| AvalohAlyn a întrebat:

Crezi că viața are un scop/sens sau totul e la întâmplare? Și daca da, ce sens?

6 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Orice exista pe lumea asta are exista pentru un motiv, si nu are legătură cu dumnezeu, proveste fizica si chimia. Orice are rolul lui. Sunt multe sensuri, rolul in natură de exemplu este unul. La nivelul conștiinței sensul ți-l dai singur.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sensul vieții este să trăiești.
Din asta rezultă restul sensurilor, ca de exemplu această întrebare a ta. Dacă pui întrebarea și vrei să afli un răspuns care să sune așa.
Sensul vieții este...
Ai greșit.
Dacă pui întrebarea, care este sensul vieții mele, ești foarte aproape de un răspuns.
Cum aș putea da eu pentru tine în locul tău?
Nu pot.
Sensul vieții tale este ca să faci ceva ca să poți trăi.
Ce să faci, ceea ce îți place să faci.
Ce îți place să faci? Nimic? De ce?
Dacă totuși îți place să faci ceva, fă aia?
Nu poți? De ce? E greu? Sensul vieții tale este să învingi acea greutate.

| Steregoi a răspuns:

Raspunde tu si eu iti spun daca e bun raspunsul.

| Steregoi a răspuns:

Da. Sensul trecut->prezent->viitor.

| chuckmanson a răspuns:

Sensul vieții e cel pe care îl dai tu. Eu personal sunt nihilist deci nu consider că viața are sens.

| TristanTzara a răspuns:

Da și nu.

În ceea ce privește un scop extern, probabil că nu. Dacă e să analizezi empiric lumea, nu reiese de nicăieri că noi existăm ca să facem X.

În ceea ce privește un scop intern, nu e neapărat să ai. Întrebarea e vrei să fi fericit? Dacă da, scopul vieții e orice te face fericit.