| LoveToHate a întrebat:

"Ar fi inspaimantator sa crezi ca din tot acest cosmos atat de armonios, desavarsit si egal cu sine, numai viata omului se petrece la intamplare, numai destinul lui n-are nici un sens."Eliade
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Qinz a răspuns:

Diferenta dintre univers si om nu poate fi comparata deoarece omul nici cat un atom nu este pe langa univers.
Universul este imens, si pamantul nostru este un firicel de praf in univers si aceea incepe o chestie de filozofie. De ce sa fim noi atat de importanti?
si in biblie la fel: ''Ce este omul sa fie atat de important pentru tine''
Pe mine ma uimeste existenta ''totului'' in sine.Si este ciudat ca noi simtit nevoia de un sens in tot, si multi dintre noi au nevoie si de spiritualitate.

| Inferno a răspuns (pentru Qinz):

"...deoarece omul nici cat un atom nu este pe langa univers.„
Ai modificat marimea lucrului raportat dar nu si scara la care il raportezi. Cu alte cuvinte ai impartit doar o parte a ecuatiei si pe cealalta ai lasat-o neschimbata.

| Inferno a răspuns (pentru Qinz):

Omul < Universul atomul < Universul. Fals.

5 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Tot ce vezi se petrece la intamplare, doar ca se adapteaza, si in timp iti par "create" perfect, "cu precizia unui ceasornicar".
Nu vad unde-i armonia din moment ce planetele se ciocnesc, galaxiile la fel thinking

| irbis a răspuns:

Omul e capabil sa dea sens lucrurilor.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Viata are sens cand i dai sens, si omul beat are un scop sa mai bea o data, astea sunt filosofi fara rost omul are nevoie de banii,de multi bani asa duce o viata fericita si impacata cu el insuti, are nevoie de iubire,sanatate,loc de munca, liniste, are nevoie de toate astea, toate astea completeaza viata unui om, da sa spui ca trebuie sa ai un sens dar de un creator nu vad cat de logic e lucru asta