| mskking91 a întrebat:

Am fost astazi la o înmormântare si am auzit un cantec, cantat de catre dascăl, în care se punea în locul baiatului mort (22) si spunea parintilor sa nu îl plângă, si prietenilor, put si simplu am înghețat... îmi poate spune cineva cum se numește?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Lasand la o parte faptul ca Biblia este o inventie a evreilor, ortodocsii au facut din inmormantare o mina de aur.
Au inventat de toate.
Catolicii au inmormantari simple fara pomeni, obiceiuri tampite sau alte inflorituri.Si tot crestini sunt si ei.
Un ortodox trebuie sa faca imprumut la banca daca-i moare cineva in familie, imputitul de popa daca nu-si primeste banii nici nu vine, la musulmani este treaba comunitatii, la catolici preotii nu cer nimic.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu știu, dar am vrut sa îți spun că îmi pare rău pentru pierderea suferită. Ioan5:28,29

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cantec pentru manipularea emotiilor.

| Doub a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

De ce?

| Doub a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Trist

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Doub):

Lasand la o parte faptul ca Biblia este o inventie a evreilor, ortodocsii au facut din inmormantare o mina de aur.
Au inventat de toate.
Catolicii au inmormantari simple fara pomeni, obiceiuri tampite sau alte inflorituri.Si tot crestini sunt si ei.
Un ortodox trebuie sa faca imprumut la banca daca-i moare cineva in familie, imputitul de popa daca nu-si primeste banii nici nu vine, la musulmani este treaba comunitatii, la catolici preotii nu cer nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mă plângeţi pe mine, că n‑am făcut nimic vrednic de plâns, strigă pruncul cel mort; ci mai degrabă plângeţi‑vă pe voi toţi, rudelor şi prietenilor, cei ce păcătuiţi, ca să nu aveţi parte de osândă la chinuri.
Şi acum…, a Născătoarei:
Noi înşine deznădăjduim când privim la mulţimea faptelor noastre; dar când ne vii în minte tu, Maica lui Dumnezeu, ceea ce mai presus de minte ai născut pe Domnul, ne răcorim cu nădejdea că pe tine singură folositoare te‑am câştigat.
http://molitfelnic.ro/randuiala-inmormantarii-pruncilor/

| mskking91 explică:

Vă mulțumesc pentru răspunsuri, chiar ma bucur ca sunt oameni necunoscuti care îți sunt aproape, să vă ajute Dumnezeu și să nu simțiți ce am simțit eu aceste zile niciodată!