| TheSoldier a întrebat:

Am o intrebare care ma macina. Daca Adam si Eva erau,, un cuplu", ei au facut copii, ok? Si dupa cum s-au inmultit? Stiti voi la ce ma refer, adica, intre frate si sora? Nu are nicio logica. Vreau raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Generatia imediat urmatoare lui Adam si Evei s-a inmultit prin incest. Acest lucru nu a fost imoral, deoarece legea de a nu face incest a fost primita de oameni DUPA aceasta etapa a proto-istoriei lor.

Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Esti nelamurit pentru ca nu ai notiuni de genetica.Adam si Eva nu erau frati intelegi? Daca ar fi fost frati da atunci cam greu sa poata specia umana sa razbeasca atitea generatii.Deci avind in vedere ca ei erau diferiti genetic prin acei copii a avut loc o combinare si recombinare a genelor, ca urmare daca apoi s-ar fi incrucisat primul lor copil cu sa zic al 20lea sau stiu si eu citi copii faceau ei al 50lea atunci intre primul si al 20lea nu ar fi fost absolut nici o problema de natura genetica.Acum daca te referi la chestii morale fii sigur ca pe atunci chestia asta era ceva in regula.Deci indiferent cum o dai totul este ok sau era.

| Mădă0611 a răspuns:

Incest, de unde, culmea, au rezultat 4 grupe de sange si multe rase, sa nu mai spun de culoarea ochilor, parului, mai ales ca Eva era practic Adam. laughing) Imi place explicatia unora "la cele cateva sute de ani, oamenii nu mai stiau care e ce ruda cu care".
Reproducerea sexuata a aparut pentru diversitate, se pare, iar primii oameni practicau incestul, care tot un fel de reproducere asexuata ar fi, si rezultatul e acelasi ca in cazul celei sexuate, misto!

| lpavel a răspuns:

Întrebarea asta mi-am pus-o si eu de multe ori iar pana la urma am ajuns la concluzia ca DA : frate si sora!
Biblia nu mentioneaza asa ceva dar cam asta reiese din toata povestea...
Probabil când s-au inmultit foarte mult, atunci prin profeti D-zeu a interzis asta. Asa m-am gandit eu dar nu stiu daca e asa...

| milan9 a răspuns:

- După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au avut aproximativ vreo sută de copii (recordul aparţine unei rusoaice care a avut ~70 de copii) pe parcursul a sute de ani (alt subiect de discuţie... ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi). Astfel, a fost oarecum cu totul relativă noţiunea de „fraţi" şi "surori" dacă ei poate că abia se cunoşteau între ei.

Trebuie precizat că nu exista atunci nici o cutumă, nici o lege, nici scrisă nici nescrisă, care să fi reglementat căsătoria dintre un bărbat şi o femeie, cel puţin pentru prima generaţie, d.p.d.v al informaţiilor pe care le avem la dispoziţie. Astfel, nu avem de-a face cu nici un fel de contradicţie.

A fost probabil marea excepţie fără de care omenirea nu s-ar fi putut înmulţi. Ar fi trebuit altfel să existe două,,familii" umane identice genetic, create separat de Dumnezeu, sau două rase diferite!?!

Adam şi Eva au avut un statut unic pe linia unei,, identificări" speciale (,, coasta" luată din Adam a fost începutul creării Evei) şi la fel de bine, cei aproape o sută de copii ai lor au putut avea, în mod excepţional, un cu totul alt statut decât cel de simpli,, fraţi" şi,, surori"...

Cu siguranţă ei nici nu s-au văzut vreodată înainte de o eventuală legătură… Părinţii lor au trăit 809-900 de ani. Stiinta confirma ca e posibil pentru genomul uman aceasta varsta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

"ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi" chiar crezi ce scrii? As vrea un link cu vreo confirmare a stiintei pentru ce afirmi.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"- După mărturiile din Biblie, Adam şi Eva au avut aproximativ vreo sută de copii (recordul aparţine unei rusoaice care a avut ~70 de copii) pe parcursul a sute de ani (alt subiect de discuţie... ştiinţa astăzi poate confirma posibilitatea acestei longevităţi)."

Pe langa faptul ca stiinta nu confirma nicaieri posibilitatea ca omul sa traiasca atat, faptul ca nu se cunosteau nu are nici o relevanta, stiinta a demonstrat clar, daca tot vorbim de stiinta, ca fondul genetic a doua persoane nu poate fi suficient ca o specie sa reziste. Asa cum ti-a explicat si navaspatiala, daca era asa, oamenii ar fi fost o specie retardata, care ar fi disparut in scurt timp. Si daca vii cu povesti ca atunci era omu` perfect, sau aproape si bla, bla, cu Noe si ai lui ce te faci, ca e aceeasi situatie. Si nu te stradui sa raspunzi, stiu ce o sa zici: "Asa a vrut dumnezeu sa fie deci asa a fost, nu intelegem noi "mareata" lui gandire". Cu alte cuvinte recunosti ca sunt numai aberatii.

| sublime89 a răspuns:

Cel mai serios raspuns e ca Adam si Eva nu au existat.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Si eu m-am intrebat, oare toti suntem rude?

| KhludCiprian a răspuns:

Cuvantul magic: incest!

Bineinteles ca incestul apare de doua ori in Biblie (a doua oara in timpul lui Noe), dar cand vorbim de homosexualitate: asta-i imorala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(daca crezi adam si eva) oricum noi suntem toti din incest. nu conteaza ei daca au fost sau nu fratii, copii lor tot intre ei au facut copii, deci. se intelege

| HinataYuno a răspuns:

Adam si Eva au trait foarte mult, codul lor gentic nu era distrus, mancau sanatos, nu era poluare, tehnologie. Au avut foarte multi copii. Intre copii lor a aparut prima data incestul(relatile intre rude). Adam si Eva erau identici din punct de vedere genetic. De ce? Pentru ca Eva a fost creata din coasta lui.
Acest pacat alaturi de celelalte, rascumpararea Raiului si celelalte au fost realizate de care Iisus Hristos,,, fiul lui Dumnezeu, Unul nascut, care din Tata s-a facut, Lumina din Lumina...'' o singura data in istorie, prezent si viitor prin intrupare, patimi, rastignire, inviere, inaltare, aceasta este mantuirea obiectiva. Ne nastem cu pacatul stramosesc, savarsite de Adam si Eva si urmasii lor pana la Iisus, dar prin Sfanta Taina a Botezului ne este iertat. Mantuirea subiectiva se realizeaza prin vointa proprie.

| StefanAlexandru1427 a răspuns:

Din ce stiu eu, nu sunt frate si sora...

| adifox a răspuns:

Adam si eva au avut doi fii in prima faza, iar cain l-a omorat pe abel. a fost pedepsit si alungat intr-un alt tinut unde si-a luat sotie si dat nastere unui anumit neam. de unde si-a luat sotie nu stie nimeni, plus ca a fost alungat intr-un anumit tinut ceea ce presupune ca deja era locuit ca altfel nu s-ar fi numit tinut happy mai studiati in amanuntime biblia nu superficial!