| Loora a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care nu cred in Dumnezeu. "Daca ziceti ca nu exista Dumnezeu, atunci cine a creat aceasta lume?"

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Si intrebarea este pusa in ghilimele pentru a ne da de inteles ca citezi dintr-un mare filosof?

| Loora explică (pentru Inferno):

Nu am pus-o in ghilimele fiindca e citata dintr-un filosof. Am pus-o pentru a accentua intrebarea! Nu-mi place sa "fur" intrebarile altora. Nu este genul meuhappy.

| RAY a răspuns:

Daca nu zeul junglei a bagat samanta in pamant cine a bagat-o?

de ce mereu trebuie cineva sa creeze?
de ce nu se poate crea natural?
de ce ploua fara sa creeze cineva ploaia, de ce ninge, de ce tuna, de ce rasare soarele?

daca ploaia nu are nevoie de creator sau un curcubeu nu vad de ce ar avea restul nu sunt complexe poate pentru o minte ignoranta sunt dar pentru o minte deschisa sunt multe curiozitati

| Loora explică (pentru RAY):

happy

| RAY a răspuns (pentru Loora):

Tu nu esti curioasa de absolut nimic? stiai ca daca nu te intrebi nimic creierul devine tot mai slow in timp?

| martzian a răspuns:

Te asteptai sa se inghesuie cu explicatiile? Nu? Nici eu... Stii de ce? Pentru ca nu exista o astfel de alternativa. Doar ipoteze, teorii, aberatii care se schimba in mod regulat, oferind mereu cate o pastila noua, ca intr-o telenovela a stiintei impotente...
Oamenii jignesc pe cei care cred intr-un Creator, in conditiile in care nu stiu ce sa accepte pentru ei insisi ca fiind adevarat, aderand insa fara rezerve la o credinta cu adevarat absurda, cea in nimicul universal. happy

Răspuns utilizator avertizat
| CryChristiAN a răspuns:

Pai ateii se bazeaza pe 23% din geografia de clasa a 9-a, 100% pe fizica de clasa a 6-a si vreo 80 % pe istorie, care cica totul a aparut prin evolutie. Nu neg asemenea afirmatii, dar Dumnezeu a creat lumea.
Inainte da, ateii au un pic de dreptate ca Universul a evoluat, dar quarcii ( particulele din care s-a format Universul), in urma experimentului de la Geneva, s-a descoperit existenta unei particule si mai mici, CARE NU ARE MASA. Singura particula care nu are masa numita si,, particula lui Dumnezeu'' => ca Dumnezeu a creat lumea

| florinmarius20 a răspuns:

Stiinta explica totul dar se contrazic tot timpul.Nu e exclus ca si cartile sfinte sa greseasca si tot sa existe mai multi Dumnezei.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu
A se citi"De la Dumnezei la Dumnezeu".

| DyNo a răspuns (pentru florinmarius20):

Cu "Dumnezeii" biblici, zeii evreilor, este alta poveste.

| Mihaela2729 a răspuns (pentru florinmarius20):

Nu exista mai multi, exista doar Dumnezeu, nu acele statui grecesti...

| Mihaela2729 a răspuns (pentru florinmarius20):

Alea sunt facute de mana omului

| Defreyor20 a răspuns:

E foarte greu de raspuns!
Ateii tin ca prin evolutie, eu tin ca prin creatie pentru ca cind deschid ochii si ma uit in jur este perfect creat.

| petria a răspuns:

Lumea s-a creat de la sine....de ce se zice ca lumea a fost creeta de cineva eu nu stiu, pe persoana respectiva cina a creat-o?

| alexandra281099 a răspuns:

Buna intrebare...eu chiar cred in Dumnezeu...si sincer imi pare foarte rau pentru cei care nu credstraight face