| qVoichita a întrebat:

Adam și Eva unde își făceau nevoile fiziologice? Le-a amenajat Dumnezeu un loc special sau făceau pe unde apucau prin grădina raiului?

17 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu vorbește despre acest lucru, dar cu siguranță, fiind un paradis, exista și un loc unde își făceau nevoile fiziologice. Nu era un haos, acea gradina, ci era totul bine îngrijit.

| qVoichita explică (pentru danay72):

Deci Dumnezeu se plimba cu vidanja prin minunata grădină!

| danay72 a răspuns (pentru qVoichita):

A aranjat sa fie totul în regulă.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Pai daca nu stiau ce e binele si raul se comportau ca niste copii de 2, 3 ani

| mentholinks a răspuns:

Posibil ca inainte de cadere sa nu fi avut nevoie sa faca dar cine stie.

| qVoichita explică (pentru mentholinks):

Posibil ca înainte de căcădere să fi fost constipați.

| Clorox a răspuns:

De ce ai intreba asta? De parca stim noi unde isi faceau ei nevoile...
What's wrong with you?

| GoldenZenith a răspuns:

laughing))) haha. Cred ca nu poti dormi noaptea din cauza asta. Are rost sa mai explice cineva asa cum trebuie chestia asta? O sa incerc totusi eu. Protoparintii nostri aka Adam si Eva au fost facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Ce inseamna asta? Au fost initial fiinte pure spiritual, ce nu aveau nevoi fiziologice sau alte tipuri de nevoi. Acest aspect inseamna "asemanarea" cu Dumnezeu. Dupa caderea in pacat, asemanarea si-au pierdut-o si au ramas doar cu chipul. Odata cu pierderea acelei puritati spirituale au constientizat nevoile trupesti si celelalte nevoi inexistente cum am mai spus pana atunci. In fine. Chestia asta se numeste dogmatica, o complexitate deosebita in intelegerea lucrurilor legate de Dumnezeu. Probabil ca par una d-aia care abereaza dar ma rog.

| AlexeHellsing a răspuns:

Dacă chiar are relevanță pentru tine atunci îți recomand să-ți ocupi repede timpul cu ceva... să-ți ocupi și tu mintea cu alte întrbări decât poziționarea rahatului în Eden...

| BogdanMx a răspuns:

Nu inteleg la ce te ajuta sa stii asta? Este total irelevant.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru BogdanMx):

Raspunsul tau e total irelevant.

| BogdanMx a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ca si intrebarea laughing))

| DanM1990 a răspuns:

Nu asta conteaza...Biblia are elemente mult mai importante de luat in seama.

| XhcM a răspuns:

Ok, pană in momentul decaderi cei doi Adam si Eva duceau o viata superioara, ei nu aveau nevoi si trasaturi fiziologice precum:foame, frig, sete, frica, durere.Ca urmare a decaderi si a schimbari mediului si stari initiale.Acestia insusesc toate aceste caracterici umane pamântesti!

| qVoichita explică (pentru XhcM):

Dacă nu le era foame de ce mâncau? Este scris în Biblie că Dumnezeu le-a dat voie să mănânce din pomii din grădină, deci dacă se înfruptau din regnul vegetal cum de nu aveau nevoi fiziologice?!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru qVoichita):

Faceau pe unde apucau.
Si au facut si urmasii lor la fel pana cand Dumnezeu le- a dat lege sa-si ingroape excrementele satul sa tot calce in ele.
Deuteronom 23:13