-le de putere, asa cum spune Sf. Ap. Pavel in Coloseni 2, 15.

Satana vrea sa credeti in stalp nu in Sfanta Cruce, care il arde si careia ii stie de frica asa cum cainele stie de frica batului care l-a batut si inca il bate foarte rau cu orice ocazie de slujire a lui Dumnezeu in Biserica Una Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca, Ortodoxa:

"Crucii Tale ne inchinam, Stapane, si Sfanta Invierea Ta o laudam si o slavim!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am.

| 6684464 a răspuns:

Cruce. Bine, n-ai citit toata Biblia, hai, nici tot Noul Testament, dar macar o evanghelie, acolo...

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

happy uita-te la raspunsul meu, sper ca te v-a lamuri, de asemenea si sursele prezentate. Citeste articolele de pe wikipedia in intregime, sa vezi cum stau lucrurile.

| Idris a răspuns:

Isus(Pacea fie asupra sa!) nu a fost rastignit.

| sanboss a răspuns (pentru Idris):

In comparatie cu Dumnezeu tau.

MOHAMED la moartea sa spune: Mor si nu stiu unde ma duc, voi o sa muriti si nici despre voi nu stiu unde veti ajunge.

ISUS LA INALTAREA SA: Ma duc sa va pregatesc un loc, ca acolo unde sant eu sa fiti si voi.

cum ai ajuns la concluzia si din ce informati spui ca nu a fost rastiginit?

| Idris a răspuns (pentru sanboss):

Referitor la ce ai spus tu:,, MOHAMED la moartea sa spune: Mor si nu stiu unde ma duc, voi o sa muriti si nici despre voi nu stiu unde veti ajunge.

ISUS LA INALTAREA SA: Ma duc sa va pregatesc un loc, ca acolo unde sant eu sa fiti si voi.,, este pe sistemul: Asta ar fi una dintre glume? laughing

Eu am tras concluzia ca Isus(Pacea asupra sa!) nu a fost rastingnit de aici: "Si din pricina vorbelor lor: "Noi l-am omorat pe Mesia Isus, fiul Mariei, trimisul lui Allah!", in vreme ce ei nu l-au omorat, nici nu l-au rastignit pe cruce, ci a fost facut [cineva] sa semene cu el! Cei care au avut pareri diferite
in privinta lui [Isus], au fost in indoiala [in legatura cu moartea lui]; ei nu au avut cunostiinta sigura despre ea [moartea lui], ci doar au urmat unor presupuneri. De buna seama nu l-au omorat." Sfantul Qur’an Sura Nissa 4:157

| 熊Panda熊 a răspuns:

Cruce (desi unii s-au trezit dupa 1800 de ani sa spuna ca Iisus a fost rastignit pe stalp...).