| Dorugar a întrebat:

Am o mare nedumerire!
Totul a plecat de la faptul ca am avut curiozitatea sa ma uit in Wikipedia sa vad ce inseamna cuvantul Christos.
Si am vazut ca inseamna UNSUL. Apoi am cautat in Biblie sa vad cand a fost UNS Isus si in ce functie a fost UNS acest Isus.
Si stiti ce am gasit despre Ungerea lui Isus?
Absolut Nimic!
INTREBARE:
Pai daca Isus nu a fost UNS, atunci cine este Unsul adica Christosul?

Nu cumva acest fals Christos este Dumnezeul veacului acesta?(Satana)?
Si raspunsul este evident, chiar acest fals Christos este acela care este slavit ca Dumnezeu in toate bisericile crestine! Waw!
Sa te inchini Satanei numindu-l Dumnezeu, groaznic.

E corect rationamentul meu?
Sau voi ati gasit in Biblie versete din care vedem cum ca Isus a fost uns si mai ales in ce functie a fost uns?

Atunci de ce crestinii se inchina falsului Christos, adica Satanei numindu-l Dumnezeu?

6 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Asta e cea mai mare greseala pe care o fac oamenii atunci cand vine vorba de religii. Interpreteaza fiecare cuvintel si virgula. Si ajung la tot felul de concluzii, unele dintre ele extremiste, generatoare de rau (razboaie, crime in numele religiei)

| Dorugar explică (pentru Dintrebare):

Nu pot sa fiu de acord cu tine. Pai daca Isus zice in (Matei 10:34, 35,36, 37) "Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia."
Si apoi intareste cele spuse
(35) Ptr. ca am venit sa aduc dihonia intre om si tatal lui, intre fata si mama ei si intre nora si soacra. (36) Si dusmanii omului se vor gasi printre ai sai, din propria lui casa. (37)"

Ce ai vrea sa inteleg din acest text?
Ca Isus vrea sa joace popice?
Eu dau versete CLARE in care nu este nevoie de nicio interpretare ci intelese exat asa cum scrie in Biblie

| Dorugar explică (pentru Dintrebare):

Tot asa si atunci cand Isaia spune ca Dumnezeu l-a azvarlit pe Lucifer din cer si acesta a cazut pe pamant ca o stea stralucitore.
Cum sa intelegem faptul ca in Apoc 22:16 acest Lucifer, steaua stralucitoare, anunta ca vine pe pamant ca sa-si faca biserica sa si ca el se va numi Isus?
Si cand colo ce vedem? Vedem ca Isus este slavit in bisericile sale, si mai vedem ca la Vatican Isus este slavit chiar in prezenta Papei cu numele de Lucifer?

| Dintrebare a răspuns (pentru Dorugar):

Nu am sa intru intr-o polemica cu tine pentru ca nu ma intereseaza prea mult subiectul si pentru ca nu cunosc citate din Biblie, asa cum cunosti tu. Eu doar mi-am spus parerea. Si consider ca alegerea citatelor pe care le-ai scris face parte din aceeasi greseala pe care o fac multele ramuri ale religiei crestine de exemplu. Fiecare cult, secta isi alege cateva citate pe care le folosesc indiferent de context si cu care isi scot ochii unii altora. Da, daca e sa luam textele ad litteram, in Bilbie sunt multe afirmatii contradictorii. Eu consider ca Biblia e mai mult o metafora decat o carte de stiinta sau istorie exacta

| Dorugar explică (pentru Dintrebare):

Dar din ce cauza crezi tu ca asta este o greseala?
Doar ca nu se potriveste cu minciunile cu care esti obisnuit sa le auzi?
Eu interpretez totul in contextul si intelesul religiei in care a aparut Biblia in timp ce crestinii o interpreteaza in contextul celor care au FURAT Biblia si o interpreteaza asa incat sa sutina sarlatania bisericeasca. Crezi ca asta e bine?
Asa este sunt multe afirmatii contradictorii, dar acestea trebuie sortate dupa prioritatea importantei lor, pentru ca o importanta are o afirmatie facuta de Dumnezeu de ex. ca in Isaia 43:11 unde Creatorul spune ca EL este singurul Mantuitor, si alta importanta are ceea ce spune cioflingarul Ioan ca Isus este Mantuitorul, pai ce Ioan a creat lumea si Universul?
Pai atunci de ce se iau crestinii dupa ce spune un cioflingar si nu se iau dup Creator?
Cine e gresit?
Da Biblia este o carte fara nicio valoare in care vedem cum gandeau oamenii in comuna primitiva.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun