| RemusFlo a întrebat:

Stie cineva o manastire care ar mai avea loc pentru calugari, fiind ca as vrea sa devin calugar. Funda pentru cel mai bun rasp.

Răspuns Câştigător
| AlexeHellsing a răspuns:

Orice mănăstire are loc pentru călugări.
Dacă o mănăstire nu mai are loc pentru mai mulă frați înseamnă că nu e mănăstire.
Rânduiala mănăstirii este rânduiala dragostei. Dacă o mănăstire a rămas fără locuri înseamnă că a rămas fără dragoste și unde nu-i dragoste nu-I Dumnezeu.

| reihiuke a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Manastirea e o cladire cu locuri. asa cum nu poti inghesui 5000 de copii intr-o scoala

| AlexeHellsing a răspuns (pentru reihiuke):

Mănăstirile se pot extinde.
Iar o mănăstire nu este o clădire, ci este un ansamblu arhitectural.

6 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Hadambu.

| Holiday a răspuns:

Termina cu tampenii astea cu calugaria. Daca tot ai probleme, mai bine apeleaza la un psiholog/psihiatru.
Daca vrei respect fa ceva util.

| gratargratar a răspuns:

Nu te face nimeni calugar tam-nesam. Mai intai stai frate de manastirea vreo cativa ani. Dupa aia, daca tot vrei sa ajungi calugar, te calugareste. Deci e o perioada de incercare a vointei.
Iar manastiri sunt multe... mai important ar fi sa ceri sfatul duhovnicului. El stie daca esti sau nu de calugarie.
Calugaria se face din convingere, nu din alt motiv.

| Stone_Miggy_1990 a răspuns:

Remus, nu fi atat de egoist incat sa devii calugar. lumea are nevoie de oameni buni in cadrul ei. ce ar fi fost atunci cand a venit Isus pe Pamant sa se calugareasca? cum am mai fi stiut noi care e Adevarul? daca te retragi intr-o manastire intre patru pereti, departe de ispite, asta nu iti asigura salvarea sufletului happy ramai printre oameni si fii tare in credinta, asa cum a fost Isus! consider un act de egoism, calugaria, sa te retragi undeva si sa te rogi numa pentru tine, pentru ca asa cum scrie in Biblie, nimeni nu se poate ruga pentru pacatul celuilalt. nu scrie nicaieri in Biblie sa te calugaresti ca sa ajungi in Rai. mai bine citeste Biblia, ti se vor deschide ochii happy