| Purgatoriu a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu e om? De ce credeti ca Dumnezeu e bun? Cum arata Satan in viziunea voastra?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este bun, bogat in bunatate si indurare.El a creat pe om. Apoi, a daruit pe singurul Lui Fiu sa moara pentru intreaga omenire.El a pregatit un loc in cer si ne cheama sa traim frumos ca sa ne petrecem vesnicia impreuna cu El.Satan este rau pentru ca de la inceput a fost un mincinos.De aceea ii face pe oameni sa pacatuiasca, ca sa mearga si ei in foc impreuna cu el.El a pierdut raiul, de aceea se lupta ca sa il pierdem si noi.

| Purgatoriu explică (pentru EmaS):

Da, dar totusi multi oameni respecta regulile sataniste unii fara sa stie. Cum le poti explica acest lucru? Si nu Satan iti da banii si faima? Este un demon care aduce asta.El aduce tot ce ne dorim noi iar Dumnezeu aduce doar bunatate sufleteasca care nu e suficienta

| EmaS a răspuns (pentru Purgatoriu):

Multe vedete si-au vandut sufletul diavolului, ca sa primeasca in schimb bani si faima.Acest lucru nu le va aduce decat nefericire si tristete.Ce mare pret platesc, sa petreaca vesnicia despartiti de Dumnezeu!

| Purgatoriu explică (pentru EmaS):

Cum ar fi Lady Gaga?

| EmaS a răspuns (pentru Purgatoriu):

Da,ea si multi altii!

| EmaS a răspuns:

Se vede ca tu ai lipsit de la scoala cam mult.A fost suficient ca sa iti citesc primele doua raspunsuri,si m-am convins cu cine am de-a face!,, Iti unflu mecla ma, mucea. Du-te la biserica ''
,, Bai ratatule, crestin infect, sa imi bag **** in rasa lu mumata si in biserica ta. Sa imi fac schiuri din coastele lu sorta.,,

| Dumnezău a răspuns:

1.Da,tocmai iti raspunde pe TPU
2.Pentru ca asa si sunt, fiica mea.
3.Actrita porno imbracata intr-un costum de piele,cu cele mai epice tate ever, de pe care curge necontenit ciocolata belgiana fierbinte, inconjurata de o fantana de bere?

| Bia_8599 a răspuns:

Dumnezeu nu e om, e singurul Dumnezeu adevarat!
Satan e: un acuzator (Apocalipsa 12:10), un ispititor (Matei 4:3; 1 Tesaloniceni 3:5), un înşelător (Geneza 3; 2 Corinteni 4:4; Apocalipsa 20:3). ucigas, mincinos.

¨El de la început a fost ucigas; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.¨ Ioan 8

Chiar numele său are sensul de inamic sau "cel care se opune". Un alt nume utilizat pentru satan, diavolul, are sensul de "calomniator sau blasfemiator."

¨Imbracati-va cu toata armura lui Dumnezeu, ca sa puteti tine piept impotriva uneltirilor diavolului.¨ Efeseni 6:11
¨Supuneţi-vă dar lui Dumnezeu. Împotriviţi-vă diavolului şi el va fugi de la voi¨ Iacov 4:7

| Rapplex a răspuns:

Omenirea nu stie nici macar cum arata Iisus, care a fost om si a trait pe pamant, si tu le ceri sa iti spuna cum arata ceva ce nu exista.Nu le mai ingreuna gandireawinking

| Mehh a răspuns:

Dumnezeu nu e om.Nu acum.El e Regele regilor, Imparatul imparatiul, Tatal nostru.Cred ca Dumnezeu e bun deoarece a facut multe minuni,a iertat mii,milione de pacate.
In viziunea mea, Satan arata ca un fel de diavol rosu, cu coare si plin de sange.Dar cred ca mai realist ar fi ca el sa artae aproape obisnuit, dar suflteul lui sa fie cel mai rau de oriunde.

| Raluxx a răspuns:

Se zice ca Dumnezeu ti se poate arata in absolut orice fiinta:un om, un animal chiar si o furnica.Dar daca chiar vrei sa gasesti raspuns la aceste intrebai singurul raspuns bun si adevarat il are Biblia.

| greenie a răspuns:

Da este adevarat ca de multe ori gresim fara sa vrem pentru ca suntem foarte vulnerabili la pacat dar in cele mai multe din cazuri oameni gresesc cu intentie.Omul are capacitatea de alege intre bine si rau chiar daca satana vine la tine si te ispiteste(imagineaza-ti cand te afli in situatia de a alege: in dreapta ta sta un inger si in stanga demonul si amandoi incearca sa te atraga sa faci ce vrea el,tu ce alegi?). Satana ne da faima si banii dar acestea sunt doar bucurii de o clipa,cand primesti o suma de banii iti cumperi imediat ceva frumos si dupa cateva zile nici nu-ti mai trebuie lucrul acela,apoi vrei tot altceva nou sau de ce starurile de la Holywood care au banii de nici nu pot sa-i numere,masini, haine de firma si "tot ce isi doresc" de ce sfarsesc multi dintre ei drogati, divortati si chiar uneori mor din cauza unor supra doze sau a alcoolului.Sau de ce divorteaza,schimba partenerii ca pe "ciorapii"cand au de toate:frumusete,banii, faima iar cand te uiti pe strada si vezi doi batranei tinandu-se de mana si daca ii intrebi de cand sunt casatoriti iti spun 30, 40 de anii sau cati banii au in banca iti raspund ca nu au decat o amarata de pensie de vreo 5-6 milioane care nu le-a ajunge decat ca sa supravietuiasca.Si oare nu te simti mai bine daca cumperi o haina si o dai unui nevoias sau o pui la colectia ta din dulap si nu mai sti ce sa faci cu ea? Ma intreb atunci unde i fericirea in bogatia si faima lu satana sau in bunatatea data de Dumnezeu.Si fi sigur ca in viata cu Dumnezeu o sa ai parte de multe multe bucurii chiar daca ti se pare ca viata cu Dumnezu i plictisitoarehappyDupa cum a zis Ema,Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau sa moara pentru pacatele noastre ca sa avem viata vesnica. Daca ne predam viata Lui El ne iarta pacatele, gandeste atat de mult ne-a iubit ca a dat pe Fiul sau sa plateasca cu sange sfant.Ti-ai da tu pe copilul tau sa moara chinuit ca sa salvezi pe cineva care te-a batjocorit, sincer nu cred dar Dumnezu a facut-o si noi ce i oferim in schimb indiferenta noastra? Si ce foloseste unui om sa castige toata lumea, daca isi pierde sufletul? Marcu 8:36