| Anonima6775 a întrebat:

Dumnezeu există?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Am o curiozitate daca tot dai raspunsuri pe alte topice cu chatGPT de ce nu ne spui ce parere are softul AI in legatura cu intrebarea ta? chiar sunt curios nu de alta
as intreba eu chatGPT-ul meu, dar nu am incarcat luna asta abonamentul, ca la mine nu este de asta gratuit ci platitwinking

| mODIN a răspuns:

E ca si cum ai intreba daca "5" exista. Cineva iti zice ca da, tu ceri dovezi, acel cineva iti zice ca n-ai cum sa dovedesti "stiintific" asta, ca existena unui numar nu poate fi dovedita cu instrumente in afara matematicii, iar tu te declari invingator si aparator al "ratiunii", dovedind ca 5 nu exista rolling on the floor

| Robert2526 a răspuns:

Da, normal ca exista

| dany1988122 a răspuns:

''Exista'' precum ''exista'' si Krishna, Zeus, Odin, etc

| EestiSodalane a răspuns:

Da exista

| Anonima6775 explică (pentru EestiSodalane):

Dovadă

| EestiSodalane a răspuns (pentru Anonima6775):

Există biblioteci întregi scrise pe subiectul ăsta. Dacă chiar ai în inima ta deschiderea spre asta te sfătuiesc să te apuci de citit și cercetat. Dacă nu ai deschiderea respectivă... asta ramane problema ta.

| T0Teu a răspuns:

Da.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Sa-ti spun o chestie,mama mea care a fost și este o persoana credicioasa,chiar dacă nu e pocaita mi-a spus,ca cand era mica l-a vazut pe Isus pe norii cerului,dar Iisus era cu spatele si nu putut sa ii vada fata,si cand a vrut sa i-l arate si altei persoane pe Iisus a disparut aratarea lui Iisus. Exista Dumnezeu, însă nu te aștepta sa-l vezi pe Dumnezeu ca sa crezi in el,caci nu e posibil sa-l vezi,trebuie sa crezi în Dumnezeu fara sa-l vezi,ca dacă l-am vedea pe Dumnezeu,atunci nu ar mai avea niciun rost credinta noastra,si nici nu ar mai avea rost sa vorbeasca scriptura despre credinta, daca l-am vedea pe Dumnezeu. Dacă vezi ceva,atunci ce nevoie mai ai de credinta?
De exemplu,dacă îți vezi parinti sau copilul sau soțul în fata ta, tu trebuie sa crezi ca ei trăiesc? evident ca nu trebuie sa crezi,deoarece ii vezi chiar în fata ta,îi poti atinge,si ai dovada clara ca sunt vii.Dar dacă cineva cineva îți spune,vezi ca mâine vin pe la tine in vizita, tu atunci trebuie sa crezi, pentru ca e ceva ce nu vezi momentan, dar asta nu insemna ca daca tu nu crezi, acea persoana nu vine maine la tine.Asa e și cu credinta

| Anonima6775 explică (pentru CLaludiu1234):

Vreau o dovadă că Dumnezeu există

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru Anonima6775):

Am incercat sa te ajut, dar nu iti pot da nicio dovada ca Dumnezeu exista, eu am auzit de minuni pe care le-a facut Dumnezeu dar nu știu dacă asta te-ar ajuta. Dacă vrei caut marturii spuse de persoane pe you tube și îți spun numele ca amai apoi sa le asculți.Ai putea sa mergi la un pastor, preot, sa le pui lor aceasta întrebare, poate ei te vor ajuta cu dovezi mai convingătoare ca Dumnezeu exista, sau cauta pe internetde preferat pe you tube dovezi ca Dumnezeu exista

| T0Teu a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Eu personal cred ca una din cele mai mari dovezi e Biblia, Cuvântul Lui. Prin Biblie Dumnezeu poate vorbi absolut fiecarui om si cred ca Biblia e cartea care a schimbat cele mai multe vieti

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru T0Teu):

E adevarat ce spui, dar poate omul se îndoiește de ce scrie în biblie.Nu crezi ca sunt oameni care cred ca biblia e scrisa de oamenii, ceea ce e adevarat si tocmai de aceea, ei pun la indoaiala ce scrie in biblie?
Dacă omul este ateu, vrea dovezi clare în afara de ce scrie în biblie

| T0Teu a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Știu, dar probabil o dovada vie ar fi insasi viata lui care se schimba intr-un mod inexplicabil. Adica, spre exemplu, dintr un ateu convins sa inceapa sa creada ce scrie in Biblie, ba chiar sa simta in interiorul lui ceva ce n a mai simtit niciodata si sa inceapa sa se roage lui Dumnezeu este cu adevarat o schimbare.

| filin a răspuns:

Dumnezeu nu există.