| anonim_4396 a întrebat:

As vrea parerea voastra in legatura cu ceva
a acuza pe cineva ca a mintit e pacat, imoral? desi pers in cauza nu poate dovedi /nu vrea ca nu a mintit?
cum e mai bine sa faci sa te grabesti sa-l faci mincinos sau astepti sa dovedesti tu ca a mintit?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa ii dovedesti ca a mintit.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Pana atunci ce poti face? daca simnti ca a mintit?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Trebuie sa o descosi ca sa o prinzi cu minciuna.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu e o minciuna mare, de fapt e una mica ma enerveaza ca m-a mintit, am invitat pe cineva sa vina cu mine undeva si m-a mintit ca merge altundeva

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Si nu a mers altundeva?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu ca nu se poate sa fi mers acolo unde a spus ca nu e deschis acel loc

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Poate ca nu a stiut ca este inchis acolo!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Eu o relatie de iubire am dstruso ca o acuzam ca minte desi n-am vazut niciodata ca ma insela, tu nu ai suferit in iubire nu sti cum e

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Vezi ce inseamna sa acuzi pe cineva nevinovat? Asa ma faceai si pe mine mincinoasa si eu nu faceam decat sa spun adevarul, pe care tu nu il intelegeai. Dar poti sa iti ceri iertare si sa iti schimbi atitudinea! Daca te iubeste te va ierta.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu team facut mincinoasa doar nu cred ca cea ce spui e adevarat, nu poti dovedi ca exista dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nici eu ca nu exista de aia m-am retras in ateismul slab

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Este OK! Vise placute!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Te culci?

16 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Avem cap ca sa gandim, nu ca sa nu ne ploua in gat...
Nici nu ma stresez sa-ti raspund la intrebare...

| RAY a răspuns (pentru 4b):

Cred ca mai bine ne ignoram bye

| florinmarius20 a răspuns:

Trebuie sa dovedesti ca a mintit.Problema este complexa pentru ca e posibil ca persoana care sustine ca nu minte, sa minta fara sa stie. Poate nu mai retine ce a spus sau ce a facut la un moment dat.Totul depinde de memorie, nimeni nu isi retine toate gandurile, toate impulsurile, toate faptele vietii.De obicei nu prea ne vedem pe noi insine ci pe cei din jur si asta este o problema serioasa pentru ca nu retinem mai nimic din ce facem noi ci din ce fac altii.

| florinmarius20 a răspuns:

A acuza pe cineva ca a mintit e pacat daca cel acuzat nu retine si nu il caracterizeaza minciuna si a fost o greseala.Dar daca persoana acuzata e constienta de minciuna atunci nu e pacat.Problema consta in faptul ca fiintele umane trec prin nenumarate stari si ne dezicem chiar de noi insine cand ne simtim altfel.
De exemplu avem momente de puritate spirituala si momente mai impure.Noi ducem o batalie cu noi insine pentru a ne defini sufleteste.Memoria este o alta problema.