| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa imi schimb religia de la ortodox la baptist. Nu prea am intalnit persoane care sunt de acord cu asta. Vreau sa stiu daca e pacat, sau daca ar trebui sa astept pana la 18 ani(ceea ce mi se pare o prostie), sau altceva. Multumesc.

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BUBULINA):

Hristos ne-a lasat spre inchinare icoana Sa. Cum sa fie pacat? Cand ne-a lasat-o? Pe drumul Golgotei, pe mahrama Veronicai. Leapada-te tu de ortodoxie si vei vedea la judecata daca este sau nu pacat :*

| BUBULINA a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde? Eu nu o vadsad
Dumnezeu condamna categoric inchinarea la orice fel de imagini si în Noul Testament lucrurile nu s-au schimbat. Nicaieri nu vei gasi in Noul Testament sa fi practicat crestinii închinarea la icoane sau la orice alt fel de imagini, sculpturi, etc.
Sa nu-ti faci chip cioplit si nici asemanare a vreunui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant!" (Exodul 20:4-6)
Ce intelegi prin asta?

Deuteronom 4:15-19 „Fiindcă n’aţi văzut nici un chip în ziua cînd v’a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheaţi cu luare aminte asupra sufletelor voastre, ca nu cumva să vă stricaţi, şi să vă faceţi un chip cioplit, sau o înfăţişare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei, sau chipul vreunui dobitoc de pe pămînt, sau chipul vreunei păsări care sboară în ceruri, sau chipul vreunui dobitoc care se tîrăşte pe pămînt, sau chipul vreunui peşte care trăieşte în apele dedesubtul pămîntului. Veghează asupra sufletului tău, ca nu cumva, ridicîndu-ţi ochii spre cer, şi văzînd soarele, luna şi stelele, toată oştirea cerurilor, să fii tîrît să te închini înaintea lor şi să le slujeşti: căci acestea sînt lucruri pe cari Domnul, Dumnezeul tău, le-a făcut şi le-a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, subt cerul întreg".
Dar aici ce intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BUBULINA):

Eu cred ca nu toti pot vorbi cu sectantii fiindca nu toti sunt asa de induhovniciti, eu daca as incerca sa vb cu un sectant nici nu cred ca l-as convinge sa fugim de ei adica nu in sensu rau poate sa fie daca esti tare in credinta vorbesti daca tu inca te clatini in credinta si nu o traiesti ca atare ce sa mai zicem. O zi buna iti doresc happy

| raymond96 a răspuns (pentru BUBULINA):

Pai, nu prea. dar nu stiu despre ce vb ei, pentru ca nu is interesat de vorba lor... dar importan e sa te transferi la o religie care accepta pe Isus ca mantuitor personal, si stiu ca tot ce e scris in biblie e adevarat. Pt aca unii spun ca nu mai poti primi Sfantul duh, ca aia a fost doar acum mult timp. sau ca nu sunt siguri ca D-zeu te poate vindeca, sau ajuta. deci... xD Dar eu nu sunt profesionistbig grin

| emmanuella a răspuns:

Faci un pas deosebit de important in viata ta,deoarece ai inteles ca intr-adevar Dumnezeu are prioritate si iti deschizi inima in Fata SA acceptindu-l ca Domn si Mantuitor...
Bravo! SA tii minte insa ca te vei intilni cu foarte multe incercari si chiar si cele mai apropiate persoane te vor goni,dar Isus te va ajuta oricind si cu el vei fi Biruitor! Nu este pacat deoarece omul este liber la propria gindire si nu este dator sa implineasca o traditie de la parinti, are dreptul la alegere!
Cuvintul Lui Dumnezeu nu are virsta, mult curaj implinind voia LUI!
Felicitari!

| Anna_Maryo_1993 a răspuns:

Nu stiu daca te-ai lamurit sau nu, dar din ce vad eu aici, cam fiecare tinde sa de-a dreptate religiei sale. Pai nu o sa vezi prea multi ortidocsi care sa iti recomande schimbarea religiei, sau baptisti care sa iti zica "Nu, nu veni la noi, nu te primim". Pai fiecare vor sa "corupa" cat mai multi, si lasand la oparte teoriile eu iti recomand sa faci ce zice inima tabig grin