| TheBestLife a întrebat:

Am auzit ca dupa seirsitul lumii Dumnezeu va crea din nou pamintul si noi vom trai din nou aceleasi vieti! E posibil asa ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezue poate face orice posibilbig grin

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Şi eu am văzut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, Noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei.

Şi am auzit un glas tare care ieşea din scaunul de domnie şi zicea: „Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, şi ei vor fi poporul Lui, şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.

El va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut."

Cel ce şedea pe scaunul de domnie a zis: „Iată, Eu fac toate lucrurile noi." Şi a adăugat: „Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezut şi adevărate."

Apoi mi-a zis: „S-a isprăvit! Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul. Celui ce îi este sete îi voi da să bea fără plată din izvorul apei vieţii.

7 Cel ce va birui va moşteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, şi el va fi fiul Meu.
Zah 8.8; Evr 8.10;
8 Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

| Polaris a răspuns (pentru EmaS):

Ema dă copy-paste din Biblia online.
Mihnea, 42.7

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

In imiaginatie crestinilor sunt posibile multe...

| MMihai a răspuns:

Am auzit ca după sfârșitul lumii Dumnezeu va crea din nou pământul == E eventual posibil
și noi vom trai din nou aceleași vieți == nu vom trai din nou aceleași vieți, ci altele, că timpul este ireversibil

| Rapunzell a răspuns:

Cer nou si Pamant nou vor fi, caci asa scrie in Evanghelie. Dar sufletele noastre nu vor mai trai o viata pamanteana, ci una vesnica, in cer sau in intuneric.

| Zartbitter a răspuns:

Ar fi bine să ai grijă cum îți trăiești viața acum, că poate vei fi nevoit să o mai trăiești odată :-)

| Siracuzia a răspuns:

Bună! Sunt nişte superstiţii.

| nosferatu15 a răspuns:

Vaai, de unde ai auzitrolling eyes

| wintage a răspuns:

E posibil. Orice este posibil dar asta nu inseamna ca asa va fi.

| DCSHOE a răspuns:

Da. In filmele sf...

Răspuns utilizator avertizat
| Vesta a răspuns:

DUMNEZEU NU VA DISTRUGE PAMINTUL APOI VA CREA ALTUL, NU NU E CORECT.El va distruge doar oamenii rai iar acei buni vor trai pe pamint bine deoarece pamintul va fi transformat in paradis.(daca ai o Biblie iti dau si niste versete...)

| Cristianne a răspuns (pentru Vesta):

Înseamnă că nu vor mai fi oameni pe pământ.pe aici există numai oameni răi.

Oricum, dumnezeu nu va face nimic, pentru că nu există.

| Vesta a răspuns (pentru Cristianne):

Iti paret tie ca toti sunt rai dar foarte multi oameni ascul; ta de Dumnezeu si nu fumeza, beau in exces...sunt oameni linistiti si ascultator de Tatal nostru ceresc
Dar de ce crezi ca Dumnezeu nu exista? Te asigur ca exista si vede aude totul...

| Cristianne a răspuns (pentru Vesta):

Bine,să mă audă și să mă vadă și dupa aia un moș de 2000 de ani care stă la o ușă în fața raiului va decide dacă mă duc în rai sau în iad. După aceea,el va vorbi cu dumnezeu care stă pe un scaun cu un binoclu în fața lui(asta ca să vadă pe toată lumea) și va reveni cu răspunsul mult dorit,dar nu înainte de a se uita pe o listă cu toate păcatele mele.
Așa,cum spuneam, vine cu răspunsul, și îmi va zice că mă duc în iad.Intrăm pe o altă ușă, neagră, și după ușa asta se află mii de cazane cu sânge fiert.Așa o să îmi petrec de acum în colo moartea.ție ți se pare credibil?

| Vesta a răspuns (pentru Cristianne):

Nu cred in asa ceva. Dumnezeu in Biblia a spus ca nu va chinui pe nimeni in iad, oamenii rai vor fi ca intr-un somn adinc fara vise.

| Cristianne a răspuns (pentru Vesta):

Mă rog. Bănuiesc că o să mori mai repede decât mine(anii, nu altceva)așa că să mă suni "din rai " să-mi spui cine a avut dreptate.

| Vesta a răspuns (pentru Cristianne):

Sigur ca eu.Ne vedem poate la armagedon acolo vei vedea.

| Cristina7903 a răspuns:

Nu. scrie clar negru pe alb in scriptura cei care sunt buni si merita ajung in Rai cu Dumnezeu iar cei care nu merita ajung in Iad. Fiecare va merge in Rai sau Iad in functie de ce viata traieste pe pamant

| geockk a răspuns:

Dupa ce vom muri.va exista urmatoarea rasa care va fi mult mai evoluata

| biencutza3 a răspuns:

Categoric nu laughing

sunt doar superstitiilaughing