| MikeTheMuffin a întrebat:

Am si eu o mica mare intrebare.
Sunt absolut constient de faptul ca (virgula) Crestinii au dar o denumire generala a celor ce nu cred in dumnezeu, aceasta fiind de satanisti. Aceasta denumire nu este totusi problema in sine, problema in sine este faptul ca ateii ca si mine sunt considerati satanisti in zona de satanist nu dupa definitia propriu zisa, ci satanist dupa "definitia gresita", accea ca si cum am fii aproape de satana. Este chiar enervant cand o aud pe profesoara de religie (care spre deliciul ironiei imi este si diriginta) cand spune de atei ca si cum ar fi niste persoane oribile. Nu zic ca nu sunt si anumite parti rele dar din pacate unii oameni nu le observa decat in cazul ateilor. Profesoara in sine are o impresie gresita fata de atei. Ea considera ca ateii se recunosc doar pe ei si se considera cei mai buni si acest lucru ma face sa imi ies din minti. Problema este ca ea se raporteaza la ateii ce sunt atei doar din simplul fapt ca au observat ca atunci cand erau crestini erau doar cu numele. Ateii se bazeaza si ei, teoretic, dupa niste legi morale, ca si in cazul anarhiei. Daca nu crezi in dumnezeu nu inseamna ca nu ai un model sau ca nu ai niciun lucru care sa te opreasca din a face lucruri rele, nocive celor din jur. Sper ca lumea sa inteleaga acum ce inseamna cu adevarat ate. Imi cer scuze deoarece aceasta intrebare nu este chiar o intrebare dar am dorit sa imi exteriorizez toate gandurile.

10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Crestinii au dar o denumire generala a celor ce nu cred in dumnezeu, aceasta fiind de satanisti."
Nici decum, ai o perceptie gresita despre crestini, daca nu crezi in Dumnezeu nu inseamna CA ESTI satanist, acestia fiind niste oameni care SE INCHINA efectiv Satanei.
Este o deosebire enorma intre atei, gnostici, agnostici, satanisti, samd. Diriginta ta are un oarecare handicap manifestat in general la cei de religie traditionalista dar nu trebuie sa-ti faci probleme, ignorale (probemele) si te vei simti mai bine.

NOname
| NOname a răspuns:

Diriginta ta şi toţi cei ca ea ar trebui să fie concediaţi de urgenţă şi să nu fie lăsaţi să se apropie de copii, să le tulbure mintea.

Nu am cuvinte ca să îmi exprim indignarea cu privire la îndoctrinarea religioasă în şcoli şi "profesori de religie". Îşi bat joc de copii.
Iar aroganţa lor, născută din ideea cum că deţin adevărul absolut, sunt "aleşii lui Dumnezeu" şi au arestat moralitatea, ai remarcat bine, este absurdă şi dezgustătoare.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei fiecare are dreptul sa aleaga ce face in viata si in ce crede, iar daca Dumnezeu nu manifesta prejudecati, nici adevaratii crestini nu fac acest lucru.

| anonimg a răspuns:

Eu sunt un om temator de Dumnezeu si sunt de acord cu tine.
Spune-i profesoarei tale ca Dumnezeu nu are nevoie de crestini, ci are nevoie de oameni credinciosi Lui.
Spune-i ca Domnul Isus a spus ca toti urmasii Lui trebuie sa isi iubeasca vrajmasii si sa nu-i urasca; altfel, ei nu sunt mai buni decat paganii.(Matei.5:44)
Spune-i ca daca profesorul de religie nu este in stare sa sadeasca in om dragostea pentru Dumnezeu, atunci sa se duca sa de-a cu sapa in gradina. Caci la fel fac si preotii; nici ei nu intra in cer, si nici pe altii nu lasa sa intre. Dar isi vor lua pedeapsa. Iti spun ca in ziua judecatii lui Dumnezeu, aceia care singuri si-au luat raspunderea de a reprezenta caracterul Celui atotputernic si nu au facut-o, vor fi linsati de tot norodul pe care acestia l-au dus in eroare.
Cat despre tine insuti, daca tu vei cunoaste Biblia vei avea cu ce sa dai peste nas profesoarei de minciunile bisericii ortodoxe. Mai mult decat atat, daca tu vei cunoaste Biblia, aceasta va fi pentru tine o stanca, o temelie sigura pe care te poti sprijini cu incredere. Prin aceasta Il vei putea cunoaste pe Dumnezeu.
Si cu adevarat, viata aceasta este doar un timp de proba in care oamenii isi hotarasc singuri destinul lor vesnic.
Dumnezeu ne indeamna pe fiecare:
"Alege viata, ca sa traiesti, tu si samanta ta,
iubind pe Domnul Dumnezeul tau, ascultand de glasul Lui si lipindu-te de El: caci de aceasta atarna viata ta si lungimea zilelor tale, si numai asa vei putea locui in tara pe care a jurat Domnul ca o va da parintilor tai, lui Avraam, Isaac si Iacov." (Deuteronom.30:19) Aceasta nu reprezinta Canaanul pamantesc, ci cel ceresc.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca nu crezi in dumnezeu, nu crezi nici in satana; satanisti sunt cei care il venereaza pe nenicu, nu cei care cred in el, ca si crestinii cred. Asa destepti sunt unii...

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu dau doi bani pe ce zice dexul si pe ideile pe care nu stiu cine anume ti le-a bagat tie in cap. Cel care nu crede in dumnezeu se numeste ateu. Satana e un inger decazut, asa ca logic ar insemna ca dumnezeu exista deci toata povestea cu satanist=care nu crede in dumnezeu e absurda.

| Jardelin a răspuns:

Mike, "ca creștinii" nu este cacofonie asa ca nu-si avea rostul acea paranteza acolo. "Nu trebuie sa ai fobia cacatului tot timpul cind vorbești!" (Mircea Dinescu)

| ALGator a răspuns:

Nu te framinta prea mult i privinta profesoarei tale. Atitudinea ei ca profesor nu e corecta. Misiunea ei, după cum iti dai seama, este numai sa explice religia, nu sa o impuna.
Imi dau seama ca e exasperant sa ai de a face cu astfel e oameni. Doamna profesoara nu si-a luat pastilele.

| MikeTheMuffin explică:

Cauta satanist in dex. Te scutesc totusi. Satanist inseamna persoana care nu crede in dumnezeu (pe scurt). Asa aveam si eu tendinta sa cred. Sensul se satanist (om care se inchina satanei) este un sens secundar

| martzian a răspuns (pentru MikeTheMuffin):

Crestinii nu dau aceasta denumire celor ce cred.

SATANÍST, -Ă, sataniști, -ste, s. m. și f., adj. (Adept) al satanismului. – Din engl. satanist.
Sursa: DEX '09 (2009)

SATANÍSM s. n. (Rar) 1. Caracterul a ceea ce este satanic, atitudine satanică. 2. Cult consacrat Satanei și răului. – Din fr. satanisme.
Sursa: DEX '09 (2009) |