| Steregoi a întrebat:

Adam si Eva avea voie sa atinga pomul interzis fara sa manance din pomul interzis? Eva avea voie sa miroase mireasma florilor emanata din pomul interzis? Eva avea voie sa stea sau sa doarma la umbra pomului interzis?

Răspuns Câştigător
| alexxtreme a răspuns:

În Geneza 2:16-17 "Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: "Poti sa mananci dupa placere din orice pom din gradina dar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci in ziua in care vei manca din el vei muri negresit." iar în Geneza 3:2-3, Eva îi spune șarpelui(Satana):
"Femeia a raspuns sarpelui: "Putem sa mancam din rodul tuturor pomilor din gradina, Dar despre rodul pomului din mijlocul gradinii, Dumnezeu a zis: "Sa nu mancati din el si nici sa nu va atingeti de el, ca sa nu muriti." Eva a adăugat cuvintele "și să nu vă atingeți de el" fapt care a ușurat treaba Satanei de a o face sămănânce, deoarece Satana era deja în pom. În Biblie ni se spune "să nu adăugăm și nici să scoatem". Dumnezeu le-a zis "Să nu mâncați din el", atât.

| Steregoi explică (pentru alexxtreme):

Vrei sa spui ca Eva a inteles mai mult decat trebuia adica a venit cu suplimentarea legii sau cu amendamente? Pai femeia nu se poate feri de sange sau nu se poate abtine sa nu atinga sangele la menstruatie cand de fapt Dumnezeu nu cere decat sa nu bem si sa nu mancam sange si nu se refera la transfuzii. Putem deduce ca Dumnezeu e rezonabil si nu fanatic si nerezonabil ca omul. Amendamentul Evei nu a fost tratat ca fiind pacat pentru ca a fost urmat de pacatul capital ce i-a cauzat moartea. Daca Dumnezeu zicea "sa nu bagati in trup sange" atunci intrau si transfuziile in calcul.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Anilu123 a răspuns:

Desi nu este specificat nicaieri in Biblie acest lucru, stim ca Dumnezeu a dat porunca de a nu gusta din pomul interzis tocmai pentru a le testa credinta si ascultarea lui Adam si Eva. O data ce Eva s-a apropiat de acest pom interzis din curiozitate poate, tentatiile si ispita nu au incetat sa apara. Satana in chip de sarpe ( care atunci era considerata cea mai frumoasa faptura din Eden-sarpele-) a luat cuvantul si prin minciuni si contrazicerea Cuvantului lui Dumnezeu a reusit sa o insele pe Eva care i-a dat si lui Adam sa manance.
De aceea, nu este bine sa fim prea curiosi in legatura cu pacatul....chiar daca initial spunem ca ce are sa se intample daca doar vom privi?! Ei bine, atata timp cat pentru cateva secunde gandul nostru se indreapta din curiozitate pe taramul anevoios al pacatului, ispitele nu vor inceta sa ajunga. Asta e si planul lui Satana, sa ne atraga atentia asupra pacatului si apoi el isi face treaba in liniste si crede-ma ca de cele mai multe ori reuseste 100% sa ne faca sa pacatuim.
Asadar, noi trebuie sa stam cat de departe posibil de pacat, oricare ar fi acela si sa construim in noi o viata alaturi de Dumnezeu pentru a putea pasi in siguranta fiecare pas in viata aceasta plina de incercari si ispite.

Concluzie la intrebarea ta: nu este specificat in Biblie daca Eva avea sau nu voie sa priveasca sau sa atinga pomul interzis dar atata timp cat curiozitatea a manat-o sa se apropie de el... Satana s-a facut treaba de a o amagi si a reusit nu numai cu ea ci si cu Adam. laughing

| Steregoi explică (pentru Anilu123):

Daca Eva dormea cu gura cascata sub pomul interzis si cu burta in sus si daca i-ar fi cazut fructul direct pe gura si dintr-un spasm ar fi inghitit "merisorul" in timpul somnului si in timp ce visa ar fi fost considerat pacat? rolling on the floor Legea nu era un test ci o ocazie de a dovedi respect fata de Dumnezeu.

| Anilu123 a răspuns (pentru Steregoi):

Hehe laughing daa... nu m-am gandit la varianta asta pana acum dar e interesabt ce zici... pai in cazul asta iti dai seama ca nu s-ar fi intamplat nimic