| Teardrop a întrebat:

Am o întrebare pentru fanaticii religioşi:

"Se spune că cel care a proietat Titanicul şi a condus construcţia lui, a declarat într-un interveiw că "Nici Dumnezeu nu l-ar putea scufunda". Ştim cu toţii ce s-a-ntâmplat atunci".

Ce părere aveţi despre această afirmaţie?

17 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Nu ma includ in grupul tinta al intrebarii dumneavoastra dar doresc sa va confirm ca nu exista nici un indiciu ca cel care a proiectat Titanicul a spus asa ceva si nici ca ar fi fost "fanatic religios". Nici macar compania, Star Line, nu a prezentat vreodata o astfel de declaratie publica. Afirmatia este mai degraba o rumoare nascuta pe strada, ca urmare a faptului ca Titanicul era considerata nava ce nu poate fi scufundata (se stie de ce). Afirmatia a fost facuta celebra de film, de acolo confuzia.

| Teardrop explică (pentru martzian):

Nu înţelegi sensuş întrebării.
Nu contează dacă afirmaţia a fost sau nu adevărată.
Eu vreau să ştiu ce părere au fanaticii religioşi despre acest mod de gândire.

| martzian a răspuns (pentru Teardrop):

Am inteles foarte bine. V-am oferit o informatie pentru ca, in mod evident, baza de plecare a intrebarii este eronata. Cum nu sunt fanatic religios... nu va pot raspunde si la intrebare.

| Teardrop explică (pentru martzian):

Ah, mulţumesc. Mă gândeam şi eu că nu-i adevărată, mersi de confirmare.
Da' am văzut pe facebook un link distribuit de-un fanatic, şi voiam să cer părerea mai multora.
Mersi oricumbig grin

| martzian a răspuns (pentru Teardrop):

Te joci cu fanaticii? S-au pus pe cucerit retelele de socializare! laughing

| Teardrop explică (pentru martzian):

Oh, da' asta se întâmplă de mult.

| RB26DETT a răspuns:

Mai mult ca sigur a spus asta deoarece era un vapor extrem de mare, probabil, avand o integritate structurala mult mai buna cu un mecanism mai bine gandit si dupa cum ai vazut in film se tot inchideau usi de metal pe acolo, ei bine camerele alea se umpleau cu apa dar celelalte nu [asa ar fi trebuit sa se intample] Din punctul meu de vedere, Dumnezeu nu ar omori atati oameni, Dumnezeu nu pedepseste oamenii cu moartea, daca era asa nu mai traia Ponta si toti ceilalti inculti aflati la conducerea tarii.

| Teardrop explică (pentru RB26DETT):

Nu ai înţeles întrebarea.

Voiam să mi se explice de ce un fanatic religios gândeşte aşa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Teardrop):

Pentru ca ganditul altfel consuma resurse, inexistente de obicei. Intrebase cineva daca o sa fie sfarsitul lumii acum ca e luna rosie, ca cica scrie in biblie ca atunci o sa fie, si cineva raspunsese logic, e eclipsa si asa se vede, bla bla bla, un crestin intrebase persoana respectiva daca e atee, ca ateii dau raspunsuri de genul. laughing

| Kalla a răspuns:

Era doar o expresie. Dumnezeu se manie dar nu se razbuna.
La cum batjocoresc toti Dumnezeu ar trebui ca azi sa fie numai cateva mii de persoane pe pamant nu crezi?
Nah poate a fost Dumnezeu cel care s-a ocupat de Titanic pentru ca acel om fara bun simt L-a provocat si Dumnezeu poate a zis "Ah da? Ia sa testam cat de puternica e barcuta voastra.".Sa nu uitam de turnul Babel.Citeste despre acest turn.

| Teardrop explică (pentru Kalla):

De ce s-ar răzbuna Dumnezeu pe oamenii nevinovaţi, care au credinţă în el?
Din câţi oameni erau pe vasul Titanic, sunt sigură că mulţi erau credincioşi. Şi totuşi au murit. Ţi se pare corect?

| Kalla a răspuns (pentru Teardrop):

Nu a fost Dumnezeu cel care a facut sa se scufunde titanicul.A fost un simplu iceberg. Titanicul mergea intr-o zone plica cu icebergs iar ei trebuiau sa stie ca acolo era periculos.

| Teardrop explică (pentru Kalla):

Încă odată, vorbesc din punctul de vedere al fanaticilor religioşi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fac parte din categoria celor fanatici religios insa iti pot da un raspuns din punctul meu de vedere. Asadar, daca afirmatia ar fi reala, as spune ca cel care a facut-o, a facut-o din grandomanie. In realitate nimic nu este perfect! In plus cel care crede in existenta unei zeitati evident ar contrazice aceasta afirmatie din simplul motiv ca, un zeu atotputernic fiind, ar putea sa intoarca si pamantul cu fundul in sus nu numai sa scufunde un vapor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu NU fiindca el la randul lui NU exista(cel putin nu avem ARGUMENTE SOLIDE pentru a sustine aceasta idee!)
dar ar fi fost intelept sa se gandeasca ca exista ghetari mai mari decat Titanicul! si de asemenea ar fi fost intelept sa puna mai multe barci de salvare la bord(din cate am inteles nu aveau decat in jur de 20-30) si ei erau peste 1500 de oameni!

| Teardrop explică (pentru anonim_4396):

Nici tu nu ai înţeles întrebarea. Probabil că n-am formulat-o eu bine.
Urmăresc să aflu de ce fanaticii ăştia religioşi cred într-o fiinţă supranaturală, care ar face un asemenea rău.

Eu, personal cred într-o fiinţă supranaturală.
Da' nu cred că acest Dumnezeu ar face ceva rău.

| AlexeHellsing a răspuns:

Cum poate creația să se opună creatorului?