| anonim_4396 a întrebat:

"""adica daca Dumnezeu a lasat ca ea sa fie violata e pentru ca probabil a facut pacate incat sa merite asta, sau sa o faca mai tarziu sa isi dea seama de anumite chestii. "".

Uitati aici "religiosilor " de ce nu meritati respect, referitor la o intrebare pusa recent de alt use religios. Citit postul asta dat de unul dintre voi.

http://www.tpu.ro/......n-pericol/

Cica vreti respect. Vai de VOI! nici nu se merita sa zic mai mult ca e de-a dreptul penibil si dezgustator.

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ceva similar e in cazu lu bunicamea, are la icoane in casa de zici ca e biserica ca vai dumnezeu frica de el etc, si pe la spate baga sitrambe, stie sa zica de altu prost, sa fure bani si sa se creada smechera dar va vedea cine e Dumnezeu cand ii ajunge judecata.

| danut a răspuns:

Ca sa intelegi ceva din intrebarea ta ar trebui sa intelegi CE si CUM in lumea asta, care este locul lui Dumnezeu, care al Omului si care al Diavolului. Pana nu te lamuresti CE si CUM degeaba pui intrebari care privesc doar O PARTE al unui intreg destul de complex. Sunt foarte multe persoane religioase (si pe aici pe site) dar intelegerea este limitata de lipsa unui studiu aprofundat sau de cultul din care fac parte. La intrebarea ta se poate RASPUNDE foarte simplu dar ar trebui sa intelegi detasat raspunsul, fara patima care se observa la tine. Uite raspunsul cuvenit iar daca nu vei cauta "un raspuns" adecvat credintei tale poate voi detaila. RASPUNS:
Dumnezeu era in acelasi loc si a facut acelasi lucru in cazul fetei violate (in cazul majoritatii pacatelor) ca si in CAZUL cand FIUL Sau Isus Hristos a fost BATUT, CHINUIT, RASTIGNIT si OMORAT de oameni.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Asta nu schimba faptul ca fata are probleme, si din raspunsul ei se vede ca mai toti religiosii au. scuzele mele ca zic de toti, dar imi place cum ca " religiosii " sunt buni si cu "frica lui dzeu" dar gandti " lasa, daca femeia aia a fost violata, a fost pentru un motiv". e..., vai si amar.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu schimba cu nimic ca fata a avut probleme DAR Dumnezeu a creat si iesirea din aceste necazuri, nu stim starea acestei fete dar nu putem nici generaliza, pot spune ca riscul unui asemenea necaz scade exponential o data cu o educatie sau cultura religioasa SANATOASA in familie (mai greu la noi). Societatea noastra are o mare vina in aceasta problema, trebuie privit in profunzime si nu sa aruncam vina pe Creator pentru relele facute de NOI.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce generalizezi?

| KodrutZ a răspuns (pentru danut):

Doar ca pentru fii-su a trimis nanoboti sa il repare apoi l-a urcat in nava si l-a luat acasa.
P.S. Endo, cam generalizezi fara rost.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Cum fara rost? cum ei zic ca vezi domne toti ateii sunt cu satana asa zic si eu ca sunt toti bolnavi mintal. pana la urma cum poti stii daca o persoana religioasa e normala? stai sa ii intrebi pe toti anumite chestii? cum era fata aia, ca oricare alta pare normala, dar e nebuna de legat la ce ganduri are.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Vezi mai sus.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

E la fel ca la homosexuali cu crestinii. Doar aia cu probleme la mansarda ies la interval sa se bata cu pumnul in piept ca uite ce fac ei si ce rai is ceilalti. Nu stii ca cineva e normal sau anormal pina nu il vezi berzerk. Poti eventual incerca sa il zgindari cu o discutie pe o tema care stii ca o sa il inflameze. Cum e cu (mai toti) pontacii si basistii fanatici. Legat de ginduri... atita vreme cit ti le tii pentru tine, toate bune. Iti dai seama ca daca nu am putea gindi decit cu voce tare pina miine ar disparea vreo 75% din populatia planetei, nu? Adica nu ar disparea, ci ar zace pe undeva cu capul spart sau vreun cutit in spate...

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Tare chestia cu nava.

| KodrutZ a răspuns (pentru danut):

Nu e deloc la misto. Multe chestii din biblie se explica cu ceea ce stim acum. Gindeste-te ca deja se foloseste injectarea de nanoboti pentru extirparea tumorilor canceroase. Era un film SF in genul asta facut prin anii 80-90 cu niste omuleti intr-un fel de submarin care erau micsorati si apoi injectati in cineva tot in scopuri medicale. Gindeste-te ce ar putea face o civilizatie mult superioara noua cu corpul unui rastignit mort de deshidratare si eventual in urma pierderii de singe, cu doar citeva ore in urma. La fel se explica si "ridicarea la cer" de dupa inviere. Chivotul legamintului din biblie de exemplu e iar o chestie care se poate explica prin ceea ce stim acum. Avea continut radioactiv. Poate ca era combustibil pentru o nava a "dumnezeilor", asta nu stim.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai sus unde? Nu mi se pare normal sa generalizezi.Eu niciodata nu as crede ca e bine sau ca fata merita sa fie violata.Doamne fereste.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

"Eu niciodata nu as crede ca e bine sau ca fata merita sa fie violata.Doamne fereste." pai atunci ce crezi cand un "religios" zice asa ceva? daca era ateu cred ca toata lumea ar fi sarit cu pietre, zic eu.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea ma intereseaza ce zice altcineva, ma intereseaza ce zic si cred eu. Daca fata respectiva asta crede, treaba ei.Asta nu inseamna ca toti crestinii cred asta. Si daca ar fi zis asta un ateu? Care era problema? Fiecare are dreptul sa-si exprime liber opinia.

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Multe filme SF au fost inspirate din Biblie, dar asta nu inseamna ca depasesc stadiul de produse ale imaginatiei sau mai bine spus realitatea depaseste cu mult imaginatia, chiar si in filmele SF

| KodrutZ a răspuns (pentru danut):

Si biblia e o carte sf in mare parte la halul in care e scrisa momentan, deci...

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

Pana una alta Biblia este cartea de capatai a omenirii si sigur nu va fi depasita vreodata.

| KodrutZ a răspuns (pentru danut):

E un rahat. Daca stai sa calculezi, cred ca sint mai multi cititori de coran sau alte texte asa-zis sfinte decit biblia.

| ania a răspuns:

Ai dreptate să fii revoltat.Nu cred că avem dreptul să judecăm că pe o femeie a lăsat-o Dumnezeu să fie violată pentru că a făcut păcate și o să învețe ceva din asta.Cred că Dumnezeu a creat agenți cu voință liberă pe care o folosesc groaznic uneori și de ce Dumnezeu nu le limitează acțiunile deși sunt convinsă că ar putea, nici eu încă nu înțeleg.

| Alcyon a răspuns:

Lumea aceasta nu e ca o statiune de odihna, unde vii si esti servit. Noi trecem printr-un proces de transformare, ce n-ar putea avea loc daca n-ar exista suferinta. Necazurile fac parte din existenta noastra: ele ne intaresc, ne ajuta sa progresam, sa gasim noi moduri de a fi. Daca te dai batut, sigur ca vei ajunge un mare ratat si vei sfarsi intr-un tomberon. E un lucru pe care l-am observat de multe ori; noi ne cream situatiile neplacute, fiindca avem anumite slabiciuni, ne place sa "traim periculos", sau facem chestii pe care stim ca n-ar trebui sa le facem. Principiul creatiei exista in noi, alaturi de principiul distrugerii. In unii e mai puternic primul, in altii al doilea.

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

" Necazurile fac parte din existenta noastra: ele ne intaresc, ne ajuta sa progresam, sa gasim noi moduri de a fi." ok, deci o femeie daca e violata, dzeu "poate" lasa sa se intample asta ca sa devina mai puternica, chiar daca se sinucide dupa, " cui ii pasa" nu? pai atunci, la ce se mai zice ca dzeu e bun si dragostea in "persoana".

| RaduTN a răspuns:

Eu nu cred in D-zeu, nu-s satanist, nu-s crestinopat, nu cred in nimic, cred ca ma pot numii Ateu.

big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu dai exemplu pe cineva si ii bagi pe toti in aceiasi oala inseamna ca habar nu ai pe ce lume esti. Sunt oameni diferiti atat atei cat si religiosi, non-religiosi. Esti patetic.