| YourDailyApple a întrebat:

Pentru persoanele non-religioase as vrea sa va intreb daca ati patit si voi ca mine :
M-am dus acum vreo cateva zile la doctor pentru niste analize amanuntite, pe care le fac anual pentru a-mi monitoriza starea de sanatate, intrucat sufar de o anumita afectiune.
Pe fisa medicala ( sau cum naiba se cheama ), doctorul m-a intrebat varsta, sexul m-a pus masculin, nationalitatea - roman, toate bune si frumoase, cand ajungem la religie m-a intrebat :
"Ce religie sunteti? "
Eu : " Sincer sa va spun, nu sunt o persoana religioasa."
El : " Okay lasati asta, in ce religie ati fost botezat? "
Eu : " ortodoxa "
El : " Pai aia e, crestin-ortodox, zise el "
Si uite asa m-a trecut in fisa medicala.
Intrebare :
Statul roman asigura si protejeaza ( sau cel putin ar trebui ), libertatea de gandire si constiinta.
Fiecare persoana are dreptul sa isi asume o religie, o opinie sau o convingere, fara a fi constrans sa adere sau sa renunte la ele sau in defavoarea altor credinte.
1. Nu este cumva ilegal sa-ti treaca cineva apartenenta religioasa fara consimtamantul tau?
2. Formularea "In ce religie v-ati botezat? ", pentru a declara religia unei persoane, nu este cumva vreun truc ieftin pentru a te induce in eroare?
De ce sa ma eticheteze cineva drept crestin-ortodox daca eu nu am nicio credinta religioasa doar pentru simplul motiv ca am fost botezat in biserica ortodoxa? Mi se pare inadecvata exprimarea aceasta " In ce religie v-ati botezat? ", decat : " Ce religie sunteti acum in momentul de fata? "
3. Dat fiind faptul ca intr-adevar ateismul nu este o religie, si ma gandesc ca de aia nu a putut si el sa treaca pe fisa la rubrica religie, "ateu" sau "non-religios ". Ca sa nu mai existe confuzii, sunt curios daca si cum, se poate schimba religia unei persoane in mod oficial si cu acte in regula?

Nu incerc sa fac mare caz din asta de parca ar fi sfarsitul lumii ca mi-a scris religia dupa cum a vrut doctorul, chiar nu mor pentru atata, dar ma deranjeaza ipocrizia lui.
Si in 2011 se va face un nou recensamant din care am auzit! Ma intreb daca si acolo ma vor intreba in ce religie am fost botezat thinking
Voi aveti grija, ca daca nu sunteti atenti, patiti ca si mine big grin

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt o persoana religioasa nu este echivalent cu sunt ateu. Tu i-ai dat un raspuns ambiguu, din care el a inteles (si eu de altfel) ca ai o religie, dar nu o practici. Trebuia sa spui clar: ateu.

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acum aud, pentru prima data, ca se scrie nationalitatea si religia pe o fisa medicala. Am fost si eu pe la doctori dar nu m-au intrebat nicaieri asta si nici nu am vazut sa treaca in fisa. Daca medicul a facut asta si daca a insistat cu religia, a comis o incalcare a Constitutiei si a Legii nr.489/2006 privind libertatea religioasa, art.5, alin.5 si 6. De altfel insasi formularul respectiv, daca este adevarat ce spui, nu este in regula, in mod normal rubrici privind nationalitatea si religia n-ar avea ce sa caute intr-un formular medical, neavand nici o relevanta pentru actul medical. Singurul formular legal, care consemneaza religia, este cel de recensamant, dar este dreptul tau sa declari o religie ori sa te declari ateu. Se poate ca o persoana sa-si schimbe religia, dupa varsta de 16 ani, in baza art.3 din legea amintita. Pentru edificarea ta completa poti citi art.1-5 din legea amintita, se gaseste pe mai multe site-uri. Numai bine!
P.S. Sunt o persoana credincioasa dar consider credinta o problema intima a fiecaruia si fiecare are dreptul si libertatea de a avea ori a nu avea o credinta.

regis
| regis a răspuns:

1. Nu cred ca e nevoie ca cineva sa iti ceara consimtamantul pentru a completa un formular. Daca simti ca ti se incalca vreun drept, poti spune "nu vreau sa raspund la aceasta intrebare", din moment ce dai un raspuns, chiar ambiguu, se presupune ca ti-ai dat deja consimtamantul pentru completarea acelui formular.
2. Nu este un truc ieftin, este o modalitate simpla de obtine raspunsul dorit atunci cand celalalt face pe desteptul.
3. Te-ai gandit ca poate nu a putut trece "ateu" din simplul motiv ca nu te-ai declarat astfel? In mod oficial nu se poate schimba religia nimanui, pentru ca nu exista un act oficial care sa iti arate religia. Religia ta "oficiala" este cea pe care o declari.

In privinta recensamantului, ai dreptate, mai mult ca sigur fiecare cetatean va fi intrebat de ce religie este, pentru ca e nevoie de statistici si in aceasta privinta. Dar si de aceasta data fiecare va fi liber sa declare ce vrea.

regis
| regis a răspuns:

@kogeriket - nu se trece nereligios/nereligioasa, pentru ca nu este relevant pentru nimeni cat de religios esti. Daca nu ai o religie si nu crezi in nimic de genul acesta, te declari ateu, nu nereligios.
Faptul ca recenzorii pun alte intrebari decat cele din formulare nu tine de o greseala a institutiei care solicita acele informatii statistice, ci de o greseala a recenzorilor, care din exces de zel pun intrebari suplimentare, intrebari care intr-adevar pot vicia rezultatele statistice.
Totusi, fara a avea date in acest sens, dupa parerea mea influenta nu este atat de semnificativa. Erori apar oricum, insa si in sens invers: multi dintre cei care se declara atei sunt de fapt crestini nepracticanti. Daca in cazul botezului conteaza doar decizia parintilor, eu unul nu pot considera ateu pe cineva care isi plateste taxa de cult, s-a casatorit la biserica, a apelat la un preot pentru o inmormantare sau pur si simplu l-a primit in casa de boboteaza. Dar in final conteaza ce declara fiecare si nimic altceva.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Chiar ma intreb de ce il...rodea pe medicul ala grija de religia ta! Ce-o avea medicina cu religia? Doar daca nu cumva e vorba despre un neurolog sau psihiatru, sau ceva. Daca tot iti spala creierul, macar sa stie ce culoare trebuie sa iasa.
Si eu am fost intrebata, la un moment dat, acelasi lucru: in ce religie am fost botezata. Am raspuns ca nu am amintiri atat de vechi si ca, probabil, nici nu s-a obosit cineva sa ma intrebe ce prefer. Merita sa-i vezi mutra aluia care m-a intrebat.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mai întâi de toate, Brigaela are dreptate. Dacă-i spuneai că eşti ateu sau agnostic tăcea şi gata.
Şi-acum să-ţi răspund la întrebări:
1. Da, este ilegal. Mai mult, este nenecesar şi irelevant aspectul religios într-o fişă medicală în România în mileniul III!
2. Da! Este cel mai perfid truc, truc care s-a practicat mai ales la recensământul din 2002 şi-aşa au ieşit 80 şi ceva la sută dintre români ortodocşi deşi procentul real e mult-mult mai mic. Pe viitor să răspunzi la această întrebare cu: "E irelevant. Eu sunt ateu/agnostic! Şi-atât!". Atenţie mare la următorul recensământ căci (şi) pe baza lui cere Corporaţia Ortodoxă Română un kil de bani de la Stat!
3. Poţi proceda ca mine, să mergi la protoeria ortodoxă unde eşti înregistrat şi să soliciţi eliminarea din registrele BOR. Eu m-am dus imediat după ce un timişorean ameninţase BOR cu instanţa de judecată pentru că-l refuzaseră. În baza acelui caz plus că lucram în presă, în cazul meu nici n-au clipit când le-am zis că vreau să fiu şters din registrele lor.
Religia e ceva personal, nu ceva de afişat în acte.
Ai grijă la recensământ să eviţi acest truc perfid şi să fii consemnat în funcţie de ceea ce te simţi tu acum, nu de ceea ce au decis alţii pentru tine acum 20+ ani!
Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Brigaela: Săptămâna cealaltă am să ajung şi eu pe la medicul de familie (nu de alta dar nu mi-am mai făcut nişte analize complete de multişor şi ar cam fi cazul).
Uite chiar am să o întreb pe doamna doctor.
Cât despre aia cu căsătoriţii şi necăsătoriţii, chiar nu ştiam că se ia cu tot cu copii (ceea ce e, evident, o ditamai aberaţia).
Oare şi pe mine doamna doctor m-a trecut din oficiu ortodox deşi ştie că-s ateu? Hmmm... ar fi o treabă.
Şi totuşi, nu înţeleg încercările perfide ale celor care colectează aceste date (şi aici mă refer în principal la recenzorii de la recensăminte) care întreabă în cazul răspunsurilor ambigue: În ce religie aţi fost botezat(ă).
De ce nu se poate trece nereligios/nereligioasă? Nu de alta dar nereligios/agnostic nu e chiar tot aia cu ateu. Practic, se viciază statisticile (părerea mea).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Kongeriket, din pacate, desi si mie mi se pare cel putin ciudat, ne obliga sa intrebam aiureli din astea.
Uite, eu completez certificate constatatoare de deces. Acolo sunt 5 rubrici obligatorii: nationalitatea, religia, starea civila, studii si ocupatie. Cica ii intereseaza pe aia pentru studii demografice (de tip femeile maritate traiesc mai mult ca barbatii neinsurati si alte aiureli fara nici o semnificatie reala). Sa explic de ce cred ca nu sunt semnificative. In primul rand ca pun claie peste gramada copii, adulti, etc. Si asa media de varsta la deces a celor necasatoriti e mai mica deca a celor casatoriti (ca toti copiii sunt necasatoriti). In plus, e ca la loto. Poti stabili statistic acre este numarul care iese cel mai frecvent intr-o suta de ani, dar nu poti stabili ce numar are proabilitatea cea mai mare sa iasa saptamana asta. Asa si eu, pot fi acea femeie maritata care moare repede.
In fine, sa-ti reproduc discutie aiurea in morga cu fiii unei decedate (e un exemplu imaginar care insumeaza experienta mai multor ani):
Eu: Nationalitatea? Va rog, nu cetatenia, ci nationalitatea. Ei, toti rromi zic: romana. Eu consemnez fiindca nationalitatea este asumata prin declaratie personala (nu as clipi nici daca mi-ar spune ca sunt de nationalitate daneza).
Eu: Religia. Ei: Pocaita. Eu: adica crestina. Nu, Doamna, Pocaita. Le explic ca religia e crestina, confesiunea probabil baptista, aventista sau penticostala (se uita la mine ca la a saptea minune a lumii, nu au auzit nici unul din cuvintele astea).
Eu: starea civila? Si enumar: necasatorita, casatorita, vaduva, divortata. Ei: vaduva. Eu: dar a fost casatorita cu acte vreodata? Ei: nu, dar tata a murit. Cum statul roman nu recunoaste casnicia per usum, eu consemnez: necasatorita. Noroc ca sunt tulburati si nu protesteaza.
Eu: studii? Enumar: elementare, medii, superioare. Ei: stiti, Doamna, cum era pe vremea ei, acolo, la tara... Eu: adica fara studii? Ei: nuuuu, medii. Eu consemnez desi am dubii.
la ocupatie e ceva mai simplu.
In fine, nu stiu de ce ne pun pe noi sa completam asta de vreme ce ii trimitem la starea civila unde poate functionara de-acolo sa-i intrebe cate in luna si in stele daca onor statul are curiozitati.
Asa ca nu m-as mira daca acum i-ar obliga pe medicii de familie sa consemneze asta in fisele medicale. Asa o sa apara statistici cum ca ortodocsii fac mai des hipertensiune si catolicii diabet (zic si eu la intamplare).
Explicatia cum ca Martorii lui Iehova nu primesc sange, etc, desi buna, nu este corecta. Fiindca ar fi mai simplu sa te intrebe direct: donati sange, acceptati sa primiti, donati organe, acceptati sa primiti, etc?

| Hombre a răspuns:

Din start este o idiotenie, nu are nicio relevanta apartenenta religioasa cu serviciul medical in sine, e ca si cand te-ai duce la servis sa-ti repari masina si mecanicul te intraba carui religie apartii.laughing Nu pot sa nu remarc vesnicele aberatii ale anonimului caruia i-am dat si un stupid. Acum inteleg de ce posteza anonim.

| Dmonik a răspuns:

Stii la ce ma gandeam, ca era mai simplu sa intrebe de ce credinta esti. Asa poti raspunde usor: de buna credinta!hee hee
Voi fi atenta, promit!

| NoChanceForUs a răspuns:

Desi @razgandeanu a primit 3 stupizi pentru ce a zis, il aprob! Religia e folosita ca o masca.E un fel de recomandare alaturi de CV.Priveste asa lucrurile: peste 40%(si asta te asigur) nu stiu mai nimic despre dumnezeu,dar se duc la biserica duminica, se roaga, aduc coliva sa imparta.si asta doar ca sa nu fie barfiti si sa fie in rand cu lumea.Asta e modu` de gandire.Inchizitia a murit, dar spiritul mai bantuie printre noi.

| NickiMinaj a răspuns:

Aoleu, iar asta cu religia. oribila vocatia de a discuta aceeasi tema zilnic.

| alexgogo a răspuns:

De cand si pana unde are legatura fisa medicala cu orientarea religioasa? clinica privata ceva? sigur...

| Angel0 a răspuns:

Martorii lui Jehova de exemplu, nu accepta transfuzii sau medicamente obtinute din sange.
Musulmanii care se interneaza nu consuma nimic care are de-a face cu porcul.
Iar in caz de deces, medicul trebuie sa stie ce tip de preot sa cheme.

| dafna a răspuns:

Ca idee trebuie sa spui tu ca esti non-religios, el poate sa scrie foarte usor si " necunoscut" in respectivul chenar.Medicul prin protocolul muncii sale trebuie sa respecte pacientul si deciziile sale. Te-a intrebat in ce religie esti nascut ca poate i s-a parut ca nu ai inteles prima intrebare, dar daca ai raspunde de la bun inceput non-religios, nu are de ce dezbate problema asta. Intr-un final esti intr-un cabinet medical, pentru o problema medicala si nu intr-un loc de spovedanie pentru a discuta convingerile tale religioase.

| ireFUTABILx2x a răspuns:

Religia+Legi romanesti=haos total.
P.S:Si eu sunt ateu insa nu am patit nimic de genul pana acum.

| ireFUTABILx2x a răspuns:

@razgandeanu
Vorbeai de manipulare insa si tu faci acelasi lucru.De ce sa nu fie privit bine in societate?!

| Ervin a răspuns:

Şi eu sunt ateu, dar creştin-ortodox botezat. Însă consider ca fiind normal să pună religia în care ai fost botezat, ar fi ceva să se poată scrie non-religios

| roby2oo0 a răspuns:

Trebuia sa zici c esti ateu

| buybooks a răspuns:

Cred ca exista mai multe explicatii pertinente, printre care si aceea ca vor sa stie daca esti receptiv la tratamente medicale (sunt o multime de secte fanatice). Sau vor sa faca statistici...
Ca sa-ti schimbi religia, te botezi la o alta biserica. Nu stiu, insa, cum poti sa renunti la religie fara sa adopti alta.

| ema69 a răspuns:

Precum vrei sa-ti schimbi religia,n-ai vrea sa iti schimbi si numele de botez,parintii, ziua de nastere, ziua cand vei muri...ca nici asupra acestora nu ai avut nici o putere de alegere...si totusi sunt ale tale.Sau mai bine modul de gandire, si ai fi mai fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare tam-tam ce ti-a facut tie doctorul.Singurul ipocrit esti tu.Doctorul isi facea treaba, trebuia sa scrie in fisa medicala religia.Asa ii cere in paragraful cu pricina.Se poarta o moda de caca.t in ziua de azi cum ca : sunt ateu, sunt smecher, n-am niciun Dumnezeu.Pai sa fii sigur ca n-ai niciun Dumnezeu.Esti la fel de ipocrit ca si restul care merg pe principiile astea.
Esti crestin-ortodox, baiatel, iar renegarea religiei nu-ti confera niciun statut de mare important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii eu m-am botezat cand stiam ce-i cu mine., am ales singura religia care sa ma reprezinte.si de asta pot sa o afirm sus si tare.dar tu ai o problema, vezi de asta nu ar mai trebui botezati bebelusii, ci sa te botezi cand esti matur si stii ce si cum crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti botezat intr-o religie, atunci aia e religia ta, exista probabil o procedura prin care iti schimbi religia sau renunti la ea. Dar gandeste-te la ceva, daca intr-o zi o sa ai un interviu la un job, si cand iti vede omul fisa si vede ca esti ateu, crezi ca o sa aiba o impresie buna? Religia in esenta inseamna sa crezi intr-o forta divina, o forta pe care nu o poti intelege, iti zic sigur, ca daca o persoana apropiata tie s-ar imbolanvi grav, ai deveni religios. Nici eu nu cred chestiile din Biblie si stiu ca Biserica manipuleaza multi oameni, eu tin mai mult cu stiinta decat cu religia, dar nu pot demonstra ca nu exista vreo divinitate, poate totul nu e chiar intamplator, sau poate exista anumite legi (cum sunt legile fizicii) care atrag energii negative sau pozitive, eu cel putin cred in karma (chestia aia, ca daca faci bine, ti se intampla lucruri bune, daca faci rele, ti se intampla lucruri rele). Nu stiu ce varsta ai, dar eu zic sa te mai gandesti la decizia ta de a renunta la religie, ca nu vei fi privit bine in societate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o porcarie, ca multe altele din tara asta. Trebuia sa-i spui ca in momentul ala te simti 1/3 musulman si 2/3 budist. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hombre,tu ai raspuns aici doar ca sa te afli in randul ipocritilor si sa sustii o idee pe care multi nu au inteles-o.Ma refer la cei care au raspuns aici.Mi-ai dat stupid? laughing Jura-te pe religia ta ca ma intereseaza.Pentru mine esti doar un avatar, nimic mai mult.Ideea de respingere a unui raspuns prin voturi ( alta idee de rahat ) ma intereseaza chiar mai putin decat persoana ta.
Brigaela,pe alta parte, a dat raspunsul castigator. Exprimarile neclare ale lui Nicotine, a indus in eroare doctorul.Fisa medicala informativa are un punt in care ti se cere apartenenta religioasa. Unde ai fost botezat? Crestin-ortodox! Asta esti,asta scriu.Tu,in momentul de fata, nu crezi in nimeni, e problema ta si doar a ta.Nu a doctorului.Pentru ca el e doctor, prietene, nu e teolog ca sa te aprobe sau sa te infirme.Ai priceput.Ma indoiesc, tu stii doar sa votezi fara sa argumentezi.
Aaa, am mai spus-o si o mai spun.Nu-mi fac cont din motive personale.Motivele personale nu se explica cretinilor ...nu ca ai fi sau (?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi s-a intimplat pina acum, dar bine ca mi-ai spus. Am sa fiu atent si la aspectul asta pe viitor.

| vladionut94 a răspuns:

Foarte interesant cum esti smintita de agiuta din umbra si nu iti dai seama sfatu meu e sa te pocaiesti in-sens ortodox daca vrei sa fi bine si pe lume

| Sixx a răspuns:

Perfect de acordwinking