| Moisie a întrebat:

Plecand de la faptul ca Isus mai este numit si Messiah sau Christos, si ca ambele inseamna acelasi lucru, adica UNSUL, dar in doua limbi diferite, din ce cauza in limba romana se foloseste un cuvant din vocabularul grec pentru a-l desemna pe un UNS?
Credeti cumva ca cuvantul UNS din limba romana scade valoarea lui Isus, pentru ca considerati ca limba romana este mult mai inferioara limbii grecesti?
Cum ar fi sa va apreciati corect limba natala, si in loc de Isus Christos sa folositi denumirea de Isus UNSUL?
Sau va este cumva frica sa-l numiti UNSUL, pentru ca stiti ca in Biblie nu scrie nici unde cand a fost UNS si in ce functie a fost uns Isus, si ca astfel vede toata lumea ca nu este el UNSUL, deci nici Christosul?

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Mie nu mi-e frica de nimic. Traducerea insa, din orice limba face ravagii in inteles. Probabil ca trebuia sa i se zica in original, in aramaica.
Chiar daca am traduce un cuvant banal, apar diferente de muzicalitate si altele, care pot schimba sensul, nuanta, perceperea cuvantului.
Ia ca exemplu : Soare, Sol, Sole, Soleil, Sun; in fiecare limba suna altfel.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Pai daca se schimba intelesul prin traducere, atunci lasati Biblia in limba ei originala ca atunci nu se schimba nimic.
Iar daca traduceti Biblia atunci traduceti si cuvantul de Christos, pentru ca altfel pute a minciuna pentru ca lumea este mintita si crede ca Christos este un alt nume al lui Isus, ceea ce nu corespunde adevarului!

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu este chiar asa! Nu stiu daca ai citit despre turnul din Babilon, in care scriptura spune ca oamenii vorbeau aceeasi limba, dar ca, luandu-si inima in dinti, devenind aroganti, au crezut ca pot sa-l atinga pe Dumnezeu, atunci au construit ceea ce se numeste 'turnul Babel".
Dumnezeu s-a suparat, a distrus turnul apoi a hotarat ca oamenii, creatia lui perfectibila, dar inca in stare de greseala, sa vorbeasca fiecare, pre' limba lui.
Asa incat sa nu se mai inteleaga intru marsavii.Sa vada si aspectul asta.
Pentru ca nu limbajul conteaza, doar Credinta!
Credinta in frumos, lipsa speculatiilor, puritatea!
Mai tarziu au aparut Martin Luther, si altii mai inainte si dupa, care au constatat ca 'prostii' ascultau Lithurghia in latina, sa zicem, dar dandu-si seama ca nu pricepeau decat esenta, ca preotii au inceput sa abuzeze de candoarea oamenilor rastalmacind cuvantul Domnului, au tradus' in limba poporului (locului), nefiind dumnezei, au tradus cum le-a convenit!
Asa s-a tradus Biblia in toate limbile, o infinitate. ceea ce e imposibil ca sa-i pastreze ideea initiala, ajungand sa infioare, poate fiinte curate ca si tine.Caci multi se uita la cuvinte, la logica si matematica limbajului uitand (eludand esenta) ESENTA!

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

1 Sa nu-mi spui mie ca tu inca mai crezi povestea cu turnul lui Babel?
2 Astazi societatea s-a dezvoltat si traim timpuri in cre NU conteaza ceeaq ce crezi ci doar ceea ce stii! Trebuie sa fi total incult si ilogic sa poti crezi intr-o religie inventata ca instrument politic de catre imparatii Romei si sa mai ci crezi in ea!
3 Credinta in frumos si bine trebuie scoasa din religia si biserica care s.a dovedit cea mai diabolica institutie din istoria umanitatii, si cuprinsa in domeniul artelor frumoase si nu a sarlataniei religioase!
4 Preotii si astazi profita de prostia oamenilor si le prezinta oamenilor o scriptura FURATA si marsavita prin minciuni si interpretari mincinoase ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu si neglijeaza sa le spuna oamenilor ca acel "dumnezeu" este FALSUL Christos numit si LUCIFER, adica Diavolul!
Asta desi intotdeauna ESENTA este doar ADEVARUL si nu minciuna, sarlatania sau Sfanta Prostie pe care se bazeaza biserica crestina.