| DarkRoses a întrebat:

Dece crestinii folosesc o cruce cu Iisus rastignit pe ea, mai mult decat o icoana cu Iisus mai vesel? XD

15 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Crucea este semnul jertfei lui Dumnezeu si al iubirii fata de oameni. De ce crezi ca a fost necesara jertfa de pe Golgota? Pentru ca prin simple mesaje cei mai multi oameni nu se trezesc. Din pacate nu se trezesc nici in fata jertfei si a suferintei. Crezi ca betia unei neintrerupte veselii duce la ceva? Uite ce este azi in mass media si pe net. Nu-ti ajung ore si ore de divertisment? Iti trebuie si o icoana cu un Iisus vesel.

| OOOLEOOO a răspuns:

Icoana nu ar trebui folosita conform bibliei! Insa icoanele iti amintesc despre Dmnezeu. Iar crucea...nu toate religiile folosesc crucea, dar conform Noului testament ne sugereaza sa ne lepadam de noi si sa ne luam crucea ca sa-l urmam pe Iisus.

Crucea pentru unii inseamna durere pentru altii inseamna ceva eroic, Cea ce conteaza este cine a fost pe cruce nu pe ce a fost!

| AxyTM a răspuns:

Foarte simplu. Pentru ca momentul rastingnirii reprezinta momentele profetiilor, dupa cum sunt bine reliefate in Evanghelia de la Matei. Apoi, fara moartea Mantuitorului nu se putea ajunge la mantuire. rastignirea era prezisa inca din Facere: "Tu ii vei intepa calcaiul iar ea iti va zdrobi capul".
In ultimul rand, rastignirea si in fine moartea, reprezinta momentul coborarii lui Hristos in iad. Aceasta coborare care este urmata de inviere este esenta credintei adevarate, Ortodoxe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma intreb.l-au rastignit odata evreii, de ce trebuie sa-l rastignim si noi pe tot felul de troite si alte chestii fiindca oricum o facem zilnic prin fapte, injuraturi si alte pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti.

Oare asta o insemna ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrucat aceasta imagine impresioneaza mai mult.

| Silviuloan a răspuns:

Tu esti bolnav? Mantuitorul ne-a mantuit prin Cruce.

| dragos9234 a răspuns (pentru Silviuloan):

Tu esti bolnav, nu ne-a mantuit nimeni.

| Silviuloan a răspuns (pentru dragos9234):

Ne va mantui.Domnul Iisus Hristos este calea, adevarul si viata.

| Silviuloan a răspuns:

Pai tu esti spalat ca tu nu crezi in nimeni nu ai nimic in tartacuta macar eu am niste cunostinte... minimale sa spun asa.

| Silviuloan a răspuns:

Ai probleme cu capu du-te la un doctor.

| SmexyBoy a răspuns:

Auziti fratilor, la ce anume folosesc crestini crucea? eu unul nu folosesc crucea, oare ati ajuns atat de pagani incat sa considerati crucea... o unealta?
Oare nu cumva cel ce sta rastignit pe ea, este unealta necesara mantuirii noastre?

| Făgăraş a răspuns:

Hristos a inviat! Crestinii cinstesc Sfanta Cruce cu Mantuitorul Iisus Hristos rastignit pe ea, deoarece Iisus Hristos prin Rastignirea Sa pe Cruce a a adus impacare oamenilor cu Dumnezeu! Oamenilor, prin Sfanta Cruce le-a venit mantuirea! Iisus Hristos rastignit pe Cruce a adus mantuirea neamului omenesc, nu prin alet metode. Din acest motiv crestinii cinstesc Sfanta Cruce! o zi buna!

| Coyotul a răspuns:

Pentru ca pe Cruce Iisus a fost rastignit pentru iertarea pacatelor noastre.

| AframyK a răspuns:

Ca sa afli raspunsul tu insati, citeste Biblia cu atentie, mai ales partea a 2-a a Bibliei:Noul Testament.Pe langa mai adaug eu ca lumea nu prin cruce a fost salvata, ci prin Isus, unicul fiu al lui Dumnezeu care a murit pentru pacatele oamenilor.Crucea este doar o bucata de lemn care putrezeste si n-aduce nimic.Defapt e un fel de inchinare la idoli toata treaba asta cu cinstirea crucii.