| MakePeaceNotWar a întrebat:

Am intrebat acum cateva minute, ce este in viziunea voastra iadul, am primit ceva raspunsuri interesante si, am niste intrebari pentru crestini :

1. De ce satan te-ar chinuii pentru ca faci ce vrea el?
2. De ce Dumnezeu la pedepsit pe Lucifer facand-ul rege in "iad"?

Răspuns Câştigător
| Sekaki a răspuns:

1. Doar ii batjocoreste ca sa se simta bine.
2. L-a trimis acolo, nu l-a facut rege, toti de acolo asteapta judecata finala.

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Satan si cei care i-au slujit vor fi aruncati in iad.

| anonim4565 a răspuns:

1.Nu Satana are puterea de a duce sufletul in iad ci Dumnezeu.
2.Inca Satana nu a fost pedepsit, doar ca a fost aruncat aici jos, va veni si timpul cand va fi pedepsit

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1 faci voia lui 2 nu e rege in iad ci e pedepsit, dar se va chinui si el

| Lizzu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu inteleg punctul 1.
Te chinuie el pentru ca faci tot voia lui? Cum vine asta?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lizzu):

Faci voia diavolului

| Lizzu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Care e voia?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lizzu):

Faptele rele sau nefacerea faptelor bune adica neimplicarea

| Lizzu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Aha. Ok.
Dar daca tot faci voia lui si d-zeu te trimite in iad, atunci el de ce te-ar mai chinui ca -i faci pe plac si traiesti conform lui?

Aici e problema, intelegi? De ce si-ar dori cineva sa te pedepseasca (diavolul) pentru ca te porti asa cum el iti dicteaza? e obligat de d-zeu? nu inteleg.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lizzu):

E doar ispititor nu te si obliga, ii zice unui betiv ce e un pahar in plus dar nu -i pune in pahar

| Lizzu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Am inteles... happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lizzu):

Foarte greu ai inteles

| Lizzu a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Important e ca am inteles, nu procesul.
Eu am inteles, am vrut sa aflu si viziunea ta, dar asta mai ramane de vazut pana sa accept.

O zi buna.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E o opinie numai tu spui prostii si tampenii

| Lizzu a răspuns:

1. Nu cred ca exista nici un chin.
2. Dumnezeu, daca exista, nu pedepseste asa cum ne induce cartea numita biblie si cum le inlantuie in frica si teroare mintile si sufletele credinciosilor.

Voi spune si eu, asa cum a mai spus cineva de pe aici candva :
--Totul e mai simplu decat ne imaginam noi--
Punct.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Asa e... e totul altfel decat ne inchipuim, decat isi inchipuie toti. Asta tind sa cred si sa simt.
happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

1. Biblia nu învaţă că iadul este locul unde eşti chinuit, indiferent de cine ar fi provocat acest chin
2. Dumnezeu NU la făcut pe Satan rege în iad. El promite doar că Diavolul va fi aruncat în "lacul ce arde cu foc şi sulf" ceea ce reprezintă o distrugere totală.

| dracu14 a răspuns:

Observatii:Satana nu satan
Satana nu Lucifer, Lucifer a fost imprumutat din cultura romana-aducatorul de lumina

| anonim_4396 a răspuns (pentru dracu14):

Păi și Lucifer nu este conducătorul dracilor?

| MakePeaceNotWar explică (pentru dracu14):

Ce legatura are cu ce am intrebat?

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu

| dracu14 a răspuns (pentru MakePeaceNotWar):

Lucifer e alt personaj, asta e problema, nu lucifer este ''regele iadului''

Răspuns utilizator avertizat
| Guildo a răspuns:

Saracul Satan, el incearca sa le ofere oamenilor, toate placeriile de care au nevoie, iar acestia il resping.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Guildo):

Daaa! Imi ranesc sentimentele...

| BlitzkriegJack a răspuns:

1.Lucifer nu chinuie pe nimeni.
2.Nu dumnezeu l-a izgonit, ci el a plecat.