| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare cam ciudata: Prietenei mele i i este frica de intuneric zice ca are impresia ca e cineva langa ea sau ca vede eu stiu ce,asata doar noaptea, ziua nu are probleme deloc. Vreau sa zic ca ea de mica e asa fricoasa si in plus de asta cred ca are si ceva la inima ca zice ca o deranjeaza are o senzatie ciudata. Intreb de unde frica asta? frica de ce? ea se uita la fenomene stranii mai demult, iar acum numai poate. cum sa o ajut? ce ar trebui sa faca?

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Du-o mai bine la un psiholog ca sa scape de frica, eventual la un medic de familie pentru un control la inima. O va ajuta mult
Numai bine

6 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Si mie imi era frica atunci cand eram miclaughing, uaa...ce mai fugeam noaptea pe strada pana dadeam de lumina de la stalpirolling on the floor.Da, este rau sa iti fie frica dar mie mi-a trecut cu timpul.M-am gandit ca Domnul este cu mine si in mintea mea mi-am pus gandul ca sunt protejat si imi inchipuiam un "scut" in jurul meu.Ea se va face bine daca face ca si minebig grin.
Pacebig grin

| dragos9234 a răspuns:

In intuneric este normal sa te simti putin diferit pentru ca nu vezi ce este in jurul tau, dar chiar sa iti fie frica..nu vad de ce ii este, cel mai bine scoate-o afara noaptea si las-o pe intuneric pana dimineata si ii trecelaughing
Glumesc nu face asta

| Mik3 a răspuns:

Majoritatea oamenilor le este frica de intuneric, dar putini oameni stiu ca frica asta apare mai ales din cauza lipsei credintei lor in D-zeu. Daca ar merge la biserica mai des si ar vb cu un preot, pot sa garantez ca aceste lucruri nu i se vor mai intampla pe viitor.

| SmexyBoy a răspuns (pentru Mik3):

E... eu daca le spun ca am frica de Dumnezeu si nu de intuneric, ei vin si spun, ereticule, paganule, istericule.

| Mik3 a răspuns (pentru SmexyBoy):

Cu siguranta cei care spun acestea nu sunt orodoxi si mai ales nu cred in D-zeu, nu trebuie sa bagi in seama aceste lucruri, capul plecat si mergi inainte. big grin

| richarddawkins a răspuns:

Sa gandeasca rational, frica de intuneric a fost cosmarul stramosilor nostri si este si in prezent, noi nu suntem adaptati noptii, suntem mamifere de zi, ea asociaza acele documentare cu frica ei si cum imaginatia ea razna noaptea ceva normal uitati-va impreuna la teoria evolutiei, big bang ca sa vedeti ca alea sunt basme sau efectul electromagnetism
http://www.descopera.ro/......rtilor-vii
http://www.descopera.org/paranormal-case-bantuite/