| thelovelyangel a întrebat:

Am o problema de sanate, am fobie sociala, spune-ti-mi si mie o rugaciune facatoare de minuni, un Canon greu...poate am facut un pacat. Nu ma judecati... vreau doar pareri sincere.

Răspuns Câştigător
| Ben00 a răspuns:

In cartile de rugaciuni gasesti si Canon si paraclis si psalmi.
Un sport o sa te faca sa ai mai multa incredere.
Iti recomand sa mergi intr-o "tabara" la Manastirea Oasa in fiecare an.

http://www.youtube.com/watch?v=3_abTVvzTXo

si sa asculti inregistrari din marii duhovnici (Bartolomeu Anania, Teofil Paraian)

14 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Spune-i Lui Dumnezeu ce simti.

| AvalohAlyn a răspuns:

Mergi la doctorul psihiatru si urmeaza schema de tratament, exista tratament pentru ce ai tu.Si fa si psihoterapie cu un psiholog.Citeste si carti motivationale.Toate astea, te vor scapa de probleme.Succes

| sublime89 a răspuns:

Pentru problemele de sanatate se merge la doctor. Nu exista rugaciuni facatoare de minuni, si alte povesti din astea. Presupun ca esti crestin, dar vad ca nici credinta in d-zeu nu te ajuta. Aceasta poate da incredere cateodata unor oameni, pentru ca nu se mai simt singuri, si simt ca ii ajuta cineva "acolo sus". Depinde de la caz la caz. Daca credinta nu te ajuta, atunci nu stiu ce mai poti astepta de la nu stiu ce rugaciuni. N-ar trebui sa mai ai nevoie de asa ceva.

| suffarstar a răspuns:

Fix canoanele or sa te salveze. Mai bine ti-ai infrunta fricile. Cauta-ti un psiholog foarte bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu Dandanache, da-i funditalaughing

| Denly a răspuns:

E cam greu sa te schimbi daca asa e tempramentul tau. Tu poate ai vrea sa vorbesti, dar sufletul te trage spre tacere, iti place mult sa obesrvi, sa asculti, dar actiune zero. Ar trebui sa iti cresti motivatia, uita-te la filme care sa te incurajeze. Sa iti dea idei. Schimba-ti modul de gandire, creiaza-ti ganduri incurajatoare. Succes!

| RespiraSiInspira a răspuns:

Nu ai nevoie de rugaciune pentru asta...trebuie doar sa iti faci un prieten, doi. Apropo, dupa parerea mea psihologii sunt niste creaturi inutile laughing cel mai bun lucru e sa iti faci un prieten total dezinhibat, care sa nu stea doar cu tine intr-un colt sa vorbiti.Cineva care sa te ajute sa te integrezi.Norocwinking

| monicutzaMonicutz a răspuns:

Nu cred ca este nevoie de vreo rugaciune... eu cred ca tu ar trebui sa ai mai multe incredere in tine si sa fi tu in orice moment. take care! happy

| MiruMoon a răspuns:

Nu e o fobie, se numeste a fi antisocial happy.
Nu este nevoie de nici-o rugaciune si nu ai facut nici-un pacat ca sa nu mai poti discuta cu oamenii.
Cred ca ar trebui sa iti vezi de treaba ta si sa ai grija de tine, oamenii de obicei sunt rai, e mai bine sa fii pe cont propriu, dar daca iti doresti un prieten/o prietena ai putea incerca sa vorbesti cu ei.Nu se intampla nimic :*. Daca iti este chiar asa de greu discuta cu parintii tai sau te poti duce la un psiholog care stie ce sa iti spuna mult mai bine.

| thelovelyangel explică (pentru MiruMoon):

Da,sunt la psiholog. Doar ca ma blochez cand trebuie sa vorbesc cu cineva. Nu mai pot spune nimic

| MiruMoon a răspuns (pentru thelovelyangel):

Eu cred ca lucrul asta e adorabil, dar cand va trebuii sa spui ceva important si tu nu vei putea nu va fi prea bine, ugh...ai incredere in tine!

| Dandanache a răspuns (pentru thelovelyangel):

Mergi la psiholog si vezi daca se imbunatatesc lucrurile. Daca nu, incearca un duhovnic.

| Dandanache a răspuns (pentru MiruMoon):

Antisocial desemneaza un individ care incalca regulile de conduita sociala si devine chiar un pericol social. In cazul de fata, e vorba de anxietate sociala.