| Aborted a întrebat:

Am o mica intrebare pentru cei religiosi si mai putin pentru credinciosi : De ce credeti in Dumnezeu?

50 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ca sa nu doarma unii de grija noastra.

| Hombre a răspuns:

"pentru cei religiosi si mai putin pentru credinciosi"
Cum vine asta!?

| Aborted explică (pentru Hombre):

Cred ca cei credinciosi cred ca exista o forta divina in univers si atat, iar cei religiosi cred in dumnezeul pomedin de 2000 de ani in coace. cei cu biserica, pacatele, iadul, raiul etc.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Aborted):

"Credincios" sau "religios" inseamna acelasi lucru happy

Edit: acesti termeni nu fac referire la un cult anume. Poti fi credincios...dar nu lui Iisus, ci zeitei Shiva, spre exemplu.

| Aborted explică (pentru 1dintrevoi):

Un profesor mi a spus ca a fi credincios inseamna a crede intr o forta divina iar a fi religios inseamna a respecta cu strictete prescriptiile biserici.
Cred ca poti fi credincios refuzand rugaciunea, mersul la biserica etc.
Oricum, parerile sunt impartite. happy

| Maxim96 a răspuns:

Eu cred pentru ca-i simt prezenta!

| Aborted explică (pentru Maxim96):

Esti un psihopat.

| Maxim96 a răspuns (pentru Aborted):

De unde stii?
Si de ce tragi asa concluzie aiurea?

| NGheorghe a răspuns:

Pai o sa "cred" in oamenii de stiinta cand nu o sa caute sa ne duca atata cu vorba si cand vor fi capabili sa raspunda la anumite intrebari; de exem. pe mine nu ma intereseaza cum a aparut primul organism viu, ci pe mine ma intereseaza cum a aparut primul organism viu care era capabil sa se reproduca. Stii tu? Sau vrei sa ma faci la alba-neagra?
Alta: Care sunt procesele prin care materia (ta cenusie) genereaza gandirea? Nimeni nu stie, tu stii? As mai preciza ca unele insecte nu poseda materie cenusie si totusi stau foarte bine la capitolul autoaparare, si la enervare (mai ales tantarii si mustele) cum oare gandesc ele? si cum au ajuns sa gandeasca? de ce puricii au ochi? si de ce puricii au nevoie de ochi?
Ai vazut ca nu te-am intrebat de legile gravitatiei, legi pe care nici Einstein nu le poate explica ci doar are ipoteze copiate de la altii, dar daca mai vrei intrebari iti mai dau.

| Aborted explică (pentru NGheorghe):

Esti dus.
Imi spui ca oamenii de stita cauta sa ne duca cu vorba? serios? esti tampit?
Raspunsul la intrebarile tare ar fi ca stiinta nu stiu inca absolut totul, dar incearca sa l afle. De aceea de la an la an suntem tot mai evoluati.(nu tu, tu de la an la an esti din ce in ce mai prost)
Tot ce are religia sunt povesti stupide.
Desteptule.

| NGheorghe a răspuns (pentru Aborted):

Oh piticule, ia spunem tu mie cine, unde si cand a incercat vreodata sa afle de exemplu: "cum a aparut primul organism viu care era capabil sa se reproduca "? Iti zic eu? raspunsul este: Niciodata. Poate sti tu altceva, dar sa nu vi cu cum a aparut primul animal unicelular incapabil sa se reproduca ca nu ma itereseaza? Orice aparitie a vreunui animal incapabil sa se reproduca nu inseama evolutie posibila ci disparitie sigura.
Cata vreme exista razboaie pe pamant asta nu inseamna evolutie ci este vorba de minciuni, inselatorii si abuzuri care dainuie datorita prostiei, inculturii pe de o parte si credinta in concurenta oarba pe de alta parte. Evolutie spui tu la "distrugerea sistematica a planetei"?
Ia uita-te la misiunile lunare ale americanilor care au fost filmate in studiouri si nicidecum pe Luna:
-umbre a unor astronauti care se dubleaza in marime pentru ca se apropie de reflectoarele din studiouri
-lipsa prafului de pe modulul lunar
-sau de exemplu: marimea pamantului vazut de pe luna care este la fel de mare ca si marimea Lunii vazute de pe pamant adica de la o distanta de 5-10 metri de o persoana Luna este la fel de mare ca si capul acestuia, si de la aceeasi distanta pamantul este la fel de mare ca si capul astronautului iar in realitate pamantul este de 4 ori mai mare ca si luna. Interesant!
Iti ajunge sau vrei sa iti dau si alte teme?

| Aborted explică (pentru NGheorghe):

Oh piticule, ia spunem tu mie cine, unde si cand a incercat vreodata sa afle religia orice?

| NGheorghe a răspuns (pentru Aborted):

Cine, unde si cand a incercat vreodata sa afle religia orice?

vrei sa afli ceva despre o persoana care intr-un anumit loc si la o anumita data a descoperit ceva? sau vrei sa stii ceva despre anumite religii?
as vrea sa reformulezi...

| Aborted explică (pentru NGheorghe):

Scuze am copiat fraza de la tine.

Spune mi cand a incercat religia sa demonstreze ceva prin fapte concrete nu doar prin vorbe.

Gata, acum sper sa intelegi.

| Aborted explică (pentru NGheorghe):

Ti a mancat pisica limba?

| NGheorghe a răspuns (pentru Aborted):

Nuuuu! ci mi-a taiat-o popa, oricum raspunsul o sa ti-l scriu cu degetele... mai asteapta purtin, daca vrei mai uita-te prin raspunsurile mele.

In mare religiile trateaza despre viata, adevar, dreptate si dragoste, insa nicidecum despre stele si atomi:
-am mai scris despre ADN si cele 4 nucleotide ale lui (A-T si C-G) care se repeta de milioane de ori, o celula vie nu este un amestec de substante chimice care POC incep sa functioneze
- pe de alta parte cand o persoana care a trait acum 2000 de ani afirma ca "samanta de mustar este cea mai mica samanta dintre toate plantele" ar trebui sa fi avut informatii de la Oxford big grin

Nu-i simplu

| Aborted explică (pentru NGheorghe):

Nu te mai ascunde si raspune.

| NGheorghe a răspuns (pentru Aborted):

"Spune mi cand a incercat religia sa demonstreze ceva prin fapte concrete nu doar prin vorbe."
Eu ti-am zis mai sus : "daca vrei mai uita-te prin raspunsurile mele"--- dar tu te-ai uitat? sau vrei sa aiti explic de la A la Z pe sute de pagini?
In principal citeste ce am scris despre religia crestina:
"creste-ti, inmultitiva si stapaniti peste pamant si animale" si de aici incearca sa vezi abuzurile ce se pot face la fiecare capitol in parte
cresteti-(este instinctil de autoaparate)- un animal care este separat de specia lui stie sa separe mancarea, stie care este buna pentru el si care este otravitoare, Incearca sa observi ca persoanele (antrenor, maestru) care te invata autoaparare-arte martiale sunt de fapt si cei cere te limiteaza, sint potentialii tai tradatori... cineva care nu te cunoaste nu stie cum sa iti faca rau, insa ei stiu.
"reproducere" in capitolul asta babele sunt cele mai mari genii si daca refuzi sfatul lor esti aproape mort. Spre deosebire de animale care isi parasesc pui cand au ajuns la maturitate, toate babele se amesteca in chilotii celorlalti, zilnic si pana mor. Babele vor face tot ce le sta in putinta ca ceilalti sa nu aiba casa lor si masa lor ca sa nu li se tranteasca usa in nas.
-"stapanirea peste pamant si animale" (sau instinctul de aparare al speciei) aici poate este greu sa observi ca oamenii intotdeauna vrut sa stapneasca mai mult si nu s-au multumit sa stapaneasca doar peste pamant si animale, adica vor sa stapaneasca si peste alti oameni. Razboaie peste razboaie non-stop, si incepand din preistorie au existat: robi si sclavi si slugi si iobagi si saraci, in zilele noastre exista "sclavia politicii financiare" adica oricand poti fi bagat in faliment de catre cei cu bani si nu are importanta cat esti de profesionist sau de performant.
Asta inseamna religia... oricand se poate dovedii ca cei care stapanesc peste alti oameni au ceva de pierdut. Un Hitler sau un Napoleon sunt oameni care sunt renegati de familie si care nu au copii-urmasi. Sau tu cu superioritatea ta "Pai religia mati ce a nemonstrat de crezi", vobesti de parca cineva ar fi obligat sa iti explice ca teoriile despre "viata de apoi si avantajele de acolo sunt complementare, ca de fapt religia te ajuta sa descoperi pe mincinosii-profitori din orice domeniu, iar tie ti se inoculeaza teorii despre iad ca sa nu observi usor adevarul ce se petrece sub ochii tai, cand iti vei da seama fapta va fi deja consumata.

Religia inseamna ca trebiue sa crezi anumite chestii pana ajungi la o anumita varsta a maturitatii si iti dai seama cum functioneaza sistemul bazat pe cinci minute de neatentie:
-Buda- este persoana care si-a parasit fica nou nascuta
-hinduistii sunt cei care te insoara cu pistolul la cap
- islamistii sunt cei care isi vand ficele,
-crestinismul este religia in care esti tinut departe de moralitate si logica in schimb nu esti obligat, te insori cu cine vrei tu dar desi nimeni nu spune nimic, majoritatea famililor se "bosumfla", dar iti cresti odraslele cu multinterpretari si jocuri de cuvinte si apoi le lasi sa se casatoreasca cu cine vor ele, "bosumlandu-te la randul tau".
- sa spui ca esti ateist este ca si cum ai afirma ca nu dai doi bani pe teoriile despre fidelitate, adica depravare cat cuprinde. Si intreb eu: ce evolutie? distrugerea sistematica a Terrei prin poluare si concurenta oarba tu o numesti evolutie? productia neâcetată de armament de razboi tu o numesti evolutie? ce stiintă? Darwin cel care a enuntat teoria evolutiei a murit cu un secol inainte de a se descoperii ADN-ul nucleic; ADN- inseamna codificare ceea ce anuleaza orice aparitie spontana si haotica. Scurt! Vrei dovezi? Aici nu ii joaca: orice incrucisare intre specii diferite duce la sterilitate: cal+magar=catâr steril, leu+tigru=laigăr steril,
Viata nu este o explozie de animale care fac tot ce vor ele ci dincontra, exista legi foarte precise si consecintele sunt observabile. Ceea ce vreau sa zic este ca ii greu sa crezi că niste primitivi care au scris biblia ar avea dreptate, dar este mult mai greu, chiar foare greu sa cred in evolutia vietii pe pamant.
Imi place de cei care afirma "milioane de ani" si dupa care asteapta ca publicului sa i sa invarta ochii in cap si sa ramana fara intrebari, dar smecheria asta tine doar la primul spectacol ca la al doilea spectacol fuge de pe scena...

Tu nu vrei sa crezi ca nu are importanta ce-i in stele sau ce-i in atom, cata vreme nu te intelegi cu familia ta orisicine iti poate tranti usa in nas, si eventual te accepta daca nu ai ideii ci doar daca accepti sa le asculti minciunile si teoriile cum ca ei cei mincinosi au fost mai puternici ca superman, si daca te miri mult poate iti da si o bere...

| NGheorghe a răspuns:

De ce sa speri cand poti sa fi sigur ca nu te voi deranja, Deci tot ce trebuie sa faci tu este sa nu declari ca fiind adevarate niste teorii care la ora actuala inca sunt in stadiul de ipoteza; deci nedovedite ca dealfel cea "a evolutiei".

Daca-s ipoteze atunci prezinta-le ca atare si sigur n-o sa te deranjez nici din greseala.
Religia mea imi da principiile si resurse necesare de a-i descoperii pe mincinosi... iar stiinta in care crezi tu nu te ajuta sa-ti camuflezi minciunile. Mie sa imi spui ca tu "ai citit in mare" este ca si cum mi-ai spune ca nu stii sa imi raspunzi, iar daca "ma trimiti la dracu" ii si mai clar ca nu ai pe nimeni care sa te ajute sa scoti ceva util din teoriile si conceptiile tale evolutioniste si incomplete si nici nu o sa ai vreodata, deci ii clar ca TU esti cel care nu o sa ma deranjeze pe mine... mai ales daca vei continua sa vorbesti doar ca sa nu taci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce? pai, de treci codrii.de arama.de mai giatima caraca-i geas.de canta de la posibilite? da di ci vrai sa stii?

| Mikhtarian a răspuns:

Cand am avut nevoie de el,si m-am rugat foarte tare,chiar mi-a dat putere, si am iesit castigator, l-am simtit.
Cred, pentru ca tot ce vad, vad maiestatea si frumusetea de a creea.
Nu vezi ce frumoasa-i planeta?

| Aborted explică (pentru Mikhtarian):

Oamenii normali folosesc 3% din creier; Einsten folosea 8%.
Au fost cazuri critice in care oamenii au reusit sa ridice o greutate de o tona pentru a salva viata altcuiva.
Prin urmare, daca tu crezi cu toata fiinta ta intr un lucru sau daca iti doresti ceva din toata inima vei primi acel lucru.
Cand ai nevoie de ceva ( orice **** ) iti pui toata dorinta in dumnezeu rugandu l astfel sa ti indeplineasca nevoia. Crezand ca el iti va curata viata ta mizerabila ajungi prin propria putere s o curati tu fiindca ai crezi din toata inima ca acest om invizibil te va ajuta.

| Lizzu a răspuns (pentru Mikhtarian):

"Nu vezi ce frumoasa-i planeta? "

--- Si cu ce traieste pe planeta cum e? planeta poate fi frumoasa, dar pe ea de ce e numai tristete?

| Mikhtarian a răspuns (pentru Lizzu):

Cum de ce? Din cauza oamenilor care au nevoie doar de faima si bani.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Polonic1):

Eu nu stiu engleza.

| Vi003 a răspuns:

Dupa ce citesti Biblia, stam de vorba, sau Talmudul sau orice carte sfanta...

| Aborted explică (pentru Vi003):

Am citit o, e o prostie la fel ca raspunsurile voastre.

| Vi003 a răspuns (pentru Aborted):

Emana tu o sclipire a gandirii tale, macar una!

| Aborted explică (pentru Vi003):

Emana tu o sclipire de om rational, nu te vad a fi normal.

| Vi003 a răspuns (pentru Aborted):

N-ai cum sa ma vezi, dar tu esti un Gica-Contra subtire in cultura generala. Regret ca ti-am dat atentie!

| Aborted explică (pentru Vi003):

Foarte corecta atitudine.
Sper sa nu te mai vad niciodata.
Da mi ignor te rog.

| Achtor a răspuns:

Pentru ca exista...

| Aborted explică (pentru Achtor):

Habar n ai pe ce lume traiesti.

| Achtor a răspuns (pentru Aborted):

Crezi ce vrei

| aallyynnuuttzzaa a răspuns:

Pentru ca exista ...altii cred numai asa de frica sa nu ajuna in Iad ...si se prostesc atata ca sunt credinciosi, e greu sa crezi 100% in Dumnezeu, cine zice asta e cel mai mare mincinos, in sufletul lor exita si semne de indoiala. Cei care cred 100 % nu se gandesc ce manaca, cu ce e imbraca, cum ii sta parul si chestii lumesti! Parerea mea!

| Aborted explică (pentru aallyynnuuttzzaa):

Pentru ca exista, asta nu i un raspuns, e doar o prostie.

| Polonic1 a răspuns (pentru aallyynnuuttzzaa):

Dovedeste ca exista.

| Exilee a răspuns (pentru Polonic1):

Dovedeste si tu ca nu exista. big grin

| Polonic1 a răspuns (pentru Exilee):

laughing

| suităr a răspuns (pentru Polonic1):

De ce oare in istorie exista 2 ere? Era inainte de Hristos si cea dupa Hristos?
Biblia crezi ca e o simpla inventie? Cei care au scris Biblia au fost indrumati de Dumnezeu.
Lumina de la Paște in Ierusalim e tot făcătură? Sunt soldati platiți să inlăture orice forma de foc.
Moaștele Sfinților tot din neat au aparut?

..si sunt N dovezi.Cea mai mare este in inima creștinului.

| Polonic1 a răspuns (pentru suităr):

1.Pentru ca cei care au modelat istoria asa au vrut.
2.De unde stii tu ca au fost indrumati de d-zeu?
3.Da
4.Sunt simple oase.

| Nucreeed a răspuns (pentru aallyynnuuttzzaa):

Te'ai gandit ca tu crezi ca exista doar pentru ca tu vrei sa existe?

| Aborted explică (pentru Exilee):

Da mi voi sa incerc eu :
Nu l vad nicaieri.
Astept raspunsul tau big grin

| Aborted explică (pentru Polonic1):

Religia e doar o afacere; cred ca sti asta la fel de bine ca si mine.
Prin urmare daca religia care e o afacere il promoveaza pe dumnezeu, atunci rezulta ca dumnezeu e o afacere - deci nu exista.
Ce parere ai?

| Aborted explică (pentru Aborted):

Stii*

| Polonic1 a răspuns (pentru Aborted):

Complet de acord.

| Yuruva a răspuns (pentru aallyynnuuttzzaa):

Ultimele doua randuri din postarea ta m-au facut sa ma gandesc la un "hobo". Cine s-ar fi gandit ca vagabonzii erau 100% crediniosi? happy

Întrebări recente