| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa imi schimb religia de la ortodox la baptist. Nu prea am intalnit persoane care sunt de acord cu asta. Vreau sa stiu daca e pacat, sau daca ar trebui sa astept pana la 18 ani(ceea ce mi se pare o prostie), sau altceva. Multumesc.

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Oricum,nu te poti boteza la 15 ani.Este bine sa citesti Biblia ca sa cunosti care este voia lui Dumnezeu.Cine Il cauta pe Dumnezeu cu tot dinadisul, Il va gasi.Nu este gresit ca Il cauti pe Dumnezeu, ba chiar te incurajez sa o faci.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca vrei, asteapta pana la 18 ani, poate iti schimbi parerea, daca nu, schimbati religia acum.

| MMihai a răspuns:

Era niște bancuri :
1) „ Șloim ( Solomon ) fiind puturos în loc să facă o politehnică sau ceva serios, s-a gândit să facă teologia ebraică, dar nu a găsit unde să fie rabin și a dat examenele de diferență la teologia ortodoxă și s-a făcut popă.
Peste niște ani l-a văzut un alt ovrei, că ăsta era cu un cortegiu mortuar și că era popă.
A strigat către el, foarte supărat : „ Cum Șloim, tu te-ai făcut popă?"
Ăsta i-a mormăit ceva în idiș ----, ca să nu priceapă ăia ce spune și s-a făcut că nu îl cunoaște.
Tradus în română, ce a mormăit Șloim în idiș, ar fi : „ un căcat, tot un căcat ".
2.) " Într-un sat era un individ mai slab de minte pe care îl chema Ion Prostu.
Un vecin i-a spus,, du-te și schimbă-ți numele că ai nu nume urât, și vei avea probleme când să te însori."
Ion Prostu, l-a întrebat ce trebuie să facă pentru asta, și vecinul i-a spus că nu știe, dar că să îl întrebe pe primarul comunei că poate el știe ce și cum trebuie făcut.
S-a văzut cu primaru și ăsta i-a zis că are dreptate vecinul lui, că e urât să te cheme Ion Prostu, și l-a întrebat cum vrea să îl cheme în viitor, și Ion Prostu, i-a spus că în viitor vrea să îl cheme Decebal Traian Prostu, că Ion sunt mulți, dar nici unul nu este Decebal Traian. "

Creștinismul Ortodox este o ramură a creștinismului.
Baptiștii sunt neoprotestanți, dar sunt tot creștini.

Deci nu este schimbare de religie, ci trecerea de la o ramură religioasă la altă ramură religioasă, în cadrul aceluiași creștinism.

Dacă familia ta sunt creștini ortodoxi se vor supăra pe tine, că vrei să treci la cultul baptist.

| MMihai a răspuns:

Din neatenție am făcut greșeli de scriere la calculator, dar sper că ai priceput că trecerea de la ortodox la baptist nu este o schimbare teribilă, că te menții în cadrul religiei creștine, dar că există riscul să te cerți cu familia ta.

| MMihai a răspuns:

A fi creștin înseamnă să consideri corecte toate aberațiile care sunt scrise în biblie?
(vezi imbecilul basm cu potopul mondial sau capitolul Exodul care este o înșiruire de idioțenii!)
Crezi că un bărbat zdravăn la cap se va însura cu una despre care știe că are n organe vitale, afectate de cancere.
Eu nu pot să mă însor cu un viitor cadavru și nici nu pot să fiu creștin, cât timp creștinii nu își vor „ spăla", Biblia de tâmpenii!
„ Spălarea, Bibliei de tâmpenii ", înseamnă, foarte multe schimbări la nivelul credinței creștine.

| MMihai a răspuns:

Dacă definim că este Univers suma a tot cea ce există, nu există nimic în afara Universului.
Sunt multe sisteme solare în Univers, și multe planete cu ființe superioare.
Dumnezeul Universului, nu este Dumnezeul lui Avram, Isaac, șamd ci Dumnezeul Universului și nu există nimic legat de religia creștină, ca adevăr absolut!
Conform Evangheliei după Ioan, Iisus era o divinitate anterioară Genezei, care s-a întrupat ca fiu a unei oarecare Maria, ea nefiind mă-sa, că el era cu sute și sute / cu mii de ani mai mare, decât ea.
O divinitate a întregului Univers, nu cred că s-ar fi jucat de maniera asta, timp de peste 30 de ani neglijându-și atât de mult timp obligațiile și responsabilitățile de divinitate a întregului Univers.
Ar fi o explicație logică, că Divinitatea Logos, a dat la o parte, un cetățean oarecare, Jesua, pe care l-a trimis în altă țară și că s-a substituit lui pentru câteva luni.
Deci ori nu există nici un Iisus / Logos, ori Iisus nu are nici o treabă cu cel prezentat de religia creștină, cea ce face ca religia Creștină, să fie o înșiruire de aiureli.
Religia Creștină, este o înșiruire de aiureli, iar dorința ta de a trece de la ortodox la baptist, este chiar nejustificată de fapt.
Existând un un Dumnezeu, al Universului se pune în continuare problema păcătuirii și a ne păcătuirii, dar trebuie clarificați corect termenii!

| MMihai a răspuns:

Am scris unui băiat Cristi 202 un text de tipul:

_________________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul, nu îți va vorbii . Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.
Păcatul Non Creației, dacă ar fi cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu harul creației.

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles, că ai obligația creației .

Deci ai datoria, să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Creatorul , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei cu harul creației, cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul, pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .

Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters / spălat păcatele/ radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".)

Iar păcatele tale, vor atârna ca niște pietre de moară, în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite / cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune astea sunt cărămiduțele, puse de mine , și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/ stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri papalele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului, i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii dar cu panteon divinic vid și simultan cu panteon malefic vid )
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

/ Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea fi să pui și tu cărămiduțele tale la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum.

Ți-am scris data trecută, de caracterul divinic al ființei umane, evident că dacă fiecare om fiind un epsilon Dumnezeu, nu există, nici o iertare a păcatelor !

| MMihai a răspuns:

Am explicat cuiva, dar nu mai rețin cui, cum Logosul este divinitate anterioară Genezei.
Acum suntem în anul 7518 de la facerea lumii în raport de calendarul creștin Ortodox.
Descoperiri științifice de necontestat au arătat că era viață pe planeta Pământ cu zeci și sute de mii de ani înainte de anul domini 7518, deci creștinismul trebuie revizuit în totalitate.
O minimală revizuire a Creștinismului ar implica renunțarea la peste jumătate din textele creștine.
Creștinismul inițial accepta ipoteza pluralismului planurilor existențiale dar în 553 era noastră, în urma insistențelor împăratului Iustinian a fost negată aceasta.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/36sinodul.htm
„„ Sinodul al V-lea Ecumenic a fost la anul 553, iarăși în Constantinopol pe timpul împăratului Iustinian cel Mare, unde s-au dat anatemei Origen., Didim cel Orb, Teodor de Mopsuestia, Teodot si ceilalti care au primit ereziile lui Origen.""
Acest idiot Iustinian, nefiind pe atunci și împărat peste India sunt și acum acolo, gândiri religioase care admit ideea pluralismului planurilor existențiale.
http://www.razbointrucuvant.ro/......origenist/
http://ro.orthodoxwiki.org/Sinodul_t%C3%A2lh%C4%83resc_de_la_Efes
http://www.arhiepiscopiatomisului.ctw.ro/....../index.php
ttp://www.resurse-ortodoxe.ro/carti-ortodoxe/pravila-bisericeasca/armenii/
http://www.istoria.md/......cronologie
http://en.wikipedia.org/wiki/Origen
http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Council_of_Constantinople
http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Vigilius
http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Council_of_Constantinople

http://acvila30.wordpress.com/......-ecumenic/
http://www.crestinortodox.ro/......69406.html
etc.

| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit de același autor Mircea Eliade „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", a apărut și cel puțin o carte despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe astea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, Eseuri Critice de George Ory, Editura Științifică și Enciclopedică 1981, traducere din franceză, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Daodejing), etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc.

| MMihai a răspuns:

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare.

Iar păcatele tale, vor atârna ca niște pietre de moară, în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Iar păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material.

Caută deci să nu păcătuiești, sau cel puțin să păcătuiești cât mai puțin, adică nu fă rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.
Asta este teorie, dar în practică sunt pentru stârpirea din zonele locuite de oameni a câinilor comunitari, a șobolanilor, a ploșnițelor, țintarilor, etc.

| MMihai a răspuns:

Te sfătuiesc ca până la majorat să intri în contact cu diverse filozofii religioase și atee și să iei ce crezi tu că este bun de la fiecare.
Ca să faci asta trebuie să cunoști și limbi străine, minimal engleza, că nu a fost tradus totul în română, și să înveți și matematică, fizică, chimia, și despre calculatoare, și biologie.
Trecerea de la credința creștin ortodoxă la creștin baptistă mi se pare o aiureală, că esența răului rămâne și se păstrează.
Eu nu aș admite nici o dată, să mă facă pe mine, un căcat de popă, / prelat, / preot, oaie ( mai mult sau mai puțin rătăcită
), când eu sunt om, și mă simt om și nu admit să mă facă pe mine, dementul ăla nenorocit oaie.
De fapt este altfel, ca să aibă burdăhanele ca femeile care dau să nască, scârbele de popi, au inventat o ciudățenie numită Diavol, entitate care nu există în realitate, care chipurile mă direcționează spre păcat.
Și să îi mai și umplu de bani, ca să se roage la Dumnezeu pentru mine.
Adevărul este că eu și un popă suntem construiți la fel, sub aspect anatomic.
Popii nu au 2 creiere și 4 testicule, și nu ar fi cazul să aibă mai multă trecere la Dumnezeu decât ori și care alt om.
Prelații nu sunt necesari decât ca și ploșnițele, ei sunt o castă parazitară, care nu fac decât să mintă oamenii, indiferent în ce religie latră: creștină, musulmană-islamică-, mozaică, budistă, hindusă, șintoistă, Voodoo, etc.
În realitate nu ne trebuie nici ploșnițe și nici preoți./ prelați, / popi.
Dacă ar face teologia ca a treia facultate și ar lucra ca preoți un sfert de normă, și în rest ar muncii ca orișice om normal, nu aș fi așa pornit împotriva scârbelor de popi./prelați /preoți.
Sunt multe de zis aici.
Oricum, indiferent de ce credință zici că ești să cauți să păcătuiești cât mai puțin, adică să nu faci rău altor oameni, cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar.

| Allrc24 a răspuns:

Sa nu faci asta normal ca e pacat baptistii sunt o sectastraight face sa nu faci asta.religia crestin ortodoxa este cea mai aproape de adevar nu s schimbat mai nimic in cei 2000de ani de la Iisus incoacehappy pana in jur de anul 1100 religia in europa era ortodoxa apoi a paratul marea schisma s-a format biserica catolica. dar cea ortodoxa e mai adevarata.sa nu renunti ca e pacat grav.practic renunti la Dumnezeu intri in sectestraight face

| BUBULINA a răspuns (pentru Allrc24):

Ce inseamna secta?

Cultele religioase recunoscute în România

În România sunt recunoscute oficial 18 culte religioase, între care: Biserica Ortodoxă Română şi Biserica Ortodoxă Sârbă (dominante), Biserica Romano-Catolică, Biserica Reformat-Calvină (protestantă), Biserica Greco-Catolică, Biserica Penticostală, Biserica Babtistă, Biserica Adventistă de Ziua a Şaptea, Biserica Unitariană, Cultul Musulman, Cultul Creştin după Evanghelie (Biserica lui Cristos), Organizaţia religioasă Martorii lui Iehova, Biserica Evanghelică-Lutherană de Confesiune Augustană (protestantă), cu germani, Cultul Creştin de Rit Vechi (Biserica Lipovenească), Biserica Evanghelică-Lutherană Sinodo-Presbiteriană (protestantă) cu maghiari, Biserica Evanghelică Română (neoprotestantă), Cultul Mozaic, Biserica Armeană.

Sunt si ortodoxi si baptisti la un loc? Cum poti sa spui ca este o secta? Adica si ortodoxia este o secta?
eu cred ca era invers, erau catolici...

| Bia_8599 a răspuns:

Pocăinţa nu este un păcat ci un lucru de dorit, pentru oricine.

| miradoniz a răspuns:

Păcat este doar ce simți că asta te îndepărtează de Domnul. Ortodoxia este mult mai mult decât slujbe și posturi; ea este un mod de a trăi,care spune că omul poate gusta din prezența constantă a Domnului.Ia-L cu tine,oriunde ai merge,orice ai face-și deja ești ortodoxăwinking Dacă rămâi cu El,El va rămâne mereu cu tine.
Dar dacă ești departe de El,nu te interesează,sau nu te-a găsit încă,mergi pe drumul tău,și puneți speranța în Domnul,că te-o aduce El unde ți-o fi locul. Ce e în inima ta,numai El știe.
Biserica are nevoie,acum poate mai mult decât oricând-de oameni sinceri,care urmează ce le spune inima,nu cei dragi.
Eu așa spun,și sfatul meu e să mergi la o mânăstire,ce ai prin jur,pe acolo,că sunt,slavă Domnului,peste tot.Să găsești un om cu care să poți vorbi,ca să îți dea curaj sa faci ceea ce vrei sa faci. Poate ți se pare ciudat,fiind vorba de renunțarea la ortodoxie,dar asa cum ziceam, ea este un mod(minunat) de a trăi-din care poți impune forma, dar nu fondul.Iar Înțelepciunea știe că "vreme este să rupi și vreme să coși"

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.489/2006 trebuie sa ai 16 ani pentru a putea sa-ti alegi singur religia, citez:
"(1) Parintii sau tutorii au dreptul exclusiv de a opta pentru educatia religioasa a copiilor minori, conform propriilor convingeri.
(2) Religia copilului care a implinit varsta de 14 ani nu poate fi schimbata fara consimtamantul acestuia; copilul care a implinit varsta de 16 ani are dreptul sa isi aleaga singur religia." Numai bine!

| laurentiu a răspuns:

la tine are importanta religia poti sa fi si superbaptist, sau megaortodox degeaba tu sa iei adevarul in sine Biblia sa fie religia ta si sa il accepti pe Domnul Isus ca Domn si Mantuitor numai atunci ai luat decizia correcta! ca sa iti schimbi religia nu iti trebuie acte! pur si simplu marturia si decizia ta sa spui ca nu mai esti ortodoxa si esti babtista asta e schimbarea! si iti dau un sfat du-te mai bine la baptisti sau oriunde este adunare de crestini! si nu te mai lua dupa parerile celor care zic ca e pacat ceea ce e o mare prostie si minciuna! sti ce scrie in Biblie? ''binecuvantat este omul care nu se duce la sfatul celor rai! data viitoare intreaba-L Insusi pe Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca cunosti foarte bine,religia ortodoxa si toate randuielile ei,si istoria ei,si temelia vietii de crestin,si toate acestea nu te satisfac spiritual,poti sa te duci la ce cult vrei si care te satisface,spiritual.dar nu te duce la alt cult fiindca acolo e iubitul tau,pentru a te da mare in fata lumii, sau fara sa cunosti acel cult foarte bine.ori inflentata de alti oameni care nu sunt cu nimic, nici mai buni nici mai rai decat ceilalti.parintii tai ce religie au? Dumnezeu nu are religie; doar ne-a dat cuvantul sau in biblie si ne-a spus prin apostolul Pavel; se cade sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te lepezi de credinta ortodoxa este pacat. E oarecum normal sa fie, nu? Adica, te lepezi de Hristos si de invatatura dreapta.

| BUBULINA a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a zis ca este pacat sa te lepezi de ortodoxie? Unde scrie asta? E vrea-o porunca in Biblie? Ca eu nu o gasesc
dar sa te inchini la icoane nu e pacat?

| anonim_4396 explică (pentru BUBULINA):

Hristos ne-a lasat spre inchinare icoana Sa. Cum sa fie pacat? Cand ne-a lasat-o? Pe drumul Golgotei, pe mahrama Veronicai. Leapada-te tu de ortodoxie si vei vedea la judecata daca este sau nu pacat :*

| BUBULINA a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde? Eu nu o vadsad
Dumnezeu condamna categoric inchinarea la orice fel de imagini si în Noul Testament lucrurile nu s-au schimbat. Nicaieri nu vei gasi in Noul Testament sa fi practicat crestinii închinarea la icoane sau la orice alt fel de imagini, sculpturi, etc.
Sa nu-ti faci chip cioplit si nici asemanare a vreunui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant!" (Exodul 20:4-6)
Ce intelegi prin asta?

Deuteronom 4:15-19 „Fiindcă n’aţi văzut nici un chip în ziua cînd v’a vorbit Domnul din mijlocul focului, la Horeb, vegheaţi cu luare aminte asupra sufletelor voastre, ca nu cumva să vă stricaţi, şi să vă faceţi un chip cioplit, sau o înfăţişare a vreunui idol, sau chipul vreunui om sau chipul vreunei femei, sau chipul vreunui dobitoc de pe pămînt, sau chipul vreunei păsări care sboară în ceruri, sau chipul vreunui dobitoc care se tîrăşte pe pămînt, sau chipul vreunui peşte care trăieşte în apele dedesubtul pămîntului. Veghează asupra sufletului tău, ca nu cumva, ridicîndu-ţi ochii spre cer, şi văzînd soarele, luna şi stelele, toată oştirea cerurilor, să fii tîrît să te închini înaintea lor şi să le slujeşti: căci acestea sînt lucruri pe cari Domnul, Dumnezeul tău, le-a făcut şi le-a împărţit ca să slujească tuturor popoarelor, subt cerul întreg".
Dar aici ce intelegi?

| CosminCSM00 a răspuns:

Da trebuie sa astepti pana vei fi majora, dar dc vrei sa iti schimbi religia, ce nu iti convine?

| raymond96 a răspuns:

Pai, mai bine alta religie, dar ma voi documenta, si daca esti interesata, id-ul meu de mess e raymond_sk8, sau e-mail trackerraymond@gmail.com, si iti spun ce sa faci, dar depinde si in ce oras stai. beptistii nu spun adevarul. daca nu crezi, scriemi la id-ul de mess sau le adresa de mail specificate mai-nainte.

| BUBULINA a răspuns (pentru raymond96):

De ce baptisti nu spun adevarul?

| raymond96 a răspuns (pentru BUBULINA):

Pai, nu prea. dar nu stiu despre ce vb ei, pentru ca nu is interesat de vorba lor... dar importan e sa te transferi la o religie care accepta pe Isus ca mantuitor personal, si stiu ca tot ce e scris in biblie e adevarat. Pt aca unii spun ca nu mai poti primi Sfantul duh, ca aia a fost doar acum mult timp. sau ca nu sunt siguri ca D-zeu te poate vindeca, sau ajuta. deci... xD Dar eu nu sunt profesionistbig grin

| ady2701 a răspuns:

Nu vreau sati stric ideile dar ambele nu sunt decat niste afaceri foarte reusite, conteaza unde te simti tu mai bine. cand vei fi mai mare vei vedea ca nici una nici alta nu te prea ajuta si doar te indoctrineaza cu regulile lor, incerca sa-l cauti pe dumnezeu inauntrul tau nu intr-o religie

| diana1411 a răspuns:

Parintii mei sunt ortodocsi. nu imi schimb religia pentru ca e mai cool la baptisti sau pentru ca prietenu` e acolo. nu imi place religia mea, e plictisitoare, si mi se pare falsa. baptistii gandesc ca mine. din cate stiu eu. stiu pe cineva care si-a schimbat religia la 13 ani, s-a botezat din nou si inainte era ortodoxa ca mine. eu oricum o sa merg de acum la slujbele lor, ai mei oricum merg la biserica din an in an, si cineva mi-a insirat acolo cateva legi, nu-s eu buna la din astea, da` din cate am inteles eu, pot sa mi-o schimb linistita.

| anonim_4396 explică (pentru diana1411):

Cred ca ar trebui sa te mai documentezi, asa ar trebui sa ne convertim toti la ce religie vrem doar pe baza a catorva principii, idei etc, te-ai gandit de ce nu-ti place ortodoxia ai cautat valorile ortodoxiei, ai citit din marii parinti ai ortodoxiei? eu cred ca nu, i-a sa citesti Paisie Aghioritul, Parintele Cleopa, Par Porfirie, Par Arsenie Papacioc eu zic sa te uiti prin cartile lor parerea mea...te rog nu-mi sari in cap

| KlaraWeiss a răspuns (pentru diana1411):

Buna!
Ce ti se pare plictisitor sau fals in religia ortodoxa?
Dupa cate stiu eu, ortodocșii consideră că Biserica este formată din mulțimea credincioșilor, al cărei cap este Iisus Hristos, iar teologia Bisericii Ortodoxe are la bază dragostea lui Dumnezeu fata de noi si dragostea noastra de Dumnezeu și de aproapele. Asta ar fi esentialul.
Din cate inteleg eu, nu ai avut parte de o educatie religioasa in familie, parintii tai nefiind ortodocsi practicanti (deci "merg la biserica din an in an", adica nu in fiecare duminica la Sfanta Liturghie si la celelalte slujbe religioase ).
Sfatul meu ar fi sa iti cauti un preot duhovnic mai intai (presupun ca nu ai), caruia sa ii povestesti ce te framanta si care sa te poata ajuta. Roaga-te la Dumnezeu sa il gasesti.
Si, ca sa raspund la intrebarea ta, DA, consider un pacat trecerea de la credinta ortodoxa la baptism.
Esti foarte tanara (as putea sa iti fiu mama, asa ca iarta-ma daca iti scriu astfel, dar vreau sa iti fiu de folos), mai intai cauta sa descoperi bogatia ortodoxiei, fa un mic efort de a citi si a cunoaste ceea ce presupune cu adevarat ortodoxia. Sunt foarte multe carti acum in librarii, nu stiu daca am voie sa fac reclama unor edituri, dar gasesti in toate bisericile mai mari/manastiri.
Ca sa fiu sincera, nu imi dau seama de ce vrei sa renunti la Sfanta Impartasanie cu insusi Trupul si Sangele Domnului (caci asta este cu adevarat, nu un simbol, cea mai importanta din cele 7 Sfinte Taine ale Bisericii, celelalte fiind - Botezul, Sfantul Mir, Spovedania, Preotia, Nunta si Sfantul Maslu), la Maica Domnului, la Sfinti si Icoane etc? Dupa cate stiu eu, in cultul baptist nu exista asa ceva, iar cina domnului, cum o numesc ei, este un simbol doar, o comemorare.
Si eu cunosc o persoana (fosta mea colega de banca din multi ani de scoala) care a fost ortodoxa, a trecut la baptisti, dupa care a venit inapoi la ortodocsi.
Ai vrut un sfat, ti l-am dat cu draga inima. Citeste, cauta, incearca macar o vreme sa respecti adevarata viata ortodoxa, spovedindu-te, impartasindu-te si mergand la slujbele bisericii. Poate la inceput o sa fie greu, dar nu mi se pare ca esti dintre cei care dau bir cu fugitii cand intalnesc o greutate in viata, ci dintre cei care cauta si incearca sa afle.
Da, presupun ca iti poti schimba linistita religia, dar eu, una, nu stiu cat de linistita as fi daca as da o comoara de aur pe una de tinichea; ceea ce vrei sa faci tu cam cu asta se aseamana.
Numai bine si bafta la scoala!

| BUBULINA a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare normal ca un "mare parinte al ortodoxiei " sa zica sa nu stati de vb cu sectanti, fugiti de ei. De ce? Asa ne invata Biblia? Nu sunteam cu toti copii Lui Dumnezeu? Nu biblia spune sa ne iubim uni pe alti?
De ce acest "mare parinte contrazice cuv sf al Lui Dumnezeu?
De ce sa fug de niste oamenii care Il cauta si il Iubesc pe Dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru BUBULINA):

Eu cred ca nu toti pot vorbi cu sectantii fiindca nu toti sunt asa de induhovniciti, eu daca as incerca sa vb cu un sectant nici nu cred ca l-as convinge sa fugim de ei adica nu in sensu rau poate sa fie daca esti tare in credinta vorbesti daca tu inca te clatini in credinta si nu o traiesti ca atare ce sa mai zicem. O zi buna iti doresc happy

| DanySweety a răspuns:

Eu una as fi de acord dar dupa ce o faci nu trebuie sa te mai gandesti la numele DUMNEZEU.

| Anna_Maryo_1993 a răspuns:

Nu stiu daca te-ai lamurit sau nu, dar din ce vad eu aici, cam fiecare tinde sa de-a dreptate religiei sale. Pai nu o sa vezi prea multi ortidocsi care sa iti recomande schimbarea religiei, sau baptisti care sa iti zica "Nu, nu veni la noi, nu te primim". Pai fiecare vor sa "corupa" cat mai multi, si lasand la oparte teoriile eu iti recomand sa faci ce zice inima tabig grin

| emmanuella a răspuns:

Faci un pas deosebit de important in viata ta,deoarece ai inteles ca intr-adevar Dumnezeu are prioritate si iti deschizi inima in Fata SA acceptindu-l ca Domn si Mantuitor...
Bravo! SA tii minte insa ca te vei intilni cu foarte multe incercari si chiar si cele mai apropiate persoane te vor goni,dar Isus te va ajuta oricind si cu el vei fi Biruitor! Nu este pacat deoarece omul este liber la propria gindire si nu este dator sa implineasca o traditie de la parinti, are dreptul la alegere!
Cuvintul Lui Dumnezeu nu are virsta, mult curaj implinind voia LUI!
Felicitari!