| Alto a întrebat:

As vrea sa devin un calugar budist.sa traiesc in pace si sa gasesc nirvana. Cum as putea sa fac asta? Sa ma duc in China? Chiar daca ar trebui sa muncesc la ..cum sa fac sa ajung intr-o manastire?

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu, faci precum maestrul Budha, acesta a atins nirvana mancand carne de porc pana i-a plesnit burta si a dat coltul. Ce vrei mai mult decat exemplul dat de intemeietorul Budismului?

| xerxes1 a răspuns (pentru danut):

Unul dintre principiile buddhismului este acela de a nu provoca suferinte niciunei fiinte.
O invatatura putin diferita de cea a criminalului biblic care manca un miel la micul dejun, unul seara si vrea jertfe intruna.
Daca ai vrut sa faci o gluma, nu ti-a iesit.
Se spune ca esti ceea ce mananci, iar crestinii se cam indoapa cu porci.

| xerxes1 a răspuns:

Poti sa te muti la Buda ca sa devii budist.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Buda,_Ilfov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nirvana nu sta inchisa intr-un glob de sticla, nici in vreun beci domnesc din China, ci o gasesti in suferinta, in speranta, credinta.Renuntarea totala la orice dorinta, asta inseamna Nirvana.
Vrei sa devii Atman?

| m1dn1gh7 a răspuns:

Cu ce vrei tu sa te alegi din chestia asta mai exact?

| Teffan a răspuns:

Nirvana vine din interior.
Nu trebuie sa te duci nicaieri si nu trebuie sa te convertesti la nimic.

Pentru a atinge Nirvana iti trebuie o viata intreaga.