| RAY a întrebat:

As vrea sa intreb personale religioase indiferent de religie, secta daca indiferent de discutile cu o persoana atee sau experiente persoanale vor ramane crestine? adica sunteti 100% convinsi de credinta voastra?

apropo asta e ultima mea intrebare aici sau in vreo discutie cu un crestin pe teme religioase

Răspuns Câştigător
| RockaruL a răspuns:

Ar continua să ţină de convingerile lor rigide şi nefondate. Şi asta nu pentru că "credinţa" lor e puternică, ci pentru că este foarte greu să işi deschidă mintea către ceva ce i-ar scoate din zona lor de comfort mental.

23 răspunsuri:
| RAY explică:

Cum numai am chef de pierdut timpul toti care mi-au raspuns au ignore, eu n-am timp de pierdut

| AC4S4 a răspuns:

Cred ca este la fel si in cazul tau, nu?

| RAY explică (pentru AC4S4):

Normal ca nu,daca cineva mi-ar dovedi ca exista dovezi care pot dovedi stiintific ca exista dumnezeu sau orice alt tip de creator deism,panteism sau ca exista mai multi zeii normal ca le voi accepta si nu doae eu si orice persoana atee,ateismul nu-i o convingere,dogma,credinta, religie, ateismul e ca un om chel, ateismul e fara ceva, nici macar filozofie nu-i, e lipsa a ceva e un minus

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Ateismul evita intelepciunea divina, refuza inaltarea spirituala acceptand numai lumea materiala, simplificata prin formule si teoreme.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Aia e stiinta, ateismul nu evita nimic, poti crede in fantome si sa fi ateu, un crestin e ateu pentru mii de dumnezei si nu respinge ceea ce ai scris acolo, e usor sa ma intelegi gandeste asa de ce resping existenta lui zeus poate din cauza dovezilor ca el exista, degeaba ti-as spune eu ca tu nu crezi pentru ca nu crezi in ceea ce e el din cauza x motive, ateismul nu respinge sau evita nimic, un om chel nu respinge ceva pur simplu e chel, lipsit de par asa si un ateu e lipsit de credinta

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ateismul este negarea existenta tuturor divinitatilor. Cu alte cuvinte daca eu cred in Dumnezeu dar neg existenta celorlaltor zeitati, nu sunt ateu.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Esti ateu pentru acei zeii si esti credincios pentru dumnezeu, ceva esti pentru zeii aia ca doar nu esti credincios pentru ei

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt ateu pentru acei zei, ori esti ateu pentru toti, ori nu esti ateu. Eu sunt monoteist, cred intr-un singur zeu.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Atunci ce esti omule pentru zeus? din moment ce negi existenta sa

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt nimic pentru Zeus...
Tu daca ai fi hindus ai putea spune ca esti si ateu pentru crestinism? Esti tot hindus. Nu esti ateu si hindus.

Uite un silogism din logica de pe clasa a 9a:

F1: aaa, aai, eae, eao, aii, eio;
F2: aee, aoo, aei, aeo, eae, eio;
F3: SP
Ateimul este negarea existentei oricarui zeu.
Ion nu neaga existenta zeului X.
_________________________________________
Ion nu este ateu.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Hindusi accepta toti zeii exemplul nu e prea bun,sa spunem ca as crede in zeii nordici da pentru mine zeul tau nu ar exista desi as fi ateu pentru el, ateismul are doua forme, ateism general =toti zeii, ateism doar pentru anumiti zeii, cum sa nu fi nimic daca le negi existenta

Ateismul reprezintă, într-un sens larg, respingerea credinței în existența unor zeități

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

E adevarat ca hindusii au fost mereu deschisi la zei noi, dar nu cred chiar in toti, sa fim sinceri. Nu poti sa zici ca un hindus crede in Dumnezeu (Iehova) si crede ce este scris in Biblie.
Prin definitie, ateismul este negarea tuturor zeilor. Prin silogism (definit de Aristotel) se demonstreaza ca un om care crede intr-un zeu nu este ateu.
Nu exista "ateu pentru zeul X". De obicei ateii accepta ideile filosofilor.

| Nilsson a răspuns:

Culmea e ca experientele personale ii determina pe multi sa creada in Dumnezeu.

Daca ai fi avut niste argumente mai bune, poate mi-as schimba parerea, dar pana acum nu m-ai convins. Am vazut la intrebarea pe care am postat-o ca ``dovezile`` pe care le-ai adus sa sustii ca tarile religioase au o rata mai mare de criminalitate sunt niste articole din tabloide si de pe blogurile ateiste, nicidecum niste site-uri credibile, care ti-au contrazis afirmatiile.
Tarile nordice sunt majoritar crestin-protestante, acolo reforma luterana a prins cel mai bine, si acum sunt printre cele mai dezvoltate din lume cu un nivel inalt de educatie.

Plus ca ai mai spus undeva ca este un lucru rau faptul ca apa oceanelor este sarata, asta arata ca nu ai prea le ai cu stiinta.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Si pe cei care cred in fantome sau in rapiri extraterestre, unde naiba am scris eu ca personale in tariile religioase sunt criminale? tariile nordice sunt atee

Marea majoritate a norvegienilor (77 %) aparțin de biserica de stat („Den norske kirke")[4], 1,7 % sunt musulmani, 1, 7 % sunt umaniști („Human-Etisk Forbund"), iar 1, 1 % sunt romano-catolici [1]. Cu toate acestea, doar 20% din norvegieni spun că religia ocupă un loc important în viața lor (potrivit unui sondaj Gallup 2009), al patrulea cel mai scăzut procent din lume (doar Estonia 14%, Suedia 17% și Danemarca 18% având procente mai mici).[5] La începutul anilor 1990, s-a estimat că între 4, 7% - 5, 3% dintre norvegieni participau la slujba religioasă săptămânal. Această cifră a scăzut la aproximativ 2%, cel mai mic procent din Europa - potrivit datelor din 2009 și 2010.[6][7]

| RAY explică (pentru Nilsson):

Suedezii sunt printre cei mai puțin religioși oameni, doar 2% din cetățeni ducându-se în mod regulat sau semi-regulat la un serviciu religios. Mai puțin de 24% din cetățenii Suediei cred în existența unei divinități, între 17 și 83% fiind clasați ca atei. Majoritatea populației religioase este creștină, de rit protestant, luteran (evanghelic). Această majoritate este organizată în jurul Bisericii Suedeze (Svenska Kyrkan). Există și un număr destul de important de protestanți de alte rituri (mai ales în Dalarna și Vasterbotten), grupați în jurul "Bisericilor Independente" (Frikyrkan). Mai există și o mică comunitate romano-catolică. În plus, imigranții din fostul spațiu sovietic și Serbia au dus la creșterea numărului de ortodocși, iar imigranți din Iran, Iraq și Bosnia-Herțegovina au dus la creșterea numărului de musulmani (astăzi între 100, 000-150, 000).

Oficial, peste 67, 5% din cetățeni sunt înregistrați ca membri ai Bisericii Suedeze (în scădere cu aproximativ 1.2% anual)[30]. Acest lucru se întâmpla dintr-un motiv birocratic - până în 1996 copiii nou-născuți erau automat înscriși în biserică dacă unul dintre părinți era înscris în registrele acesteia. Mai mult, separarea legală între stat și biserică s-a produs de-abia în 2000, când statul a retras sprijinul oficial acordat Bisericii și a anulat obligația acesteia de a efectua recensăminte ale populației.

Libertatea religioasă a fost recunoscută din 1862, iar ateismul ca opțiune de gândire a fost adăugat explicit în textele legale în 1951. Societatea suedeză este una foarte laică, religia fiind privită ca un lucru privat, nu public. Nu se studiază cursuri de doctrină religioasă în școli, dar se predau cursuri de etică și morală, unde se discută atât valori laice cât și valori religioase, cât și istoria religiilor.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Conform Eurobarometrului din 2005, [208] 31% dintre danezi „cred că există un Dumnezeu", 49% consideră că „există un fel de spirit sau forță vitală", iar 19% au răspuns că nu cred nici într-un Dumnezeu, nici într-un spirit sau forță vitală. Un alt sondaj, efectuat în 2009, a concluzionat că 25% dintre Danezi cred că Isus a fost fiul lui Dumnezeu, și că 18% cred că el este mântuitorul lumii.[209]

Un nou grup religios, Forn Siðr, se descrie ca fiind o reînviere a păgânismului nordic, prevalent în Danemarca înainte de creștinare. A fost recunoscut oficial în noiembrie 2003.[210]

| RAY explică (pentru Nilsson):

Este un lucru rau pentru om ca nu e potabila apa dar slava stiintei ea poate deveni potabila pentru ca uni mai si gandesc

| BogdantheDreamer a răspuns:

Bineinteles ca voi ramane convins. Nu am nici o urma de indoiala in credinta mea.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Deci practic o persoana atee oricat de multe dovezi tiar aduce, explica isi pierde timpul din moment ce tu deja deti adevarul absolut, multumesc de raspuns

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Nu ti-am cerut sa imi aduci dovezi si nici nu ai ce sa imi explici din moment ce existenta Divina este un fapt incontestabil. Nu iti pierde timpul pretios cu noi.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Vezi tu ca eu dau replica multor crestini? de multe ori ei imi dau replica, dar pe viitor voi tine cont de intrebarea asta care am pus-o si de raspunsurile primite

| Nitroblast a răspuns:

Nu sunt 100% convins, ci 200%. Am vorbit foarte mult cu agnostici si atei si mi-am dat seama ca si cu Dumnezeu de manuta sa vin in fata lor si tot degeaba. E pur si simplu dorinta fiecaruia de-al cauta pe Dumnezeu sau nu. El bate la usa dar nu da buzna, tine minte, ca altfel ti-ar incalca libertatea (si vorba mea, ce sens ar mai avea viata daca ti-ar da Domnul mura in gura credinta si dovezile?).