| Dnse a întrebat:

Am o problema cu intunericul. Mi-e foarte frica de intuneric, fenomele astea stranii si ciudatenii.Nu sunt fricoasa de fel, dar astea sunt slabiciunea mea.Cum fac sa-mi indepartez teama?

Răspuns Câştigător
| cappodonna a răspuns:

Este ceva normal.Fiecare dintre noi avem fobii. Ce nu ne doboara ne face mai puternici insa de ce ne e frica nu scapam.Eu si acum la 22 de ani nu pot sa adorm daca e lumina stinsa.Am incercat sa adorm cu o veioza aprinsa, ceea ce a dat si rezultate dar pe termen scurt.Actualmente tin televizorul deschis si al programez ca intr-o ora sa se stinga. E o varianta care la mine a mers.Incearca si tu, nu ai nimic de pierdut. PUP

33 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

whistling
Hai sa ma dau si eu curajoasasmug
Deci.si eu eram fricoasa[si acum mai sunt, dar mai putinlaughing]...prietenii de pe TPU stiurolling on the floor
Doamne...am ajuns sa dau eu sfaturirolling on the floor
Aprinde toate luminile oriunde mergi si spune`ti in gand ca nu ti se poate intampla nimicbig grin...Sau...eu de fiecare data cand imi era frica ma gandeam la aia care se uita la filme de groaza si lor nu le e frica...si ma enervam ca eu sunt fricoasa si imi trecea instantaneulaughing[eh... e mai mare mandrialaughing] big grin

| Flav a răspuns:

Hai mai ce naiba...si mie imi era frica cand eram mic.imi imaginam ca vine bau-bau, ca poate vine vreun hot.ehh cate nu aveam pe cap. Incearca sa-ti iei 2 prietene ( de recomandat amici ) si sa iesi seara pe afara, sa te plimbi, si-n locuri mai putin luminoase. Sa incerci usor, usor sa-ti invingi aceasta teama. Orice se poate invinge, trebuie doar vointa si rabdare.happy
A, mai e de fapt o solutie. Sa fiu eu cu tine in intuneric, cu siguranta te-as vindeca complet thinking Cred, asta daca nu mi se face mi-e frica si fug primul rolling on the floor

| Casiana a răspuns:

Eu am 20 de ani, acum imi inving frica, ies singura noaptea, merg p strada singura, dar nu por spune ca nu imi ste oarecum frica...Deci cred ca teama iti va fi mereu, insa depinde curajul si puterea de a trece peste teama ta...Ai incredere in tine! Succes!:*:*:*...Si sa stii ca nu este o tregedie ca iti este teama, nu asculta p cei care rad!

| Gabry a răspuns:

Cand eram mai micuta si mie imi era frica de intuneric! Aveam un ursulet special care il steangeam in brate daca auzeam un zgomot strain, si aveam si un motanel care acum e la tara(cam batran acum)si il mangaiam si ii spuneam: Nu vin hotii la noi, nu vin hotii la noibig grin!

| Criiss16 a răspuns:

Cum spune si Flav, ia-ti doua prietene cu tine si mergeti in locurile cu foarte putina lumina.Cand eram mai micuta, ca sa nu-mi fie frica spuneam: nu mi-e frica de intuneric, nu mi-e frica de intuneric.Am tot repetat pana cand am ramas cu ea in cap.Acum nu mai imi e frica de intuneric.Incearca,poate merge si la tine.Ai nevoie doar de curaj si vointa.happy

| sweet_girl_carmen a răspuns:

Bea un pahar de lapte cald, gandeste-te la ceva frumos, si mai gandeste-te ca nu exista fantome si nu ai de ce sa-ti fie frica. Iti poti lua si un animalut de plus cu care sa dormi.

| oana_1897 a răspuns:

Totul tine de subconstientul nostru care lucreaza mereu...incearca sati amintesti de cand au aparut aceste fobii si cine sau ce lea declansat, apoi incearca sa te autodepasesti, sa-ti pui in minte ca nimic rau nu se poate intampla si sa te crezi mai puternica si ai sa reusesti... pupici si bafta

| Raul a răspuns:

TPU e un site mega folositor, si eu am acesta problema(fobie) cu intunericul mai ales de cand m-am uitat la 28 days, weeks later... ce frica imi e de infectia aialaughing

| IuLiA_4257 a răspuns:

Si mie imi iera foarte frica de intuneric si cand mergiam la culcare imi luamm mp4-ul si ascultm muzica sau ma gandeam la ceva frumos si mi-a trecuthappysper sa te ajute l cvhappy

| Pastiluţă a răspuns:

Heii. :*
Voi nu mai fiţi aşa răi cu ea.Cum spune şi cappodonna cu toţii avem fobii şi nu trebuie să ne fie ruşine cu asta.Sincer chestia cu televizorul nu o să funcţioneze la nesfârşit straight face.Aşa că mai bine atunci când te duci la culcare îţi fixezi în cap ideea că nu are de ce să-ţi fie frică happy. Sper să nu mai ai teama asta.Şi să treci şi peste astabatting eyelashes.Te pup :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum vine asta, tu nu vezi pe intuneric? Ma refer la monstrii aia hidosi cu gheare si colti si la paianjeni si la vircolaci si la vampiri asa ca mine rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Glumesti? Cel mai frumos lucru este sa stai seara pe o bancuta ascultand muzica la mp3 si privind cerul plin de stele.Si care e faza cu fenomenele stranii? daca sti ca te sperie chestii de genu nu te mai uita la tv la tot felul te prosti si revino cu picioarele pe pamant ca nu exista asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da buna treaba, bea-ti lapticu si vira-te in pat ca trece rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, trece pina stingi lumina si ies de sub pat monstrii aia hidosi si cu gheare lungi. Deci noapte buna rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TPU e de mega ajutor.mai ales la chestia asta cu frica eu am vazut filmul 28 days, weeks later si mi-e frica de mor de infectia aialaughing...sa-mi fac si eu cont?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti singura mie mi-e frica de cand ma stiu si asta nu mai din cauza filmelor horror.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema.nu reusesc, tot mi-e frica.am incercat o gramada de metode si nu reusesc.ar fi bine sa discut cu pshihologul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi este frica de intuneric si de fel de fel de entitati ce s-ar putea ascunde in intuneric. Adevarul e ca noaptea sau atunci cand este intuneric toate lucrurile capata o alta forma(una pe care propria imaginatie o debordeaza), iar in liniste orice zgomot capata o alta conotatie decat cea obisnuita(reala). Eu am de mica frica de intuneric si ma enervaza faptul ca nu am putut scapa de ea nici macar acum la varsta de 22 de ani; sunt constienta ca o sa vina momente in viata cand va trebui sa stau singura si asta ma inspaimanta si mai tare.Nu stiu ce sa fac? Sa apelez la un preot sau la un psihoterapeut? Pe de o parte sunt constienta ca este doar o frica si ca poate uneori am imaginatia prea bogata, dar cu toate astea tot nu reusesc sa-mi infrang teama...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca si eu am aceeasi problema, cred ca prin rugaciune am scapa, eu deja am inceput...deja dorm cu lumina stinsa\dancing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema nu este intunericul ci teama din minte, ce poate ascunde intunericulwinking asa ca nu te mai speria dk este sa fie ceva, va fi si ziuawinking pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am frica de intuneric.Momentan nu pot adormi laughing e 3:08... si se aud zgomote ciudate straight face Mdeah toti avem cate o fobiehappy Incearca sa scapi de ea prin rugaciune, eu asa adorm de multe ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar si eu am! Dar, infrunta-ti teama!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da frumos teodor chiar vrei so speri si mai tare.As vota varianta lui cappodonna si eu fac la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa te culci, ai putea sa vizionezi o comedie, sau un film de actiune cu actorul tau preferat, care te-ar determina sa te gandesti mai mult la film decat la intuneric.Si mai presus de orice, a sta cu lumina aprinsa nu e solutie, deoarece ar putea deveni un obicei pentru tine si nu ai mai putea sa dormi fara aceasta.Toate zgomotele ciudate au o explicatie rationala.Si cred ca asta te va ajuta cel mai mult, blocheaza orice sursa de lumina ce provine de afara, tragand jaluzele jos(perdeaua), deoarece s-ar putea produce umbre ciudate pe pereti, care ar intensifica frica si mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce ti se intampla este vorba de ce iti imaginezi tu frica este un gand nu te ma-i uita la filme sau emisuni ce iti provoaca frica si dupa ceva timp te obisnuiesti pana atunci cumparati un beculet micut sa-ti lumineze camera:*:*:*:**:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sincer tias recomanda niste consiliere dar o metoda mai simpla ar fi sa ai un prieten imaginar si cand esti in intuneric sa il ai cu tine si sa vb cu el ca sa nu te simti singura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Omul va cerut ajutor ce naiba! Pai iti trebuie un țel cutezator, cand unora le este teama:canta, se gandesc la lucruri frumoase, sau la amintiri frumoase îsi ocupa mintea cu alte lucruri, și la urma urmei toți ne temem de ceva.Eu ma tem de rame, viermi (doar de cei mari) și când este întuneric frica creste, nu știu de ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fiţi atât de răi cu ea!
Cum spunea cappodonna fiecare dintre noi avem fobii şi nu trebuie să ne fie ruşine.Şi râzând de ea nu o ajutaţi cu nimic.Îţi '' înţeleg '' teama.O fobie.nimic mai mult.Fă aşa cum îţi spune cappodonna şi încearcă să te obişnuieşti şi fără televizor şi o să vezi că o să-ţi treacă teama asta. Te pup scumpo! :*

| Theodor_2430 a răspuns:

Uita-te la ora 22:00 la Discovery Channel la FENOMENE STRANII