| UnBroken2016 a întrebat:

Am o intrebare pentru religiosi. Cica fiecare viata e sacra si avortul e pacat. Mama lui Hitler la un moment dat vroia sa faca avort. Ma intreb oare, voi ca religiosi, ce credeti? Ar fi fost pacat sa faca asa ceva? Adica era pacat sa omoare o viata dar uite ca acea viata ce nenorocire a adus in WW2.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Avortul pentru probleme medicale nu este pacat. Oricum daca nu era Hitler sigur altcineva ar fi declansat al doilea razboi mondial. Tensiunile politice ale vremii ar fi gasit alt "autor" pentru declansarea acelei, nenorociri.

| SuNaM a răspuns (pentru danut):

Ce prostii spui... avortul este pacat in orice circumstanta. Avortul pentru probleme medicale este pacat, deoarece problemele acelea trebuiau gandite inainte de a face copilul, iar daca este cazul unui viol, naste copilul deoarece nu vei pati nimic.Si chiar daca vei pati, asta este voia lui Dumnezeu.Asa te invata religia ta, ca poti omora un copil daca sarcina sa zicem e toxica?

| danut a răspuns (pentru SuNaM):

Ai o expresie interesanta: "asa te invata religia ta". Intreb si eu, de unde sti tu ce si care e religia mea si mai interesant este ce ma invata pe mine religia mea, sa inteleg ca esti ghicitor sau ai ajuns deja la unificarea religillor? rolling on the floor

| SuNaM a răspuns (pentru danut):

Ateu nu esti, sau daca esti esti unul cu probleme la cap din moment ce vorbeti din prisma pacatului.Plus se vede clar ca esti ceva sectar.Nu ma intereseaza religia ta, atat timp cat stiu ca esti sectar.In fine, nu ar trebui sa vorbesti despre ecumenism(ai auzit vreodata de termen), ca cine stie, aude cineva care nu trebuie.

| danut a răspuns (pentru SuNaM):

I-a auzi, un sectar care zice ca avortul nu este pacat in anumite situatii, sectar rau. P.S. Cand (ma indoiesc sau mai bine spus sunt sigur ca nu vei ajunge) vei ajunge la varsta mea poate (in foarte mica posibilitate) vei intelege cu adevarat ce inseamna sau ce reprezinta cuvantul ecumenism.

| ania a răspuns:

Mama lui nu avea de unde să știe ce alegeri îngrozitoare urma să facă fiul ei.Conform credinței creștie există demoni ai morții care încep să afecteze puternic familiile în care cineva a făcut avort sau tentativă de avort ( de aceea mulți frați ai celor avortați au deseori gânduri de sinucidere, etc).E posibil ca tocmai aceea tentativă de avort să fi avut un impact spiritual negativ care să-l îndemne înspre uciderea altora.Da, ar fost fost păcat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

happy stii ca religia condamna mai tare avortul decat crima, avortul si genocidul.

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu nu foloseste un om pentru genocid; ci atunci cand omul nu asculta de Dumnezeu, ajunge o marioneta in mainile vrajmasului. Ca Dumnezeu lasa sa se intample lucrurile acestea este altceva. Oricum, placerile inimii nestapanite de Dumnezeu(adica bolile civilizatiei moderne) au facut mai multe victime decat Hitler si razboaiele mondiale. Putini sunt oamenii care mai mor de batranete.

| LoveSleep a răspuns:

Mama lui Hitler voia să facă avort pe naiba laughing

| UnBroken2016 explică (pentru LoveSleep):

Daca aveam memorie vizuala iti dadeam link. Minte ala/ aia, mint si eu.

| vocea a răspuns:

Prietene, lucrurile acestea au fost dictate sa se intample de divinitate pentru ca viata sa mearga in sensul acesta, daca nu se nastea hittler noi nu am fi existat fiindca nu mureau atatia oameni, daca maicata facea avort nu mai puteai pune aceasta intrebare care mie mi-a luat cateva minute din viata sa raspund, totul se leaga nimic nu e intamplator, poate acum erau numai tigani pe planeta sau ma rog cine stie cum ar fi aratat

| Divy a răspuns:

Da era păcat să facă aș ceva, multe din lucrurile care sunt acum se datorează războiului nazist!

| SuNaM a răspuns:

Dar daca o mama care maine face avort ar naste pe inventatorul leacului INSTANT pentru cancer? Ce ar fi atunc? De aceea nu este permis avortul, pentru ca este o crima si pentru ca Dumnezeu are un plan cu cel care s-ar fi nascut, indiferent ca acesta este unul normal sau nu, indiferent ca bun rau nu!

| Idris a răspuns:

"(...)Şi de-ar fi voit Allah, ei nu s-ar fi războit, dar Allah face ceea ce voieşte El." Surah Al-Baqara 2:253

| cristinaptx a răspuns:

Daca tu daca ai avea un copil si ai stii prin ceva minune ca o sa devina un ucigas ai dori sa il ucizi?