| Meme10Memu a întrebat:

Adam a ales liber. Satan nu l-a obligat sa manance din pomul interzis si nici Dumnezeu nu l-a oprit pe Adam sa manance din pomul interzis adica nu a pus un gard invizibil de netrecut in jurul pomului interzis. Pe Adam nu-l impungea de la spate vreo boala sau vreo lipsa fizica sau vreo placere fizica nesatisfacuta desi nu este exclus faptul ca a avut relatii intime cu Eva inainte de a pacatui. Putea gandi astfel: "pasc pasunea pe care o cunosc adica mananc din pomii despre care stiu ca nu am probleme si dubii decat sa prefer satisfacerea curiozitatii si sa mananc si din acest singur pom din care as putea sa mananc mai ales ca pare in mare parte la fel cu ceilalti pomi din gradina." *?

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mai bine lasau marul in pace si mancau sarpele (ca are proteine). Si toata lumea era fericita!

| Meme10Memu explică (pentru Cosmin86):

Noapte buna

| Meme10Memu explică (pentru Cosmin86):

Da.

| Seba2013 a răspuns:

Este clar ca Dumnezeu i-a dotat cu puteri superioare. Nu doar, dar i-a si avertizat de pericol (dreapta ratiune).
Ei din mandrie au ales sa cada. Daca erau umili respingeau oferta si evitau pacatul.
Este mare lucru sa fii umil (smerit) si sa respingi pacatul. In ziua de azi oamenii devin umili doar atunci cand cad in groapa.

Un om care nu stie, nu face. Ei nu au cazut din cauza interesului, pentru ca pomi mai erau. Ei doar trebuiau sa manifeste virtutea modestiei. Ei au cazut in hybris cu sens de cumpatare.

| PsyhoChild a răspuns:

A ispiti nu inseamna a sili de buna voie. Este ca si cum vine cineva la tine sa-i cumperi produsul si incearca sa te convinga. Dumnezeu stia deja ce o sa faca adam, de asta i-a dat libertatea de a alege si el a ales prost. Acum din cauza lui oamenii trebuie sa moara si sa ajunga in iad conform religiei. Cum sa-ti iubesti aproapele cand el a aruncat acest mare pacat peste umanitate si ne face sa ne chinuim in iad.

| Meme10Memu explică (pentru PsyhoChild):

Adam avea cu ce sa nu se lase convins. Stii proverbul : "paste pasunea de care esti sigur mergi pe calea 100% sigura" sau "paza buna pazeste primejdia rea". De cate ori nu a venit un dracusor in viata ta in mintea ta si ti-a spus "fa asta ca nu ti se va intampla o catastrofa?" O multime de astfel de catastrofe mici face o catastrofa mare. Astfel cele doua optiuni, de a accepta sau nu ispita, au cantarit ca doua bile identice din care Adam trebuia sa aleaga doar una.

| Titan123 a răspuns:

Adam și Eva erau goi, dar nu simțeau sa se împreuneze fizic. dupa ce Eva a mâncat din măr, au văzut că sânt goi, și să u împreunat. dupa aceea Dzeu ia izgonit din rai, sau dus pe pământ și au făcut lumea

| Cosmin86 a răspuns (pentru Titan123):

Scrii ca un analfabet, UNDE in biblie scrie sa fii prost?

| Titan123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Lasă scrisul, asta e adevarul

| Meme10Memu explică (pentru Titan123):

Gradina Eden era pe pamant.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Titan123):

Sigur asta e adevarul...ce scrie intr-o carte de povesti.

| Titan123 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu,era în rai.din rai Dzeu ia alungat după ce s-au copulat

| Titan123 a răspuns (pentru Cosmin86):

Biblia nu i carte de povesti, e cartea de căpătâi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Titan123):

De cand?
Tu in ce domeniu lucrezi si ce facultate ai terminat?

| Meme10Memu explică (pentru Titan123):

Scrie ca au avut relatii intime dupa ce au fost alungati din gradina. Deci motivul alungarii nu au fost relatiile intime.